Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво не знаем за Съединението?

Карта на Княжество България и Източна Румелия преди Съединението
Снимка: Архив

Логично ли е Съединението на България да се случи точно в Пловдив, какво не сме прочели в учебниците по история за следовниците на тази тогавашна обща кауза и какво пропускаме като съвременници в интерпретацията на това "светещо“в националната ни памет събитие?

"Княжество България е автономно княжество и можем да кажем, че това е свободната българска държава, но там се сблъскват много интереси на Русия, на българите в лицето на създаващите се основни политически партии – либерали, консерватори, намесата на Русия довежда до суспендиране на Конституцията, до нарушаване на демократичните свободи, които са основа на Търновската конституция". Това разказа за БНР директорът на Регионалния исторически музей в Пловдив Стефан Шивачев:

"Тази Конституция противно на очакванията, макар и създадена с руска помощ, въвежда изключителен демократизъм, който не е характерен въобще за Русия. На тази база една голяма част от либералите идват в Пловдив, столицата на една от османските провинции, макар и автономна, но изведнъж се оказва, че в Пловдив се провежда един експеримент, който е много интересен. Когато създават Органическият устав на Източна Румелия, се събират посланиците на великите сили в Цариград, техните помощници и решават, че това е един уникален момент. От една страна може да се създаде Органически устав на една автономна провинция, взимайки модели, които тогава са съществували, но от друга страна са си казали – "Защо да не създадем една държава, която да олицетворява добрите неща в Европа“.

Днес Стефан Шивачев и колегите му очакват стотици посетители да прекрачат прага на красивата постройка на площад "Съединение", където се съхранява паметта за случилото се преди 137 години, за да разказват и показват за пътя към българското единство.


"За да разберем саможертвата на подвига на всички, които са оставили костите си заради нашата свобода, ние трябва да видим и срутването на народа в този върховен миг, когато живеем своя втори нов и различен живот". Това коментира в интервю за предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт" Любомир Котев, писател и журналист, бивш кореспондент на БНР в Ямбол. Той е автор на "Записки по записките на Захари Стоянов“, а сега издава "Затвори или българщината“ (Трети том):

"Захари Стоянов е велик човек, велик българин от мащаба на Левски, Ботев, Каравелов, на най-великите ни революционери, който до ден днешен не е получил заслуженото признание заради полемиката с Благоев и заради прословутото русофобство. Всъщност той самият блестящо казва – "Аз не съм русофоб, аз съм тиранофоб". В това си поведение той следва не друг, а някои от великите руски революционни демократи, едни съвършени интелектуалци. Той следва тях, защото те също са тиранофоби, също са врагове на императора".

Цялото интервю със Стефан Шивачев и Любомир Котев можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Недит Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20