В газовия спор Путин застрашава Германия, но се е прицелил в Европа. А прочутата европейска солидарност вече се пропука, както видяхме по време на мъчителните преговори по последния пакет санкции срещу Русия, които наложиха омекотен вариант на забраната за внос на нефт от Русия. За газово ембарго все още и дума не може да става. Все още няма и европейско споразумение за газова солидарност. Големи европейски държави, като Франция, Нидерландия, Испания и Гърция, които не са напълно зависими от руския газ, реагираха меко казано дистанцирано на призивите на Европейската комисия за спестяване на 15 процента от потреблението на газ. От газова солидарност най-много се нуждае Германия. Южна Европа все още помни еврокризата и строгостта на бившия германски финансов министър Волфганг Шойбле. А Източна Европа не е преглътнала спорния проект "Северен поток 2", с който Германия искаше да си осигури още евтин руски газ, заобикаляйки транзитните държави Полша и Украйна.
Газовата криза в икономическия мотор на ЕС обаче неминуемо ще се отрази на целия Европейски съюз. Първите тревожни сигнали вече са налице: Инфлацията е на рекордно ниво, прогнозите са за рецесия, еврото се изравни с долара. От началото на месеца търговският баланс вече е отрицателен.
Богатството на Германия се дължи на енергийно интензивна индустрия, която процъфтява благодарение на евтиния руски газ. Спасеният вчера с държавни пари най-голям газов доставчик "Унипер" е основен акционер във финландския концерн "Фортум". Изглежда санкционната политика ще струва на Германия много пари."Санкциите струват пари, така е, но не мисля, че някой си е правил илюзии, че няма да платим тази сметка. Министърът на икономиката Роберт Хабек заяви вчера, че в крайна сметка германската икономика ще излезе по-силна, отколкото ни се струва в момента. Според мен Путин също скоро ще се убеди в това, защото Германия от една страна е притеснена за развитието на енергийната криза, но в същото време е твърдо решена да продължи санкционната политика. Освен това, както е видно от социологическите проучвания, правителството има подкрепата на гражданите", казва политическият стратег и анализатор Нико Ланге.
Германия навлиза в спирала от компромиси, когато заради недостатъчните количества газ трябва да избира дали да осигури отоплението на германците през зимата, но да лиши от газ големите компании, които от своя страна са работодатели и ще се видят принудени да предприемат съкращения. Дилемата е между това, дали да стоиш на топло вкъщи, но без работа, или на студено, но със заплата.
"В началото нека Ви кажа, че все още няма детайлни анализи за степента, в която са застрашени работни места и за кои отрасли се отнася това. Но иначе сте права - ще има икономически трудности, няма две мнения по въпроса. И те ще си проличат особено за тази зима, защото никоя икономика не е в състояние да се адаптира толкова бързо към новите условия.
А що се отнася до това, кой трябва да се ползва с приоритет при доставките на газ - домакинствата или индустрията - тази дискусия тече не само в Германия, а и на ниво ЕС. Домакинствата са с предимство, това е преобладаващото убеждение. Но в същото време трябва да предпазим ключовите отрасли, които са застрашени".
Европейската комисия призова за пестене на газ. Не е ли това целта на Путин?
"Едва ли Путин иска всички да пестят газ, защото в такъв случай рано или късно няма да има на кого да го продава. От друга страна, след като той намали количествата, нормалната реакция на клиентите на Газпром е да потърсят алтернативни доставчици.
В краткосрочен план Путин вероятно смята, че може да повлияе на политическата и икономическа ситуация в Европа. Мисля си обаче, че европейската енергийна политика би трябвало да може да изработи по-задълбочена стратегия отколкото само да призовава към пестене на газ".
Каква стратегия, г-н Ланге?
"Както вече споменах - по-подробен план за действие в извънредни ситуации. Как да защитим критичната инфраструктура? Това ми се струва важен въпрос за всички в ЕС. Няма нищо лошо в призива за пестене, но Еврокомисията няма инструментите, за да наложи такава мярка".
През май Европейският съюз обяви, че работи в дългосрочен план за независимост от руските газови доставки. А Русия от своя страна драстично намали количествата, за да предизвика енергийна криза в Европа. Защо не го направи по-рано?
