"След изказването на руския президент Путин в Техеран имаме основателни съмнения, дали така ще бъде и утре? Затова не можем да бием отбой. Но все пак, най-лошият сценарий е избегнат".
Думите са на шефа на германския мрежов оператор Клаус Мюлер, след като в четвъртък руският газ отново потече по газопровода "Северен поток". И внесе относително успокоение. Но експертите и политическите наблюдатели предупреждават, че Русия може всеки момент отново да затвори кранчето.
"Доставките са възобновени на нивата от периода преди техническата профилактика, но това означава, че получаваме едва 40 процента от заявените количества газ", казва енергийният експерт Андреас Шрьодер.
Русия не е единственият доставчик на газ за Германия, но от Норвегия, Нидерландия и Белгия идват значително по-малки количества. По всичко личи, че страната няма да успее да напълни газохранилищата си за зимата. Към това се добавя, че цената на газа скочи от началото на войната с 130 процента. При толкова високи разходи за енергия открито се заговори за затварянето на цели предприятия и ръст на безработицата.
По думите на експерта енергийният пазар е реагирал мигновено:
"Газовите централи са особено чувствителни. Индустрията също страда. Има спад в производството на торове. Химическата индустрия като цяло успява поне частично да се адаптира към занижените количества газ. Но домакинствата все още не понижават потреблението, защото преди отоплителния сезон не могат да усетят по-високите цени.
Търсенето на газ от индустриалното производство вече е значително под нивата от миналата година по това време. Спадът е от около една трета в сравнение със същия период на миналата година. В момента обаче е трудно да се каже, кои браншове свиват производството си заради намалелите количества газ.
Производството така е организирано, че газът като енергоносител може да бъде заместен само частично. Точно това наблюдаваме в момента. Енергийните разходи се покачват непрекъснато и създават сериозни проблеми на компаниите. Затова много от тях вече са изключили онези производствени процеси, от които могат да се лишат, поне временно. Но това не е трайно решение и трудното едва предстои".
За да посрещне трудностите през есента и зимата, Европейската комисия препоръча на страните членки да спестят 15 процента от потреблението на газ. Как оценявате този призив?
"В крайна сметка да, защото и най-малкото количество спестен газ има значение. Европейският съюз е общ пазар от скачени съдове. Има, разбира се, отделни региони, които са сравнително независими от руския газ, като Испания и Португалия, или Великобритания. Но в Централна Европа всички зависим един от друг".
Но ще сработи ли солидарността?
"Солидарността е едната страна на монетата. Европейската комисия няма компетенции в енергийната политика. Държавите членки са тези, които определят националната енергийна политика. Те трябва да отворят пътя за солидарни доставки на газ в случай на недостиг чрез двустранни споразумения.
Германия сключи такива споразумения, защото е много уязвима. Заради географското си разположение Германия е и важна транзитна държава за руския газ и затова беше важно да сключи тези споразумения със съседите си".
Най-големият чуждестранен клиент на "Газпром", германския доставчик "Унипер", ще бъде спасен от правителството. Държавата влиза с 30 процента в компанията. Правилно ли е това решение, г-н Шрьодер?
"Според мен решението е правилно, защото "Унипер" е ключов доставчик на газ, не само в Германия. "Унипер" е най-големият вносител на газ в Европа. Компанията купува газ на едро и го продава на крайни потребители. Ако "Унипер" фалира, това ще предизвика ефекта на доминото, поваляйки цели индустрии.
Естествено, държавата не може да допусне фалит. Компанията всъщност е здрава и държавата ще може да излезе на печалба. Случаят е сравним с авиокомпанията "Луфтханза" по време на пандемията. Така че участие на държавата с 30 процента в "Унипер" не е рискова инвестиция.
Важно е да се знае, каква е причината за състоянието на "Унипер". Компанията е между чука и наковалнята. Тя получава газ от Русия. Но в един момент Русия престана да доставя заявените количества. "Унипер" обаче има дългосрочни договори с клиенти, които са крайни потребители и не могат да останат без газ. Затова "Унипер" е принудена да набавя липсващите количества на спот пазарите, но на много по-висока цена. Затова изпадна във финансови затруднения.
Правителството все още не позволява на "Унипер" да прехвърля по-високите цени върху крайните потребители, въпреки че теоретично е в сила форсмажорно обстоятелство. Едва когато правителството позволи прехвърлянето на по-високите цени върху крайните потребители - а това ще се случи много скоро - "Унипер" ще може да стъпи на краката си".
Наркооранжерия за отглеждане на канабис е открита в бивша мандра в кюстендилското с. Ваксево, съобщиха Районната прокуратура. По случая има задържан, издирва се и негов съучастник. Образувано е досъдебно производство. Лабораторията е била добре оборудвана. Мандрата не е работила повече от 20 години и е била продадена наскоро от нейния..
Едно е желанието на работодателите, друго е реалната възможност за наемане на работници от трети страни. Работодателите трудно стигат до работна сила в държави извън ЕС и се оказва, че не могат да ги задържат, каза в интервю пред БНР Атанаска Тодорова , експерт в отдел "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. "За 2024 г...
Разходите за отбрана на членовете на НАТО от Европа и Канада са нараснали с 20% през 2024 г., с което общите разходи на съюзниците на САЩ в алианса са се повиши с повече от 485 милиарда долара. Това е довело до общ ръст на допълнителните инвестиции през последните години от 640 на 700 милиарда долара, заяви генералният секретар на НАТО Марк..
"Хората ни търсят за всичко. Истинското злато идва от нашите слушатели". Това обясни пред БНР Даниела Стойнова , кореспондент на Националното радио във Варна. Тя е определена за Златния глас на БНР за 2024 година . Получи това отличие от фондация "Надежда Дженева" по време на церемонията за връчване на наградите "Сирак Скитник"...
Щателна митническа проверка откри 85 бутилки алкохол без бандерол в лек автомобил на Митнически пункт (МП) Калотина. Около 09:25 ч. на 04.02.2025 г., на трасе “Входящи леки коли и автобуси“ на МП "Калотина" е спрян за проверка лек автомобил, в който пътували водач и спътничка - български граждани. При извършения митнически контрол са..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна на Закона за предучилищното и училищно образование, не може да стане с наредба. Това заяви директорът на столичното 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов" Диян Стаматов в интервю пред БНР. Стаматов,..
Заради съществени процесуални нарешуния, Върховният административен съд върна за ново разглеждане на друг състав на Административен съд София-град делото за изборите за изборите за кмет на София. То беше образувано по жалба на загубилата местния вот в края на 2023 г. Ваня Григорова срещу решението на Столичната общинска комисия, която обяви за..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..