Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Лукашенко ще си стои мирно", смята преподавателят по военна история от Лондонския Кралски колеж

Лорънс Фрийдман: Украинската офанзива край Харков е началото на края за амбициите на Кремъл

"Рискът за Украйна е, че войските й няма да напреднат достатъчно. Рискът за Русия е ако групировката й край Харков бъде обкръжена"

Украински войник в една от зоните около Харков, напусната от руските части
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Край Харков руското командване отново подцени украинците и силите му ще са недостатъчни, за да овладеят последствията от пробива, смята преподавателят по военна история от Лондонския Кралски колеж Лорънс Фрийдман. В интервю за предаването "Събота 150" той посочи, че нагнетяването на напрежението около Запорожката атомна електроцентрала е един от последните козове, с които президентът Путин се опитва да обърне общественото мнение в Европа в своя полза.

Русия отхвърля, поне до момента, всякаква идея за установяване на демилитаризирана зона около Запорожката атомна централа, въпреки явната заплаха, която бойните действия около нея представляват за целия регион. Професор Фрийдман, бихте ли обяснили защо Москва толкова държи да запази контрола си върху централата?

"Това е най-голямата атомна централа в Европа, важна за електроснабдяването на Украйна. Стратегическото ѝ разположение (на левия бряг на долен Днепър) е очевидно.Според мен в момента руснаците търсят всякакви начини да убедят международната общност да се откаже от Украйна. Не знам как могат да се надяват на такова нещо, но с тази игра те искат да демонстрират колко опасна е тази война и колко по-опасна ще става, ако Украйна получи още оръжия. Играят пропагандните си игри, но наистина не е в техен интерес да допуснат взрив в централата. Подозирам, че в крайна сметка реакторите ще бъдат обезопасени по някакъв начин. Само не съм сигурен дали това ще стане чрез демилитаризирана зона."

Украинското командване съобщи в четвъртък за големи успехи край Харков и Николаев - за десетина дни са били отвоювани десетки селища на стотици квадратни километри. Как така руснаците се пропукаха?

"Защото погледите им бяха приковани в Херсон. Най-добрите им войски бяха насочени за отбрана на този град и така те дадоха възможност на украинската армия да настъпи там, където са слаби. Мисля, че те отново подцениха украинците.

Операцията, която се развива (край Балаклея) е много добре изпълнена, стратегически проницателна. Украинските сили се придвижват много бързо като подминават и изолират опорни пунктове, които сами няма да могат да задържат без подкрепления и могат да бъдат завзети по-късно. Руското командване на този участък не разполагаше с най-добрите си войски, разузнаването му и отбраната му бяха в лошо състояние. Това са последиците от 6 месеца бойни действия, които изтощиха до голяма степен руските войски."

Какви могат да бъдат стратегическите последици, ако украинската армия развие успеха си при Балаклея?

"Големи. Руските блогъри говорят за най-тежкото поражение от 1943 година досега. Ще видим какво ще се случи край Харков. Но то може да има ефект на доминото и другаде - в Донбас, в Херсон. Руснаците ще се опитат да подсилят отбраната си, да контраатакуват, но не разполагат с много резерви. Ако започнат да преследват всеки украински пробив ще трябва да изразходват още повече войски. Според мен това действително е началото на края."

Руска военна колона, придвижваща се в околностите на Харков. 9 септември 2022 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

А не повтарят ли украинците грешката на руснаците от началото на войната? Защо хвърлят толкова много сили едновременно на участъци стотици километри един от друг?

"В началото на войната руснаците разтеглиха твърде много силите си и не разполагаха с логистиката, за да ги поддържат. Днес за украинците също има риск, но разликата е в това, но руснаците нямат много средства, за да им се противопоставят. Логистиката винаги е предизвикателство, особено когато трябва да поддържаш напредващите си войски. Но ако украинците удържат, една част от руските сили ще се окажат в капан и няма да могат да бъдат спасени."

Възможна ли е контраатака откъм Беларус?

"Не, не мога да си представя, че Лукашенко ще си позволи (да вкара свои войски в Украйна). Моментът, в който можеше да го стори, бе в началото на войната, но той не го стори. Има силна съпротива сред беларуските военни и беларуското население (срещу една такава мярка). Мисля, че Лукашенко ще си стои мирно."

А не е ли отвоюването на десния бряг на Днепър по-важно за украинците? Главнокомандващият украинските войски генерал Валери Залужни сам посочи в една своя статия тази седмица рисковете за Украйна, ако руснаците запазят своя плацдарм - рискове и за Одеското пристанище, и за втората по-големина атомна централа, Южноукраинската АЕЦ.