"Русия има възможност да влияе върху евентуални преговори с Европа само ако доставя газ. Ако Москва напълно спре газовите доставки, ще загуби най-мощното си оръжие. Путин иска да влияе на политическите процеси в ЕС, а това е възможно само, ако държи силен коз, какъвто е газът. За сега това му се получава добре - всичко, което каже Путин за газа, веднага влиза в новинарските емисии. Всъщност така той може да прави това, което обича най-много - да всява страх и да извлича политически дивиденти от страховете на хората".
Може ли Русия да си позволи да не продава газ на европейските си клиенти?
"Зависи какво разбираме под Русия. Ако говорим за хората - не, разбира се. Но не мисля, че режимът в Москва мисли за хората. Общо взето това е най-голямата разлика между нас и Путин. За разлика от Путин, нашите решения са подчинени на благоденствието на хората. В този смисъл, както войната срещу Украйна, така и енергийната политика на Путин са в ущърб на руснаците".
Въпреки че рублата успя частично да се възстанови, икономическият спад в Русия от началото на войната е с около 6 процента. Има непроверени данни, че спадът в руското автомобилостроене, където работят около 600 хиляди души, е в размер на 97 процента. Какво влияние оказват западните санкции върху руската икономика?
"Ако анализирате променената реторика на външния министър Сергей Лавров, а и на самия президент, ще разберете, че санкциите дават резултат и изнервят Кремъл. Според мен санкциите ощетяват Русия повече, отколкото ЕС. Много предприятия в Русия вече фалираха, други са непосредствено изправени пред фалит. Те са вече с 20 процента повече в сравнение с миналата година.
Санкциите не дават резултат веднага. Трябва време. Още при обявяването на първия пакет беше ясно, че няма да можем да прекратим войната по този начин".
Къде сбърка Европейският съюз, и особено Германия, в стратегията си да заложи на евтиния руски газ за икономическия си възход, г-н Ланге?
"От една страна е съвсем човешко да искаш да реализираш печалба. Човешко е също така да не променяш модел, който работи. За Германия този модел на стабилно производство с евтин газ и силен износ с добри приходи работеше дълго време много добре.
Допуснахме обаче две сериозни грешки - не само в Германия, а и в други европейски страни. Позволихме да пропаднем в престъпна зависимост от руските енергийни доставки, която ни върза ръцете във външната политика. Това е недопустимо.
И още нещо - нека го заявя съвсем ясно: Може би от 2006-2007 година политиката на Германия и на някои страни от ЕС години наред се основаваше на една романтична и нямаща нищо общо с реалността представа за Русия и Путин. Никой не искаше да чуе предупрежденията на хора, които познават добре процесите и традициите там.
Тези две фатални грешки не бива да се повтарят. Особено в отношенията с Китай. Да, трябва да говорим за това, как е било възможно да допуснем такива грешки. Но важното е да си извлечем поуките за бъдещата ни политика спрямо Русия, Китай и други авторитарни държави.
По света има все повече авторитарни режими, които са готови да използват не само суровините като лост за оказване на натиск, а и истински оръжия, за да наложат интересите си. С тях се налага да поддържаме отношения и би било добре, ако ЕС си вземе поука от грешките с Русия".
"Успяхме да издирим семействата. В момента тече процес по идентификация. Не мога да ви опиша в какво състояние са близките ". Това каза пред БНР Диана Димова от "Мисия Криле" за развоя на трагичния случай със загиналите в Странджа в навечерието на Нова година непълнолетни мигранти. Организацията от Стара Загора, която получи един от..
"Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия" - това сподели на 20 декември в собствената си социална мрежа американският мултимилиардер Илон Мъск. С това "гръмна първата пушка" в кампанията си да компрометира предсрочните парламентарни избори в най-мощната държава от ЕС. Мъск си позволи директни обиди към президента, канцлера, най-вероятния..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да управлява Русия. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. "Това, което безспорно направи Путин, е да централизира държавата и да предотврати онези процеси, които бяха започнали при..
Директорът на Българското неделно училище "Св.св. Кирил и Методий" в Барселона Стоянка Колева е редовен слушател на програма "Хоризонт" на Българското национално радио. Дори и на хиляди километри от България, тя продължава да се информира за събитията в България и по света от новините и предаванията на радиото. С нея разговаря кореспондентът ни..
2025 година може да се окаже сред важните за една нова сфера от бизнеса - търсенето на редки метали в астероидите. Нямаше да обърнем внимание на тази тема, ако и в България за първи път тя не беше поставена на студенти от Физическия факултет на Софийския университет. В резултат на това там вече има и написана дипломна работа по космическо..
Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..
Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти. Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..