Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Костанца Рангелова: Зависимостта на Европа от руския газ се засили след анексацията на Крим

Газ има и можем да се справим и без "Газпром", подчерта експертът от ЦИД

Костанца Рангелова
Снимка: Стопкадър TV 1

"Зависимостта на Европа от руския газ се засили след анексията на Крим през 2014 година. Наблюдава се как от 2014 до 2022 г. Германия и Италия от 30-40% газ, който купуват от Русия, стигат до 50% преди войната в Украйна".

Това каза пред БНР Костанца Рангелова, експерт от Центъра за изследване на демокрацията. Тя е съавтор на анализа "Кремълски наръчни в България: нова страница или още от същото?", в който основните изводи са:

"Настояването на българския бизнес и политически лидери за връщане към директни доставки на газ от „Газпром“ е погрешно. То се основава на преувеличен риск от недостиг на газ и пълно непознаване на геополитическите рискове от последващи съкращения на доставките и от изнудване от страна на Кремъл.

Основната причина за настоящата криза в България са значителните инфраструктурни и политически пречки. България има сравнително малко потребление на газ и множество входни точки за доставка. Но понастоящем страната все още няма пряк достъп до доставки на неруски газ.

Необходими са допълнителни доставки на втечнен природен газ, за да се намали зависимостта от газа от Чирен и сигурността на доставките след декември 2022 г., особено през останалата част от отоплителния сезон". 

По думите на експерта реално газ има и можем да се справим и без "Газпром":

"Можем да купуваме газ от Азербайджан, който може да ни осигури 1/3 от цялото потребление, ако приемем, че всичко е наред и интерконекторът заработи до 1 октомври. Това е предостатъчно да покрие нуждите на домакинствата и топлофикациите". 

Според нея останалите 2/3 могат да бъдат осигурени от договорените 3 танкера с втечнен газ и от газохранилището в Чирен:

"Въпросът е колко бързо можем да го напълним преди отоплителния сезон. Що се отнася до газа от хранилището в Чирен, максималният капацитет за добив е 40 GWh на ден (постепенно намалява, когато хранилището се изпразва). Въпреки че в момента то е запълнено на 48%, до 1 октомври може да достигне 76% (ако се запази темпът на запълване от втората половина на юли). Следователно „Чирен“ може да покрие изцяло дефицита на доставки през октомври и ноември спрямо нормалното търсене. В началото на декември обаче, хранилището ще бъде отново запълнено едва на 48% и ще може да поддържа само 38 GWh на ден като максимален капацитет на добив. Това ще остави непокрит дефицит на доставките от 17%, а до края на годината нивото на газ в „Чирен“ ще е едва 30%. В случай на ниско търсене обаче (ако приемем 20% спад спрямо нормалните нива, поради по-високите цени) траекторията на съхранението е сходна с тази от 2021 г., като не оставя дефицит".

Рангелова уточни, че заради високите цени търсенето на газ в страната вече е намаляло с повече от 20%:

"Търсенето за битово отопление вероятно също ще намалее значително през зимния период, тъй като цените на газа за домакинствата скочиха рязко, стимулирайки преминаването към електроенергия. Допълнителна държавна подкрепа за инвестиционните разходи, особено за термопомпи, би могла да ускори този пазарно-обусловен отказ от газ". 

Тя подчерта, че не е задължително бизнесът да освобождава служители, ако става дума за частично намаляване на потреблението на газ, а не за спиране на предприятието:

"Организирането на търгове за намаление на потреблението от страна на промишлените потребители също е подходяща стратегия не само за облекчаване на потенциалния дефицит, но и за получаване на много по-ясна представа за това какво ще бъде действителното търсене на газ от сектора през следващите месеци".

Интервюто на Силвия Великова с Костанца Рангелова в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михол Мартин (вдясно на преден план) говори пред медиите в Дъблин, Ирландия 22 януари 2025 г.

Михол Мартин отново е премиер на Ирландия

Михол Мартин бе избран днес за втори път за премиер на Република Ирландия от коалицията на двете големи дeсноцентристки партии в страната и независими депутати. Изборът стана факт ден по-късно от предвиденото, след като протест на опозицията провали първоначалното гласуване, предадоха световните агенции. Това е втората поредна коалиция между..

публикувано на 23.01.25 в 17:18

Възрастна жена почина, след като беше блъсната от тролейбус в София

Възрастна жена почина, след като беше блъсната от тролейбус в София. Инцидентът е станал минути преди 16 часа в столичния квартал "Хаджи Димитър". При катастрофата е пострадало и младо момиче, което е било в тролея. На място има екипи на полицията.  Причините се изясняват.

публикувано на 23.01.25 в 17:04

Ще искаме от ЕК доклад за еврозоната, когато е покрит и критерият за ценова стабилност

България ще поиска от Европейската комисия конвергентен доклад за готовността на страната ни за влизане в Еврозоната, когато покрие и критерия за ценова стабилност, посочи финансовият министър Теменужка Петкова: "България, за да стане член на еврозоната, трябва да отговори на определени критерии. Единственият критерий, който България не покрива..

публикувано на 23.01.25 в 16:58

Станаха известни номинациите за тазгодишните награди "Оскар"

Едуард Нортън, Гай Пиърс, Ариана Гранде и Изабела Роселини са сред номинираните за награди "Оскар" в поддържащите актьорски категории, съобщават световните осведомителни агенции. С номинации за най-добър актьор в поддържаща роля са Юра Борисов за "Анора", Кийрън Кълкин за "Истинска болка" , Едуард Нортън за "Напълно непознат", Гай Пиърс за..

публикувано на 23.01.25 в 16:50

И областният управител на Хасково Мехмед Атаман подаде оставка

Областният управител на Хасково Мехмед Атаман също подаде оставка, след като лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски призова областните управители - членове на партията, да напуснат постовете си.  Предстои оставката да бъде разгледана от премиера Росен Желязков, който трябва да определи и евентуален негов наследник.  Мехмед Атаман беше назначен за..

публикувано на 23.01.25 в 16:48

Заболеваемостта от грип в София е най-ниска в страната

В София заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания е сред най-ниските в страната - 82-ма на 10 хиляди души население са болни, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести за седмицата от 13 до 19 януари.  От Районната здравна инспекция потвърдиха за БНР, че не са достигнати предепидемични стойности.

публикувано на 23.01.25 в 16:39
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов, директорът на агенция

2 часа изслушваха трима министри за опашката на Дунав мост, но съобщиха, че вече я няма

Трима министри - на финансите Теменужка Петкова, на вътрешните работи Даниел Митов и на регионалното развитие Иван Иванов, както и директорът на Агенция "Митници" и председателят на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) бяха изслушвани в Народното събрание близо два часа за принудителното изискване - тежкотоварните автомобили да се..

публикувано на 23.01.25 в 16:34