Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Когато пипаме директно цените, ценовите сигнали не стигат до крайните потребители"

Доц. Георгиев: Националните правителства нямат време да чакат ЕК да измисли мерки, еднакво добри за всички

Част от положителните ефекти на пазарното обединение ще се загубят при раздалечаване на националните режими за регулиране на пазарите на ток и газ, казва деканът на Стопанския факултет на СУ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Всички погледи са към Европейската комисия, тъй като трябва да има лидерство, което да покаже единен фронт на Европа срещу енергийните предизвикателства. Голяма част от мерките, които ЕК може да измисли, предложи и подложи на гласуване, всъщност след това трябва да бъдат приложени от националните правителства. През последните 2-3 години - и във връзка с пандемията, и във връзка с покачването на енергийните цени, и във връзка с войната в Украйна, националните правителства нямат време да чакат ЕК да измисли мерки, които да са еднакво добри за всички."

Това каза в интервю за БНР доц. Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на СУ “Св. Климент Охридски”.

Постиженията на единния пазар и част от положителните ефекти на пазарното обединение ще се загубят в момента, в който се раздалечат националните режими за регулиране на пазарите на електроенергия и газ, изтъкна той. По думите му във всяка от държавите има различни схеми за компенсации.

Ограничаването на цените като инструмент не е ценовият сигнал, който би насочил потреблението към друг тип източник, или към енергийна ефективност и инвестиции, свързани с нея, отбеляза доц. Георгиев в предаването "Преди всички".

"Когато пипаме директно цените, ценовите сигнали не стигат до крайните потребители. Те не усещат това, че дадена стока в момента е оскъдна и това не рефлектира върху тяхното потребление. Тези сигнали важат и за производителите."

Преподавателят вижда алтернативния подход в това цените да не се ограничават, но да се подпомагат потребителите, "които не могат да променят потреблението си в резултат от тези сигнали".

Относно официалното откриване на газовата връзка с Гърция Атанас Георгиев припомни, че фактор е не само цената, но и сигурността на доставките.

"Този проект беше промотиран след газовата криза през 2009 г. Това е един дългоочакван проект, който да намали зависимостта от един доставчик и едно трасе и да даде диверсификация, която може да бъде от всякакви други източници."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева

Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева. Това е сумата, след като Министерството на финансите преотвори в понеделник за четвърти път емисия тригодишни държавни ценни книжа на седмия за тази година търг. Емисията е деноминирана в левове, с падеж на 22 януари 2028 .г и годишен лихвен купон от 2,75%. От сайтовете на финансово..

публикувано на 08.04.25 в 20:53

24-часова жп стачка в Италия

Поредна 24-часова стачка на железопътния транспорт в Италия с начален час 21 часа местно време на 8-и април. На 9-и стачкува за 4 часа въздушният транспорт. Протестите в жп транспорта ще продължат и през следващите дни.   В националния протест, организиран от различни синдикати, участва целият персонал от железопътния транспорт. Искат се..

публикувано на 08.04.25 в 20:42
Върховният командир на съюзническите сили в Европа, генералът от армията на САЩ Кристофър Каволи.

Високопоставен американски генерал заяви, че САЩ не трябва да намаляват присъствието си в Европа

Най-високопоставеният американски генерал в Европа заяви днес, че САЩ трябва да запазят военното си присъствие на континента на настоящото ниво в момент, когато Пентагонът преразглежда ангажиментите си по света след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, предаде "Ройтерс". Въоръжените сили на САЩ разполагат с повече от 100 000..

публикувано на 08.04.25 в 20:30
Карълайн Левит, говорител на Белия дом

Белият дом: САЩ ще наложат от полунощ общо мито в размер на 104% на китайските стоки

Съединените щати ще наложат общо мито от 104% на китайските стоки от полунощ (00.01 часа вашингтонско време или 07.01 часа българско време) в сряда (9 април), заяви прессекретарят на Белия дом Карълайн Левит, предаде Ройтерс. Тя обоснова това решение с нежеланието на Пекин да отмени отвените мита в размер на 34% спрямо американски стоки до..

публикувано на 08.04.25 в 20:14
Заседание на временната комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата

Министерството на правосъдието с пакет от законодателни промени за делата за катастрофи

В Министерството на правосъдието е изготвен пакет от законодателни промени срещу забавянето при делата за тежки пътнотранспортни произшествия, който е публикуван за предварително обществено обсъждане от 7 април до 7 май, каза ресорният заместник-министър Спаска Кинчева на заседание на временната парламентарна комисия относно проблемите с..

публикувано на 08.04.25 в 20:06

Въвежда се временна организация ва движението по международни път Кюстендил-ГКПП-Олтоманци

Въвежда се временна организация на движението по международния път Кюстендил-ГКПП-Олтоманци заради ВиК ремонти в с. Соволяно, казаха експерти. Ще се копае по самото платно на пътя - над 1 километър, като ежедневно по трасето ще има техника, екипи, доставка на материали. Изготвен е план, съгласуван с Областното Пътно управление и КАТ, за..

публикувано на 08.04.25 в 19:55

Милен Керемедчиев: Турция в момента има огромен шанс да увеличи търговския си обмен с ЕС

Фирмите от Европа и Китай, на които президентът на Съединените щати  Доналд Тръмп наложи по-високи мита, могат да инвестират в Турция, заявиха от Истанбулската търговска камара. Американският президент наложи митническа ставка за внос на стоки от Турция в размер на 10 процента. В същото време Европейският съюз ще плаща 20 процента, а Китай -..

публикувано на 08.04.25 в 19:47