Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Константинов: Иран се завърна към консерватизма заради неадекватните действия на Запада

В много страни по света се провеждат демонстрации в солидарност към протестиращите иранци
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Познати в Иран споделят, че на много места протестите са смазвани със сила. Пребиват ги, гонят ги, арестуват ги. Има цензура навсякъде. Жените в Иран имат много права в сравнение с много мюсюлмански държави. Те са изключително образовани и са основна част от работната сила. Но моралната полиция, която се състои и от жени, и от мъже, е засилила дейността си". 

Това каза пред БНР Калоян Константинов, български журналист, специализирал се в политиката и историята на Близкия изток в лондонския Кралски колеж. 

Демонстрациите, провокирани от смъртта на една 22-годишната Махса Амини след предполагаем полицейски побой заради неправилно носене на хиджаб, не спират въпреки все по-агресивния отпор на консервативната власт на новия президент на Иран Ебрахим Раиси.

Според журналиста завръщането на Иран към консерватизма е пряко свързано с неадекватните действия на САЩ и Запада

"Доналд Тръмп, воден от субективни договорки и желания, върна санкциите върху Иран, а Европа не можа да отвърне адекватно. Това даде и хляба, и ножа в ръцете на консерваторите". 

В предаването "Събота 150" Константинов определи Раиси като "един от най-радикалните духовници в страната": 

"Той е бил част от четиричленна комисия, одобрила извънсъдебната екзекуция на хиляди интелектуалци, икономисти, политици. Не можем да мислим, че такъв човек ще либерализира страната. Протестите няма да доведат до желания ефект. Но светът се променя, Иран ще се промени, обаче няма да е утре. Западът трябва да вдигне санкциите над Иран". 

По думите му Иран става икономически, политически и военен съюзник на Русия, Китай, Пакистан по неволя

"Ако Западът се отвори към иранския пазар, това ще повлияе добре върху държавата. Защото, ако има какво да губи, тя ще се държи по-добре със своето население. Политическата класа може да избере и другия път - сътрудничество с по-авторитарни режими, като така ще спрат да се развиват, докато не се закопаят в едни диктатурни отношения".  

Интервюто с Калоян Константинов можете да чуете в звуковия файл. 

Портрет на Махса Амини, снимка: ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51