Македонската патриотична организация чества 100 години от създаването си. Македонската патриотична организация (МПО) е политическа организация, основана във Форт Уейн, САЩ през 1922 г. от емигранти от Егейска Македония. Първоначално се нарича Македонска политическа организация, но сменя името си през 1952 г. От 1927 г. публикува вестник „Македонска трибуна“.
"Създателите на организацията са емигранти от Илинденското въстание, от Балканските войни, от Първата световна война. Тогава е имало и един голям поток от бежанци от българи, но част от бежанците от Вардарска и Егейска Македония се отправят към нови континенти", допълни за рубриката "Горещи сърца" в предаването "Рано в неделя" проф. Мария Цакова
Българските емигранти от Македония, повечето от които работници в тежката индустрия на САЩ създават и свой вестник „Македонска трибуна“, който излиза без прекъсване 95 години, Мария работи там 15 години.
"Вестникът започна да се издава през 1927 година и досега е излизал без прекъсване. Той също има една много уникална история. Мен ме трогна, когато намерих документи и после разпитвах за този случай? Когато създават вестника разиграват лотария, за да съберат пари и един от членовете на организацията печели кола".
С нескрита болка Мария Цакова за първи път споделя как е била принудена да напусне:
"Някои тайни смятам да разкрия и може би сега е момента да кажа първото нещо. Аз бях отстранена и както много години не го вярвах, но изглежда е вярно, че е имало една голяма конспирация срещу мен, защото аз бях на твърди български позиции. Това не им изнасяше на много хора".
И така Мария е принудена да търси друго поприще в работата си. Тя започнала да преподава писмен английски език и става един от любимите професори на студентите.
"Когато излязох от "Македонска трибуна" аз завърших първата магистратура".
Каквито и да са житейските превратности в живота на проф. Мария Цакова, тя никога не изневерява на писателския си талант. Има две издадени книги с поезия, в която основната нишка е историята. Почти готова е и третата книга, която е плод на решението на авторката да скъса с мълчанието по болезнени въпроси:
"Връщането ми в България е едно старо решение, някаква интуиция и магнетизъм да съм тук в средата на всички проблеми".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..