Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съединението - княз и народ в едно

Разговор с д-р Тодор Чобанов - историк, археолог, политик и експерт по културно наследство

Тодор Чобанов
Снимка: Личен архив

Накъде гледат народните очи след Освобождението?

"Освобождението на България е един от най- прекрасните мигове в нашата история ,продължаваща  вече 14 века. Почти веднага след като тази радост обзема сърцата, следва реакцията на Великите сили, които си казват тежката дума на Берлинския конгрес  и разпокъсват българското землище, което българите сме очаквали да бъде обединено. Това не е тайна за информираните , защото Русия сключва два тайни договора с Австро-Унгария, че има уверения ,които дава на Великобритания. От Наполеоновите войни Европа е установен един ред, който някои наричат "оркестър на Великите сили". В този ред е прието, че всички въпроси свързани със сериозно прекрояване на границите, създаване на нови държави и местене на области от една държава в друга, се решава от Великите сили, тоест нагласите са били да няма голяма българска държава. За това Съединението е толкова важно в нашата история, тъй като то представлява чисто български акт. Точно както Левски е ходил и създавал комитети, от първия ден  дейците на Съединението създават своите мрежа, възникват комитетите "Единство". Захари Стоянов създава Българския таен централен революционен комитет с легендарни личности, които си дават сметка ,че трябва да се свърши сериозна подготвителна работа".

Това каза пред БНР историкът д-р Тодор Чобанов. 

Защо Съединението нямаше да се случи без благословията на княз Александър Първи Български, въпреки деликатната ситуация, в която е бил по това време?

"Неговата роля е важна, защото неговото активно приобщаване, без неговата благословия за тези неща, нямаше да се случат по този начин. Знаете, че има с него няколко пъти неофициално сондажи. Включително и фигури като Данаил Николаев, които са важни ,за да разберем какво точно се случва, искат неговото съгласие. Александър Първи в Шумен се среща със Сава Муткуров, Димитър Ризов и ги уверява в пълната си подкрепа".

Князът е в много деликатна ситуация по това време, защото е тясно свързан по роднинска линия с руското императорско семейство, а Русия е била най-​важна в тези ранни години за съдбата на България , защото войната на Русия с Османската империя води до появата на Княжество България.

Има и един много лош късмет за княза и самата ни родина - това е гибелта на руския император Александър Втори, който умира при осмия атентат срещу него. Това води до неочаквано последствие - рязката смяна на политиката на руския императорски двор. Новият император Александър Трети е бил съвсем различен от баща си, деспотичен и с лошо отношение към нашия княз. Става и противник на съединистките стремежи на българското общество, защото счита, ме по  този начин не е уважена волята на Русия. Тя се противопоставя от самото начало на Съединението, заради старите ангажименти, които тя е поемала, заради тази схема на разпределение на Балканите, която Австро-Унгария и Русия постигат. това обяснява и поведението на Сърбия, която по това време все още се намира в лагера на Австро-Унгария, Виена е мястото където сърбите координират своите действия и получават благословия "да вземат своето", както по това време се смята".

За приобщаването на княз Александър Първи Български с българските стремежи. Мъчителна ли е истината за неговото тръгване от трона? Защо князът не е успял да се върне отново в България и след второто си заминаване? - чуйте от звуковия файл интервюто на Добринка Добрева с д-р Тодор Чобанов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейна Коледа с фамилия Узунови от силистренското село Калипетрово

Коледа е време за семейството .  Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля.  Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството.  Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..

публикувано на 26.12.24 в 17:34

Уникални сцени в стенописите на арбанашката църква "Рождество Христово“

Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..

публикувано на 26.12.24 в 13:48
Йорданка Бекирска

Йорданка Бекирска: Ще има мнозинство да се уреди споделеното родителство

В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..

публикувано на 26.12.24 в 10:50

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26