"Югът очевидно е по-важен в известен смисъл - заради връзката с Крим и икономиката на Украйна. Затова украинското командване продължава офанзивата тук. Но при Харков то видя шанс да удари руснаците и се възползва."

Залужни потвърди, че взривовете отпреди месец във военновъздушната база в Саки в Крим са били ракетен удар, нанесен от украинската армия. Тези нови способности, демонстрирани от украинците, увеличават ли шансовете им да си върнат Херсон?

"Целта на украинците не е да бомбардират собствения си народ - това е тактиката на руснаците. Целта на това, което направиха в Крим, е да покажат, че в Крим не е безопасно, подкопавайки един от стълбовете на руската пропаганда. Ако бях част от режима в Кремъл, щях да съм доста обезпокоен къде ще свърши всичко това, което започна уж за защита на Донецк и Луганск от някаква митична украинска офанзива - офанзива, която нямаше да се случи."

Как едно поражение или една победа на украинците край Херсон ще се отрази на хода на войната?

"Не мисля, че украинците ще бъдат победени, независимо от това, което руските военни твърдят без всякакви доказателства. Рискът за Украйна е, че войските й няма да напреднат достатъчно. Рискът за Русия е ако групировката й край Харков бъде обкръжена. Това ще изложи фланга на войските ѝ в Донбас. Но ако претърпи поражение при Харков и същото се повтори в Херсон, ще трябва вече да се замисли как да се измъкне от войната."

Снимки: ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът край гара в Кочериново е овладян

Пожарът край железопътната гара в Кочериново е овладян, съобщи БТА, като цитира директора на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) - Кюстендил комисар Светослав Георгиев. Огънят е локализиран от всички страни, догарят запалилите се дървени трупи край мястото на пожара. Горели са сухи треви и храсти. Нямаме данни..

публикувано на 22.07.24 в 18:56
Служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов дава брифинг във връзка с пожарите в цялата страна - 22 юли 2024 г.

Вътрешният министър: Приоритет е доставката на фургони за хората от Воден, чиито домове изгоряха

Техника за гасене на пожари се пренасочва към границата с Гърция, където бушува голям горски пожар, на километър от браздата, каза министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.  Българските огнеборци с превантивни действия на двата фронта на пожара в планина Славянка Продължава гасенето на пожара в планина Славянка, Жандармерията ще помага..

публикувано на 22.07.24 в 18:48

Ангелина Ангелова: Любовта е от най-големите мотиватори

Книгата „Благородството задължава“ ще бъде представена на Алея на книгата във Варна. Това е третата книга на Ангелина Ангелова. „Любовта е един от най-големите мотиватори на човешката природа, да постигнем повече, за да сме достойни за партньора си. Когато имаш идеята за нова история не е трудно да пишеш за любов“, сподели в интервю пред БНР..

публикувано на 22.07.24 в 18:38
Камала Харис

Видни демократи дадоха подкрепата си за Камала Харис в президентската надпревара

Почти денонощие след като президентът на САЩ Джо Байдън обяви в писмено обръщение, че се оттегля от надпреварата за нов мандат в Белия дом, погледите са насочени към неговия вицепрезидент Камала Харис, която той посочи като свой потенциален наследник. Джо Байдън обяви, че се отказва да се бори за втори мандат на изборите през ноември..

публикувано на 22.07.24 в 18:05

Нови израелски заповеди за евакуация на населени места заради подновени палестински нападения

Израел издаде нови заповеди за евакуация на някои населени места заради подновените палестински нападения, включително с ракети. На този фон премиерът Бенямин Нетаняху замина за Съединените щати за разговори с президента Джо Байдън, посветени на конфликта в ивицата Газа.  Нетаняху заминава утре за САЩ, за да се срещне с Байдън във вторник..

публикувано на 22.07.24 в 17:59

Продължава гасенето на пожара в планина Славянка, Жандармерията ще помага

Екипи на Жандармерията се включват в охраната на граничната зона в планината Славянка, обхваната от пожар на територията на  съседна Гърция.  Има риск пожарът в граничната планина Славянка да премине от Гърция и на наша територия Българските огнеборци с превантивни действия на двата фронта на пожара в планина Славянка Три денонощия..

публикувано на 22.07.24 в 17:59

Проф. Ива Христова: Броят на заболелите от Covid-19 у нас расте - двойно за седмица

В Гърция се отчитат големи стойности на заболели от Covid-19, но и у нас имаме повишаване двойно и даже над 2 пъти за изтеклата седмица в сравнение с предишната, в която имахме 50% от предходната. Това предупреди директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова в интервю пред БНР. "Това означава 69 случая за седмица, а миналата 32.   Не се..

публикувано на 22.07.24 в 17:57