Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентите още не са получили компенсацията си от близо 40 лева за октомври, ноември и декември 2021 г.

Огромен интерес към студентските общежития. Наемите няма да скачат... засега

Половината от бъдещите висшисти живеят в столицата

Снимка: БГНЕС

Когато се увеличават разходите за парно и ток, има голяма вероятност това да се отрази и върху студентската общност – в частност за семестриалните такси.

Това каза пред БНР Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети. По думите му студентите вече са усетили това – в заплащането на наеми и на режийни разходи.

Парушев подчерта, че за октомври, ноември и декември 2021 г. студентите още не са получили компенсацията от близо 40 лева, която за януари, февруари, март и април ги е подпомогнала.

"До края на тази учебна година няма да бъдат увеличавани наемите, в по-голямата част от висшите училища", увери той след проведени разговори с представители на студентската общност от различни ВУЗ-ове.

Допълнителните средства за храноден и леглоден, за които студентите са настоявали при актуализацията на бюджета, са записани в постановление на Министерския съвет, което според Парушев ще спомогне да не се качат наемите. Средно наемът излиза между 60 и 80 лева.

"С тази финансова инжекция между първо и второ четене се надявам, че наемите няма да бъдат увеличени не само за календарната година, а за самата учебна година."

Тази година интересът към студентските общежития е огромен – над 40 000 студенти са подали молба. Миналата година са били 30 000.

"И това е на първо класиране. На второ може да има много повече, защото има хора, които са изтървали сроковете и не са си подали молбите. Много от колегите, между 5 000 и 10 000 човека изобщо не са подали такова заявление и тепърва разбират, че нямат дом."

У нас има около 140 студентски общежития. От тях около 100 са в прилично състояние, а другите 40 – в окаяно, стана ясно от думите на Парушев. Според него базата се е променила драстично с отпуснатите преди две години средства за ремонти, но помощта от държавата трябва да продължи.

"Една втора от колегите живеят в столицата. Другите общежития са в страната."

Предстои да бъде поставен и въпросът за увеличаване на стипендиите, посочи Даниел Парушев в предаването "Преди всички".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44