Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горещата линия на Центъра за безопасен интернет е пред закриване заради липса на пари

15 000 са били сигналите за сексуално съдържание с деца за миналата година

Снимка: БГНЕС

Около 10 сигнала годишно за деца в България, станали жертви на педофили в онлайн пространството, получават в Центъра за безопасен интернет. Сигналите за неподходящо съдържание с непълнолетни обаче са хиляди. Най-често това се случва в социалните мрежи и онлайн игрите.

За миналата година сигналите за сексуално съдържание с деца, стигнали до центъра, са били 15 000. Преди време са достигали и до 18 хиляди.

"Огромната част от сигналите са свързани със съдържание. Много от тези хора, като се свържат с детето, се стремят да изкопчат някакво съдържание от него и после го изнудват чрез него да им осигурява друго", пояснява Емануил Георгиев от Центъра за безопасен интернет.

Педофилите атакуват и по-малки деца, които още не са в пубертетна възраст, като това се случва дори в чатовете, свързани с онлайн игрите.

"Педофилите ходят там, където са децата. Ако те са в Tик-Ток, ще ги търсят там, или в Инстаграм, във Фейсбук. В онлайн игрите също се случва педофили да влязат, обикновено се представят като деца."

Доста пада възрастта, в която децата стават онлайн потребители, регистрират още от Центъра за безопасен интернет.

Центърът обаче спира своята гореща линия, защото няма пари.

Яна Алексиева

"Центърът няма да затвори. Ще намерим някакъв изход, но към момента картината не е добра", признава Яна Алексиева, психолог, обучител, част от екипа на центъра и част от Асоциация "Родители".

Пред БНР тя посочи, че организацията няма държавно финансиране, а услугата е една от малкото такива.

"Става все по-трудно финансирането по проекти."

Едната линия – за горещите сигнали, ще работи до края на август, а другата, която е консултативна, за подкрепа, ще спре в края на септември, уточни Алексиева.

"Сумата е около 200 000 лева на година, за да можем да имаме екип."

"От септември, ако нямаме финансиране, трябва да затворим центъра", предупреди Яна Алексиева.

Така по думите ѝ България вече "няма да я има на картата" на тези сигнали, защото няма друг център у нас, който да прави това и да обменя данни с Европа и света.

Повече за проблема чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03