Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Кения недействителните гласове са по-малко, отколкото у нас

Изборен наблюдател: Спадът в избирателната активност от 2017-а до 2021 г. е 1 милион души!

Машинното гласуване с един удар отряза половин милион избиратели, посочи Стоил Стоилов

Стоил Стоилов
Снимка: Борислава Борисова

Спадът на избирателната активност между 2017 г. и ноември 2021 г. е над 1 милион действително гласуващи избиратели по графата подпис в избирателния списък.

Това каза в интервю за БНР Стоил Стоилов, български изборен наблюдател, който има опит в проследяването на избори и зад граница.

Този парламент, който въведе машинното гласуване, с един удар отряза половин милион избиратели, коментира Стоил Стоилов в предаването "Преди всички".

"Оказа се, че е предизвикателство. Аз участвах в имитационните гласувания в Доброславци. Притесняват се хората, особено възрастните. Кой вижда, кой недовижда, треперят му ръцете…"

Стоилов обори тезата, че има голяма разлика между броя на недействителните гласове при хартиеното и при машинното гласуване.

"Тази разлика се получава, когато агрегираме всички гласове, защото машината просто не ви позволява. Ако сложим релси по АМ "Тракия" и пуснем колите една след друга, няма да има катастрофиСъщото е и с недействителните гласове. Те се га са точно толкова – 3 цяло и нещо, колкото бяха и преди."

В Кения на президентските избори недействителните гласове, с които ние оправдаваме машинното гласуване, бяха 0.8%, а на парламентарните – под 2%, при това гласуват 6 в 1 – 6 избора в една процедура, даде пример наблюдателят.

"Виждаме голяма язва в тези медийни пакети. Има една голяма група партии, които използват медийни пакети, насочвайки ги умишлено в определени медии, без да имат дори минимални шансове да влязат в парламента", заяви Стоилов.

Той е на мнение, че медийните пакети трябва да бъдат натоварени с 50% самоучастие и да се вдигне прагът за участие в политическия живот.

"Нека да станат 5 000 подписите."

Стоил Стоилов даде примери с партии "Подем" и "Нация", които на избори са получавали по-малко гласове от подписалите се за регистрацията им граждани.

Според него малките партии трябва да създават име и между изборите и след натрупване на съответната обществено-политическа тежест, да влизат в парламента, а не да се активират само по избори.

Има партии, които имат капацитет да се развиват и да влязат в парламента, категоричен е той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24