Обикновено изборите стават на емоционална основа и предварителни нагласи, както и на желание да се накаже. Това обясни пред БНР проф. Ивайло Знеполски, който е философ, културолог, изкуствовед, университетски преподавател и бивш министър на културата.
„Излизането от дома и гласуването не е много изморителна дейност. Вече обаче има липса на вяра, че изборите могат да доведат до ситуация, която да бъде различна от тази досега. Това е свързано със способността да се избира. Голяма част от нас загубиха способността да избират и преценяват, да правят разлика между големия проблем и всекидневния. Хората започнаха да разчитат на чудеса. Нашето общество се нуждае колкото от политолози, толкова от психолози и психиатри“.
Ние сме исторически доста по-назад от развитите западни държави и не сме изстрадали демокрацията, обясни проф. Знеполски. „Не сме платили цена за нея. Смятаме я за консумативно благо и не я разбираме адекватно. Това води до един масов махмурлук. Тя не е системата, която осигурява голямото благоденствие, но ти дава възможност да се бориш за него и да го извоюваш“.
Обществото очакваше промяна в политическата култура, обясни професорът. „То очакваше по-цивилизовани отношения и излизане от махленското, от обидите. Това не се случи, защото половината партии са съвсем скоро създадени и основната им грижа е да си набавят някаква идентичност. Те я търсят по линията на заклеймяването. Това е съпроводено с липса на опит в управлението и на контакт с нагласите и нуждите на хората. Това е една голяма пречка. Тези, които се борят за някаква идентичност , застават най- често зад месиански лозунги. Ако погледнем хронологично ще видим, че периодично се появяват подобни образования. Това не позволява да се образува едно истинско политическо пространство“.
Един път установили някаква форма на демокрация, трябва да се разделим с мантрите за революционна промяна, обясни преподавателят. „Тоталното разрушаване, подменяне, нови начала и сменяне на системната – това са кухи мантри и не водят до никъде. Обществото не се нуждае от постоянни катаклизми и пренареждане“.
37-годишен водач на таксиметров автомобил е задържан след гонка и полицейска стрелба по улиците в Кюстендил. Случаят е от неделя следобед. Мъжът противозаконно е опитал да попречи на служителите да изпълнят задълженията си. Не се е подчинил на подаден сигнал за спиране за проверка, направил е маневра и е насочил автомобила към другия служител...
Упойващи вещества са били открити в автомобила на 25-годишния шофьор, който предизвика катастрофа снощи в София. Той не е спрял за проверка от полицейски патрул и се е опитал да избяга. При последвалото преследване е ударил друг автомобил на булевард "Тодор Александров". По-късно е задържан. Пробите му за алкохол и наркотици са положителни...
Бюджетите на Здравната каса, държавното обществено осигуряване и държавния бюджет, са изчислени при дефицит от 3% от БВП. Това е максимално допустимият размер по критериите за въвеждане на еврото. За 16.00 ч. е насрочено правителственото заседание, на което се очаква да бъде приет Държавният бюджет . Той беше разгледан от социалните партньори...
ЕС може скоро да започне отново да внася суров петрол и нефтопродукти от Сирия. Това става ясно от днешното решение на страните членки да прекратят санкциите срещу Сирия в някои икономически сектори. Съветът отменя секторните санкции срещу енергийния сектор, по-специално върху петрола, газа и електроенергията, както и в транспорта...
"Украйна ще трябва да предефинира отношението си към днешна Америка. Това е нова реалност. Тръмп е бизнесмен". Такава равносметка направи Андрей Курков, рускоговорящ украински писател. "Аз съм много притеснен, както и мнозинството украинци. Емоционално преживяхме много трудни времена, откакто се проведоха американските избори през ноември..
"През 11-те изминали години, откакто стартира руската агресия срещу Украйна, украинската дипломация се доказа като модерен инструмент в борбата срещу тази агресия ". Това заяви пред БНР Анна Тертична, доктор по история и част от дипломатическата мисия на Украйна у нас. Тя подчерта, че става дума за война, а не за конфликт. "Украйна не..
Нов бойкот на търговските вериги, който този път да обхване и банките, предвиждат на 27 февруари организаторите, които вече два пъти изразиха недоволството си срещу високите цени на хранителните стоки. Те призоваха този четвъртък, освен да бойкотират хипермаркетите, хората да не плащат с банкови карти. Този път, освен големите хранителни..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.