Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата "Българско културно наследство в чужбина: места и практики" в София

Снимка: БГНЕС

В 13:30 ч. в Националния етнографски музей се открива изложба за българското културно наследство в чужбина. Учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН са обходили и проучили десетки места в Турция, Гърция, Северна Македония, Сърбия, Румъния, Албания, Русия, Италия, Унгария и Чехия, свързани с националното ни културно наследство - военни гробища, църкви и манастири, крепости, паметници на именити българи. Най-интересните истории за историята изследователите ще представят в специална брошура.

Главен асистент д-р Лина Гергова от Института за етнология и фолклористика сподели за БНР, че извън територията на страната ни е трудно да се поддържат паметниците от българската културна територия

"Това не са само местата, които са свързани с миналото на България и старите територии, но също и пътищата, по които са минали прабългарите – например местата, където се установил Хан Кубрат и където е погребан, Волжка България, като една от другите българи. Също сме изследвали местата, където са се заселили Алцековите българи в Италия. Изследвали сме и места, които от по-новата българска история, където наши артисти, художнически и учени са оставили своята следа. Може би най-известният пример е Пенчо Славейков в Милано, но имаме места, свързани с Иван Вазов, с Левски“.

Много български войници са погребани извън границите ни - в Румъния, Унгария, Австрия, Сърбия, Гърция. Някои места са изоставени, а други - заличени.

"България няма цялостна политика за тези места във всички посоки. Това е един пъзел от различни политики, от различни инициативи на най-различни индивидуални хора и групи, институционализирани или не“, сподели Гергова в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“.

До Втората световна война не можем да говорим за български паметни места извън територията на България, категорична е тя. След това пък е трудно пътуването на неофициални групи и социалистическата държава доминира в грижата за тези места, но официалният исторически разказ е най-важен и той не може да бъде оронва отношенията с Румъния, Съветския съюз, Югославия…

"Тогава се изгражда и като паметно място предполагаемия гроб на Свети Кирил в римската църква Сан Клементе. Тодор Живков и Людмила Живкова го посещават, поставят паметна плоча и се поставя началото на това ежегодно посещение, което виждаме и днес, но в почти всички останали посоки не се е правило нищо“.

Потомците на изселените от Северна Добруджа, от Егейска Македония и от Тракия българи още от 70-те започват отношения със своите далечни роднини в напуснатите места, но след 90-те години активно започват да комуникират с тях.

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Посещение на президента Румен Радев в Сингапур

Румен Радев: Компании от Сингапур имат интерес да си партнират с български фирми

Компании от Сингапур имат интерес да си партнират с български фирми, посочи президентът Румен Радев, който е на посещение в Сингапур. Днес той се срещна с президента, с премиера и с външния министър на азиатската държава и откри бизнес форум. Президентът Румен Радев откри бизнес форум в Сингапур, където е на работно посещение Визитата..

публикувано на 22.11.24 в 16:59
Снежана Малковска, Анастасия Стеблецка,  Владислав Ромалийский и  Петър Дойчев

За пътя към днешна Бесарабия, пресъздаден в постановката "Преселници"

Пътуване във времето с "Нощен Хоризонт", но не назад с 35 години, а с близо 200, когато в България е нямало свобода и демокрация, но е имало вяра, ценности и идеали, пазени в дома, в семейството, в рода.  "Нощен Хоризонт" разказва за българи, принудени да напуснат Родината заедно със семействата си.  За да съхранят рода си. По време на турското..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

МЗ предлага нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса

Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка.  Здравната каса да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция, предвижда предложението. Идеята е да се..

публикувано на 22.11.24 в 16:55

Движението на товарни автомобили в района на граничния пункт "Дунав мост" остава натоварено

Движението на товарни автомобили в района на граничния пункт "Дунав мост" е натоварено и се очаква през почивните дни тази ситуация да продължи. Това е в следствие на временното спиране на работа на турските гранични власти заради въвеждане на нова система за обработка на товарите. Камионите, които изчакваха на българо-турската граница и..

публикувано на 22.11.24 в 16:22
ГКПП

Властите в Гърция пращат повече полицаи на граничния пункт "Промахон"

Властите в Гърция ще командироват повече полицаи за работа на граничния пункт "Промахон" за по-бърза обработка на документите на преминаващите хора и автомобили. Заместник-министърът по защита на гражданите Андреас Николакопулос, на когото е подчинена отговорната по въпроса Дирекция на полицията, се срещна с полицейския екип, работещ на..

публикувано на 22.11.24 в 16:03
Радостин Василев, лидер на МЕЧ

Радостин Василев: БСП и ДБ са причината и днес да няма избран председател на НС

БСП и "Демократична България" са причината и днес да няма избран председател на НС. Такава е позицията на лидера на МЕЧ Радостин Василев, след като и днес парламентът не успя да започне. От първата сила ГЕРБ-СДС не се отказаха от председателската кандидатура на Рая Назарян, а тази на най-възрастният депутат - Силви Кирилов от "Има такъв..

публикувано на 22.11.24 в 15:56
Валери Славчев

Валери Славчев: За мен музиката е изкуство и се опитваме да защитаваме тази позиция

С 14 авторски песни е новият албум "Измислени истини" на рок група "Хоризонт", създадена през 1984 г. като ученическа.  " Албумът е кръстен така, защото истините, с които израснахме, че семейството и приятелството са значими за нашия живот, да знаеш, че когато прощаваш, си силен и думи като "чест" и "достойнство" имат смисъл.  На мястото..

публикувано на 22.11.24 в 15:56