Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как малките болници в погранични общини ще плащат отоплението си през зимата?

Снимка: Мая Щърбанова

На прага на зимата пред малките общински болници стои въпросът как ще плащат високите сметки за отопление. За част от тях вече е немислимо да използват досегашните източници на отопление и се надяват на финансова помощ от местните администрации. Това се отнася особено за лечебните заведения в пограничните с Гърция планински общини, които страдат и от липсата на медицински специалисти. 

Болниците в Ардино и Крумовград са сред онези малки общински лечебни заведения, на които разчитат местните жители. Поддържат ограничен брой отделения и успяват да се справят дори и в студените зимни месеци. Досега, защото при непрекъснато растящите цени на горивата вече изниква въпросът как ще оцелеят тази зима. 

Болницата в Крумовград  се отоплява с климатици. Сметките за ток са били приемливи и ръководството ги е плащало без проблем. Сега тобаче са нараснали тройно. Само за миналия месец фактурата е била за 4 000 лева, а времето навън все още е топло, казва заместник-кметицата Неждие Акиф.

"Ако така вървят нещата, горе-долу имат възможности да се справят, но ако има увеличаване на тока, това би затруднило работата на болницата. Горе-долу връзват нещата, но не знаем в предстоящ месеци какви ще бъдат сметките за ток и какви ще бъдат приходите на болницата. Всичко е в неизвестни."

С високите сметки ръководството на болницата успява да се справи и чрез собствени приходи и дарения. Един от начините за справяне с кризисната ситуация е да се търси помощта на общината. Според Неждие Акиф местната администрация винаги е откликвала на призивите на лечебното заведение.

В сходна ситуация е общинската болница в Ардино. И тази зима тя разчита на помощта на местната администрация. Преди години лечебното заведение се отоплявало с пелети, но заради високата им цена те са били заменени с дърва. Сега и при тях поскъпването е голямо. Ако преди цената е била около 60 лева за кубик, сега е над 130 лева, изтъква директорът на болницата Гюнер Осман.

"Имало е периоди, когато са ползвани пелети. Ползваме дърва за огрев, за което всяка година сме подпомогнати от общинската администрация."

Освен високата цена на отоплението, болницата в Ардино има и друг проблем – липсата на медицински специалисти. 

Болницата в Ардино търси медицински сестри и млади лекари със специалност вътрешни болести. Предлага се заплащане като в големите клиники, а общината предоставя и жилище. Засега обаче няма интерес. И докато се чакат кандидати, болницата ще решава по-неотложния проблем – как ще оцелее през зимата.

Повече чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33