Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Омразата много бързо се разпространява, а след това бавно се събира"

Теодора Димова: Деветосептемврийският манталитет живее и днес

Писателката подготвя нов роман, озаглавен "Не ви познавам"

Теодора Димова
Снимка: БГНЕС

Откъси от нов роман, по който писателката Теодора Димова в момента работи, ще бъдат представени от актьора и режисьор Стоян Радев на 1 септември в Художествената галерия в Созопол, а авторката ще разкаже на публиката подробности от "Не ви познавам", който предстои да бъде издаден до края на годината.

"В близката ни минало е било много популярно да се четат откъси от още непубликувани романи. Баща ми (писателят Димитър Димов - б.р.) често е събирал свои приятели и часове наред е четял пред тях текстове, върху които работи. След това те са обсъждали, а той е споделял, че такива разговори са му били изключително полезни", разказа пред БНР Теодора Димова, специален гост в предаването "Хоризонт за вас".

По думите ѝ това е проверка за самия текст и проверка за това какво читателите очакват:

"Романът се занимава с днешния ден, занимава се с начина, по който реагирахме на пандемията, занимава се с протестите, с тази външна шизофрения, която е в обществото ни, и ние постепенно я интериоризираме и тя става наше вътрешно състояние".

Внучката на една от главните героини в романа "Поразените" е главен герой на новата творба на Теодора Димова.

"Това, което в романа е наречено "деветосептемврийски манталитет", продължава да живее и днес. Този манталитет посяга, пуска пипалата си към главната героиня на "Не ви познавам" и тя установява, че това е това е същият манталитет, който е убил нейните предци и е променил съдбата им. Сега този деветосептемврийски манталитет е с нов дрескод, но неговата ядка е една и съща", сподели писателката.   

Според нея усещането за катастрофичност е характерно за последните години:

"Като че ли една катастрофа се задава на забавен каданс, както беше с пандемията. Ние не успяхме да я осмислим. След това се зададе нова - войната в Украйна. ... Разделението не го преодоляваме, а дори става все по-дълбоко и категорично. И за мен е все по-страшно. Ние имаме две Българии, две нейни истории, два вида нейно минало, два вида български език. Това шизофренично положение, в което живеем, се отразява на всеки един от нас по отделно. То не може да стои извън нас, то рефлектира в нас. Литературата и изкуството би трябвало да могат да преодоляват разделението, да създават мостове, но не виждам това да става. Може би и политиците трябва да преодоляват разделението. Омразата, която се насаждаше в обществото ни и някак си изби по време на пандемията, много бързо се разпространява и след това много бавно се събира, много бавно се преодолява"

Политиците не трябваше да допускат езика на омразата и агресията, подчерта Теодора Димова:

"Те трябва да са пример за подаване на ръце, защото ние сме осъдени да живеем заедно, не можем да разделим България и една част да е за едните, а друга - за другите. ... Политическото пространство вече измъчва човека, то не му помага да живее спокойно. В европейските държави хората не се занимават толкова с политика и не следят действията на политиците. Ние сме прекалено много ангажирани с политика, тя превзема личната ни територия. Това не говори добре нито за държавата, нито за нас". 

Интервюто на Снежана Иванова с Теодора Димова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07