След 17-годишно чакане Република Северна Македония сложи начало на процедурата по отваряне на преговорите за членство в Европейския съюз. В обществото водещата тема обаче са едностранните декларации и на Скопие, и на София за езика. И от двете страни на границата най-силно се чуват критичните гласове, и българо-македонското напрежение остава високо. В нажежена атмосфера, с крясъци и клетви на опозицията в Северна Македония, че никога няма да гласува за промени в Конституцията, и с призиви за свикване на референдум против българската асимилация, остава въпросът: Ще успее ли Скопие да преодолее и последното препятствие преди да започне реално преговори?
"Трябва да е празник за Северна Македония този ден, защото толкова години мечтаем за Европейския съюз".
Това каза пред БНР журналистът Столе Наумов от радио "Канал 77".
Той подчерта, че желанието за придвижване към ЕС и влизането в европейското семейство е основното, което се очертава като извод от всички анкети сред гражданите на РСМ.
Доверието в обществото към Европейския съюз е много ниско, посочи още журналистът.
"РСМ има преднина сред съседните държани - Сърбия, Албания и Черна гора, що се отнася до имплементиране на европейското законодателство. 60-70% е завършен процесът", обясни Наумов.
По думите му проблем се появява, когато трябва да се извършат реформите:
"Капацитетът на македонските институции да направят това би бил проблематичен. Затова мисля, че скринингът, който няколко пъти е провеждан в Македония, може да завърши много бързо, дори за 6 месеца. Проблемът е в промяната в Конституцията - това е процес, който ще трае повече от 7-8 месеца, а може и повече".
Столе Наумов определи поведението на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ като целящо вътрешнополитическа употреба:
"Важно им е да има истерия и да държат на високо ниво искането за извънредни парламентарни избори, защото рейтингът им е нисък. Всичко, което прави, не го прави за своите избиратели, които са мобилизирани, а цели да отврати електората на СДСМ, за да не отиде да гласува на евентуални предсрочни избори".
Прогнозата му е, че до края на 2022 г. няма да има избори за Собрание (парламент) в Северна Македония:
"Ако няма предсрочни избори, аз мисля, че няма да има тази една година, може да се случи все пак да се съберат достатъчен брой гласове в парламента, за да се промени Конституцията, въпреки че ВМРО-ДПНЕ е против".
Журналистът изказа очакване албанските партии в РСМ да не отстъпят от започнатия процес, което включва и промяната в Конституцията.
"Очаквам обществото да се фокусира върху реформите, които са главните проблеми. С тези димни завеси, които бяха хвърляни - говорът на омразата срещу България, през цялото време политиците ни отвличаха вниманието, за да прикрият неспособността си и същинското бездействие и в икономически, и в законодателен план, и корупцията", коментира Наумов.
Интервюто на Тоня Димитрова със Столе Наумов в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа все още не е финализирано, заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху преди кабинетът по сигурността и правителството да одобрят сделката. Снощи стана ясно, че Израел и терористичната групировка "Хамас" са се договорили за примирие и освобождаване на заложници в замяна на палестински..
Редица предупреждения за бъдещето на САЩ и демокрацията в страната отправи в прощалното си изявление в края на президентския мандат Джо Байдън. В обръщението си към гражданите на САЩ той заяви, че: "заформящата се олигархия" заплашва американската демокрация. "Днес в Америка се оформя олигархия, притежаваща изключително богатство, власт..
Висшият съдебен съвет се събира днес, часове след като депутатите окончателно забраниха на съдебните кадровици с изтекъл мандат да избират т.нар. трима големи в съдебната система. Предвидено е изслушване на единствения кандидат за нов главен прокурор - настоящият изпълняващ функциите Борислав Сарафов. Заседанието е насрочено за 10 часа и към..
Доста натоварена година беше 2024 г. , отчете в интервю за БНР кметът на Община Плевен д-р Валентин Христов. "Трябваше да подготвяме проекти за МРРБ за тези пари, които са ни отпуснати по Наредба 3. Тъй като Общината нямаше проектна готовност, трябваше да се подготвим, за да представим проекти, с които да усвоим средствата, които ни се..
В Министерския съвет ще се проведе церемония по приемственост в изпълнителната власт. Предвидено е тя да се състои, след като Народното събрание гласува състава на новото редовно правителство с премиер Росен Желязков. 105 то правителство на България се очаква да встъпи в длъжност с официалната церемония по приемственост, традиционна, за..
Народното събрание ще гласува днес предложеното от ГЕРБ-СДС редовно правителство с премиер Росен Желязков. Очаква се на заседанието да присъстват президентът Румен Радев, патриарх Даниил, дипломати и други официални лица. Кабинетът "Желязков" – трима служебни министри запазват постовете си. Кои са новите? Гласуването на кабинета,..
" Основната теза е, че системата или не е работила, може и да е повредена, и в следствие на това не виждам как един машинист ще излезе на червен сигнал, без да му е казано, че може да излезе ". Това коментира пред БНР проф. Симеон Ананиев - експерт в сферата на жп транспорта, относно тежката влакова катастрофа от вчера, при която загинаха двама..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..