Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ние сме една от най-малките икономики. Не можем да се превърнем в огромен износител на електричество"

Цветослав Цачев: Има сериозен риск от фалити и изместване на индустрии извън ЕС

Почти пълните газохранилища в Европа не значат, че зимата е подсигурена, изтъква финансовият анализатор

Финансовият анализатор Цветослав Цачев
Снимка: БНТ

Идеята за таван на цените на руския петрол срещна абсолютната апатия на основните купувачи на такъв петрол в Азия. Всички извън ЕС ще продължат да работят, както и досега.

Това каза пред БНР финансовият анализатор Цветослав Цачев. 

По думите му таванът на цените може да проработи – с компромиси от двете страни.

"Според мен сме в кулминацията на някакво споразумение и двете страни се опитват да засилят своите позиции, включително и по отношение на Украйна."

Цачев не очаква да се вдигнат приходите на Русия от продажбата на въглеводороди. Той прогнозира отново забавяне по веригата с доставки и проблеми основно за ЕС, който потребява все още много голямо количество от руския петрол, който се смесва с други и влиза в Европа като по-малък процент от 50.

Този тип мерки срещат сериозен отпор от Москва, която просто спира доставките, подчерта финансовият анализатор.

"Когато говорим за почти пълни подземни находища (газохранилища - бел. ред.) в Европа, това не означава, че зимата е подсигурена. Доставките по тръбопроводи трябва да продължат, най-малкото, за да понижат цената на този микс, който се потребява в Европа", коментира Цветослав Цачев в предаването "Преди всички".

Клаузата "вземи или плати" също поставя ЕС в не много добра ситуация, смята Цачев.

Експертът вижда като по-голям проблем не количествата на природния газ, а цената.

"Големият проблем е цената. Тя се е покачила изключително много. Това се отразява на цената на електричеството. За европейската икономика разходите за енергия са около 2% от разходите на фирмите, на бизнеса – това е много висок процент и носи сериозния риск от фалити и изместване на индустрии извън ЕС."

При нас ситуацията с електричеството е значително по-добра, отколкото е в Европа. Не се използва природен газ за генериране на ток. Но ние сме една от най-малките икономики, не можем да се превърнем в огромен износител на електричество, поясни Цачев.

"Цената е огромно бреме, огромна тежест за индустрията."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05