Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МБАЛ Добрич вдига със задна дата заплатите с 25%. Търси спешно поне 30 сестри

Отворени позиции за специализанти има за почти всички специалности

Добрич болница
Снимка: Мая Щърбанова

Най-голямото здравно заведение в област Добрич увеличава заплатите на служители си. Основната цел е да се запази настоящият персонал, както и да бъдат привлечени нови кадри поради огромния дефицит най-вече на медицински сестри.

Увеличението на основните трудови възнаграждения на служителите на „МБАЛ-Добрич“ АД е 25%, със 100% се повишава заплащането на допълнителния труд.

Към момента многопрофилната болница в Добрич се нуждае от 60 медицински сестри. За да се осигури нормален график за работещите и ефективно функциониране на всички отделения, спешно трябва да се намерят поне 30. Болницата търси и още 10-15 лекари, за да не се налага прекалено много извънреден труд.

д-р Георги Желязков  Снимка: БНРРъководството на болницата очаква по-добре заплатеният труд да доведе до по-добри здравни грижи за жителите на областта.

Икономическата ситуация в страната и кризата, довела до високата инфлация са част от аргументите на ръководството на здравното заведение да предприеме тази стъпка, казва изпълнителният директор д-р Георги Желязков.  

"Говорим за лекар – средна брутна заплата около 3500 лева, за медицинска сестра – 2350 лева, за специализант 2700, за санитарка 1100 лева."

Увеличенията се въвеждат със задна дата – от 1 август.

"Кадровият дефицит е много сериозен. Дежурствата прерастват в целодневни – нощни – пак целодневни. В болницата работят около 160 сестри. Средната възраст е около 50", уточнява главната медицинска сестра в болницата Румяна Куманова.  

Многопрофилната болница започва и кандидат-специализантска кампания. Отворени позиции за специализанти има за почти всички специалности

Приходите, на които болницата ще разчита, за да осигури финансов ресурс за увеличените заплати и цена на допълнителния труд, основно са от увеличените цени на клиничните пътеки, пояснява д-р Георги Желязков. 

Поради постоянно галопиращите цени на ток, газ и консумативи е много трудно да се направят финансови разчети в дългосрочен план, признава още болничният директор.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22