Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо механизмите за компенсации на земеделските производители в България не работят, пита заместник-министърът на земеделието, който е и дългогодишен производител

В омагьосания кръг на застраховките за земеделски производители

Производителите играят реска рулетка, признава председателят на Националната лозаро-винарска камара

Снимка: БГНЕС

Около 80% от лозята в землището на Поморие са засегнати от бурята в Бургаско през изминалите дни. В близките три години тези лозя няма да дават плод.

Това каза пред БНР Йордан Чорбаджийски, председател на Националната лозаро-винарска камара. Той приветства бързата реакция по описване на щетите.

Изграждането на декар лозе струва около 4 000 лева, нужни са 4 години, за да влезе в плододаване, обясни Чорбаджийски.

"В момента ще им трябват около 2 000 лева на декар - да се възстановят конструкциите, теловете и капковите напоявания."

Йордан Чорбаджийски

Условията на застрахователите не отговарят на това, което очакват лозарите – не изплащат обезщетения при градушка и измръзвания, затова и хората не се застраховат, коментира Йордан Чорбаджийски. Сегашното бедствие той определи като "форсмажор, който се случва на 50 години един път".

По думите му трябва да се направят законодателни промени, за да могат да се застраховат всички земеделски производители, защото сега "се играе руска рулетка".

"На този хал сме, защото лозарството е изоставено от държавата вече 20 години", категоричен е Чорбаджийски. Според него секторът се бори за оцеляване и "да стане приоритетен сектор, за да не се изкореняват всяка година лозя".

За една кокошка субсидията е 80 лева, за лозарите е 40. Обидно е кой и по каква схема разпределя тези пари, даде пример той.

Тодор Джиков  Снимка: БГНЕС
Тодор Джиков Снимка: БГНЕС

За новия стратегически период в земеделието се обмисля задължителна застраховка, която ще трябва да сключват земеделските производители с поделен риск – минимално самоучастие на производителя, поясни заместник-министър на земеделието Тодор Джиков пред БНР.

"Два програмни периода проспахме, вместо да се конструира такава схема", посочи той.

Другият механизъм, върху който ще се наблегне, е взаимоспомагателен фонд като част от управлението на риска, който да покрива и сътресения на пазара.

Джиков, който е производител от 21 години, си задава въпроса защо механизмите за компенсации на земеделските производители в България не работят и защо никой досега не си е направил труда да обследва процеса.

"Защо не се предлагат добри застрахователни продукти и защо е ниска застрахователната култура на българския земеделец? Само ниската застрахователна култура ли е проблем", коментира Джиков, като акцентира върху некоректни практики в застрахователния бранш.

Зам.-министърът на земеделието Тодор Джиков на оглед в пострадалите лозови масиви в района на Поморие  Снимка: БГНЕС
Зам.-министърът на земеделието Тодор Джиков на оглед в пострадалите лозови масиви в района на Поморие Снимка: БГНЕС

Другата седмица се създава работна група по този проблем с участието на експерти, застрахователи и земеделци, съобщи заместник-министърът.

"Мнението е твърде сурово за застрахователния бранш. Вече не може да се говори за липсата на култура на пазара. Продуктите са налични. Може и е вродено в нашия манталитет – защо да плащаме за нещо, което няма да се случи", изтъкна в предаването "Преди всички" Веселин Ангелов, член на УС на Асоциацията на българските застрахователи.  

"На практика всичко може да бъде застраховано. Въпросът е на каква цена. Нещо, което е твърде рисково и чистотата е много голяма, нормално е да бъде по-скъпо."

"Браншът е отворен за срещи, дискусии и работни групи с компетентните органи", увери Ангелов.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11
Симеон Караколев

Новозеландското българско агнешко – разграден двор ли сме?

БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство.  В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..

публикувано на 17.04.25 в 09:03