Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"България - дела и документи": Дейността на Васил Априлов за развитието на образованието

Снимка: БГНЕС

"Ако говорим за предпоставки за успешната реализация на различни проекти на Васил Априлов, то на първо място трябва да отбележим първоначалната духовна пробуда на българското население в резултат на популяризирането на идеите на Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, първите успехи по линия на просветното дело на ниво килийни и елинобългарско училище.  Българите започват много активно да се включват в началото на 19 век в освободителните войни на съседните балкански народи.  През годините след Одринския мирен договор от 1829 година се създават реални предпоставки за един много видим стопански просперитет на българите, защото нашите предци заемат ключови позиции в имперската икономика. Те са основните търговски  посредници за осигуряване на най-важните продукти на големите градски центрове на Османската империя, за нуждите на османската армия", каза за БНР професор Пламен Митев от Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Васил Евстатиев Априлов (1789 - 1847) е български стопански и просветен деец, дарител, писател от времето на Българското възраждане.

Васил Априлов е роден на 21 юли 1789 г. в гр. Габрово. На единадесетгодишна възраст брат му, търговец, го отвежда в Москва (1800). Впоследствие Априлов завършва гимназия в Брашов и за кратко следва медицина във Виена (1807 - 1809).

Малко по-късно Васил Априлов и брат му Никифор се преместват от Москва в Одеса, която по това време се налага като главен център на западна Новорусия. Първоначално Васил Априлов работи при гръцкия търговец Теодориди, след което заедно с брат си открива фабрика за спиртни напитки. През 1821 година те изграждат фабрика за рафиниране на захар и голям магазин за хранителни и други потребителски стоки.
По думите на професор Митев развитието на просветното дело преминава през няколко етапа до средата на 19 век.

"Много дълго време повече от няколко столетия българското образование се изразява единствено и само в така наречените килийни училища, които се създават към църквите и по-изявените манастирски средища. От втората половина на 18 век отделните български младежи насочват своето внимание към гръцките светски училища, които започват да се разпространяват в пределите на Османската империя още от началото на 18 век и ние виждаме имената на десетки българи, които завършват гръцки училища в Солун, в Одрин, в Цариград, понякога и в Източното Средиземноморие", допълни за рубриката "България - дела и документи" на предаването "Рано в неделя" професор Пламен Митев.

За взаимните училища в пределите на Османската империя той допълни:

"Включително самата османска администрация осъзнава ползата от взаимни училища и през 20-те и 30-те години виждаме как се правят първите опити за откриване на турските взаимни училища".

В предаването "Рано в неделя" професор Митев подчерта: 

"Постепенно Васил Априлов осъзнава, че трябва да се заложи на българското образование, на светското образование. Много бързо той успява да спечели една друга влиятелна фамилия в Габрово - фамилията Мустакови, които имат силно присъствие в стопанския и в духовния живот на Габрово по това време. Обединявайки видни габровски родове Васил Априлов стига до идеята  да се организира финансирането за изграждане на ново българско светско взаимно училище. Влизат в контакт с тогавашния търновски митрополит Иларион Критянин, който през 1833 година дава своето съгласие да се открие такова светско българско училище".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56