"България има едно от най-евтините здравеопазвания в рамките на ЕС".
Това каза пред БНР здравният експерт и бивш министър на здравеопазването д-р Илко Семерджиев и уточни, че България разходва за една година около 600 евро на глава от населението публични средства, докато няма страна в ЕС, която да е под 3 хиляди евро на глава от населението.
България е на първо място в ЕС по брой болници на население, сочи представително изследване за достъпа до здравни грижи на "Тренд" и Експертен клуб за икономика и политика. В страната има 53 болници на 1 млн. души. 37% от българите са удовлетворени от достъпа до здравни грижи, а 47% не. 80% от пациентите са недоволни, че не могат бързо да посетят личния си лекар или да стигнат до лекар-специалист.
В допитването най-голямо е неодобрението за доплащането на лекарствата. Всеки пети е спирал назначените му лекарства поради липса на пари. 53% виждат сериозен проблем при цените за прегледи. 27 на сто не са посетили лекар-специалист поради липса на средства.
Достъпът до здравни грижи в страната е доста по-бърз спрямо останалите европейки държави, коментират експертите, но пациентите доплащат 40% от здравните разходи.
Според д-р Семерджиев, ако не се увеличи здравната вноска, няма как цените на клиничните пътеки да бъдат актуализирани спрямо темпа на инфлацията.
"Не се събират вноските от близо 1 милион здравноосигурително задължени лица, което е административен проблем и би трябвало да се реши бързо. Ако се постигне нормална събираемост, ще има значително повече средства. Поне 800 милиона до 1 млрд. лева ще се влеят в системата", посочи експертът.
По думите на бившия министър на здравеопазването лекарствената политика е в изключителна криза:
"Министър Асена Сербезова, която е фармацевт по образование, вместо да санира този проблем, тя го утежни допълнително, увеличавайки публичните разходи в НЗОК за лекарства, но не намали по никакъв начин доплащането, което е 80% от всички видове доплащания в здравната система".
Интервюто на Георги Марков с д-р Илко Семерджиев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Промените в Изборния кодекс могат бъдат гласувани в пленарната зала чак през март, тъй като преди това парламентарните групи ще формират работна група, която да помогне по обединяването на петте внесени законопроекта и изготвянето на доклада на правната комисия за второто четене в пленарната зала. Това стана ясно по време на кръгла маса на..
Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев. По думите му учебната ни година е кратка и не може да се губят много учебни дни. Той припомни, че по този повод през 2020 г. е въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на..
56-годишна жена е загинала при пожар в къща в Дупница - случаят е от уикенда, казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. На адреса, намиращ се в жилищен комплекс "Южен“ в Дупница, след подаден сигнал е изпратен екип на районната противопожарна служба. При пристигане на място екипът установил, че гори стая от къща. Там е открита..
Замалко да се разплача от радост при връчването на награда. С мен беше брат ми и сестра ми. Много се зарадвахме на първата награда, сподели в интервю пред БНР Натали, която получи престижната награда на най-големия цирков фестивал в света в Монте Карло. И не скри вълнението си, "цялата публика стана на крака". Преди дни трио "Балкански" -..
Според годишния доклад за дейността на Комисията по българско гражданство към вицепрезидента Илияна Йотова над 16 хиляди души са получили българско гражданство миналата година. Това е с 4 хиляди повече спрямо 2023 г. Според данните на първо място се нареждат Украйна и Турция. Над 2400 души от Украйна са получили български паспорти миналата..
Петиция до МОН за оптимизиране на учебните часове набира подкрепа в интернет. Един от мотивите на създателите на петицията - ранно ставане и късно приключване на учебните занятия при двусменен режим. Родители смятат, че децата са пренатоварени . Ученици – че се учат много ненужни неща . Къде се чупи образованието? Диян..
Очакваме да се подпише анекс към Националния рамков договор за домашно кислородолечение. Последният ни разговор беше през май 2024 г., уточнени са и амбулаторните процедури, но още не са институционализирани. Това обясни проф. д-р Диана Петкова, председател на Българското дружество по белодробни болести, в интервю пред БНР. "Разбрах, че от..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..