Този закон въвежда в националното законодателство директива от края на 2020 г., както и допълва европейските норми с неща, които са завоевание на нашето законодателство, поясни Димитър Маргаритов, бивш заместник-министър на икономиката и бивш дългогодишен председател на Комисията за защита на потребителите. Той е участвал в разработването му.
Според Маргаритов с новия закон много по-ясно и практически възможно ще бъде да се търсят обезщетения за вреди.
"Ако трябва да дам конкретен пример – ако фирма за бързи кредити е отпускала средства на свои клиенти и впоследствие те са ги погасявали предсрочно, но тази фирма им е вземала по-големи такси, отколкото законът допуска. Потенциално 5 хиляди души са станали жертва на тази нелоялна практика. Ще може само с един-единствен иск, който ще бъде заведен от т.нар. квалифицирана организация, когато бъде доказано в съда, че това нарушение е извършено, всички тези 5 хиляди души ще могат да си вземат обезщетението. При това този един-единствен иск за всички тези 5 хиляди души ще бъде безплатен."
Квалифицираните организации основно са неправителствени организации. Комисията за защита на потребителите също ще може да предявява такива искове, стана ясно от думите на Маргаритов.
Една от най-големите НПО – "Активни потребители", е предложила към сега съществуващите искове да бъде добавен още един, който е фигурирал в ГПК до 2017 г., впоследствие е бил отменен, а сега може да бъде възстановен, защото е полезен, уточни Димитър Маргаритов. Според него този механизъм ще даде импулс на неправителствените организации да водят искове срещу нелоялни търговци, застрашили колективния интерес на потребителите.
"На голяма група хора, които са станали жертва на едно и също нарушение от страна на нелоялен търговец."
"Досега много малко потребители са получили обезщетение в резултат на колективни искове. Механизмът в този закон ще доведе дотам, че много по-голям кръг потребители ще имат възможност да получават обезщетение и то не само под формата на пари", обобщи Димитър Маргаритов в предаването "Преди всички".
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..
"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..
Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..