Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биляна Гяурова: В кухнята на коалицията имаше заготовки, но не бяха извадени

"Сега се оказваме в абсурдната ситуация ГЕРБ и ДПС пак да ни говорят за съдебна реформа, да опитват да лидират разговора"

Биляна Гяурова - Вегертседер
Снимка: Тони Тончев/Личен архив

"Много малко от това, което в началото беше договорено, е реализирано,  и то много малко именно в тези ключови области - съдебната реформа и справянето с корупцията."

Това мнение изрази в интервю за БНР Биляна Гяурова - Вегертседер, председател на УС на Българския институт за правни инициативи (БИПИ).

Тя даде примери с промените в Закона за съдебната власт и разделянето и реформирането на КПКОНПИ, които са били "със срок незабавно и не по-късно от три месеца, а нищо от това не се реализира".

Законопроектът за лицата, които подават сигнали, започнат още от служебното правителство миналата година, мина на Министерски съвет чак сега, независимо че публичното обсъждане приключи в края на май, посочи друг пример Гяурова.

"Ако си представим коалицията като един ресторант с няколко звезди, защото така беше етикетирана част от коалицията, в такива ресторанти преди да започнат да идват хора, се прави много сериозна заготовка на продуктите, за да може да бъдат бързо и качествено обслужени хората, когато се напълни с клиентела. Тази заготовка помага това да се случи. В кухнята на коалицията имаше заготовки, но те не бяха извадени", коментира Биляна Гяурова – Вегертседер в предаването "Преди всички".

Няма константна политика какво правим с ключовите законопроекти, смята тя.

"Сега се оказваме в абсурдната ситуация ГЕРБ и ДПС пак да ни говорят за съдебна реформа, да се опитват лидират вече те разговора."

Владимир Николов

"Ние имаме проблем в нашата държава и той не е само със съдебната система и с прокуратурата. През последните години се създаде дълбоко недоверие към всички сфери на държавното управление."

Това коментира пред БНР Владимир Николов, досегашен окръжен прокурор на Плевен, избран за член на ВСС от професионалната квота.

По думите му сме в парадоксална ситуация, която никой не е предвиждал и предполагал, заради неизлъчването на представители от политическата квота за следващия Висш съдебен съвет.

След като съдиите, прокурорите и следователите излъчиха свои кандидати за новия състав на кадровия орган, дали законодателната власт на свой ред ще изпълни своето задължение, пита Николов.

"Подобен вакуум не е в интерес на върховенството на правото и на хората."

"Моята мечта е да имаме независим и отговорен ВСС, който да извоюва доверието на българските магистрати и на българските граждани", подчерта прокурорът, според когото "войната между властите не води до нищо добро".

Двете мнения чуйте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лондон е дом на над половин милион нелегални мигранти

Лондон е дом на около 585 000 нелегални мигранти или един на всеки 12 от населението на града, пише „Дейли телеграф“ като цитира доклад от проучване, поръчано от водната компания Thames Water, който доскоро е бил поверителен. „Дейли телеграф“ е получил достъп до проучването, съгласно закон за свобода на информацията за околната среда. Водната..

публикувано на 23.01.25 в 03:55
Илон Мъск

Мъск се съмнява, че може да се осъществи инвестиционното намерение за 500 млрд. долара за ИИ

Водещите технологични компании "ОупънЕйАй" (OpenAI), "Оракъл" (Oracle) и "СофтБанк" (SoftBank) нямат достатъчно средства, за да изпълнят намерението си да инвестират 500 милиарда долара в инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ) в САЩ, заяви изпълнителният директор на "Тесла" (Tesla) и "Спейс Екс" (SpaceX) Илон Мъск, предаде Си Ен Би Си. Тръмп..

публикувано на 22.01.25 в 22:15

Програма за младежи от 18 до 29 години от уязвими групи за стажуване в друга страна от ЕС

Младежи на възраст между 18 и 29 години от уязвими групи ще могат да получат подкрепа за стажуване в друга страна членка на Европейския съюз.  Тази възможност се предоставя  по новата мярка "Младежка инициатива АЛМА" на Програма "Развитие на човешките ресурси". Тя е отворена за кандидатстване до средата на май.  Мярката предвижда 68 младежи от уязвими..

публикувано на 22.01.25 в 22:12
Лидерът на Народната партия Алберто Нунес Фейхоо говори в долната камара на испанския парламент, Мадрид, архив, декември 2024 г.

В Испания заради коалиционни неразбирателства февруарските пенсиите ще са по-ниски от януарските

Испанските пенсионери ще получат повече пари през януари, но през следващия месец ще вземат пенсиите си в размера за миналата година. Как се стигна до тази патова ситуация След месец на заплахи и обвинения към правителството партията на Карлес Пучдемон "Заедно" изпълни заканите си и не подкрепи днес предложението на кабинета за увеличение на..

публикувано на 22.01.25 в 21:53

Ясни са състава и ръководството на постоянните комисии в НС, опозицията само с 1 председателско място

Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25.   Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..

публикувано на 22.01.25 в 20:32

Георги Господинов: Радиото е медията на общността

Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..

публикувано на 22.01.25 в 20:22

Търсенето на работна ръка намалява, сочи анализ на Агенцията по заетостта

Търсенето на работна ръка намалява, сочи анализ на Агенцията по заетостта. През първите девет месеца на 2023 година са били обявени 109 000 свободни работни места. През същия период на 2024 година те са с 10 хиляди по-малко. Най-голямо е търсенето на кадри за образованието. От общо заявените 99 000 работни места за 47 500 са намерени работници...

публикувано на 22.01.25 в 20:07