Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Димитър Димитров: Вече по-лесно ще бъдат избирани депутатите в трите софийски района и може би във Варна

Димитър Димитров
Снимка: БГНЕС

Броят депутати, спечелени от една или друга партия или коалиция на избори, е производен от общия брой гласове, подадени за тези формации. След новото преброяване по-лесно ще бъдат избирани депутатите в трите софийски района и може би във Варна, защото това са районите, които ще тежат повече в разпределението и имат доста по-голямо население, отколкото са имали през 2011 г.

Това обясни пред БНР доц. Димитър Димитров, политолог и специалист по изборни системи.

По стандартно пропорционално разпределение размерът на избирателния район се определя съобразно данните на НСИ, уточни Димитров.

Темата се повдига от кандидатите, тъй като някои от тях считат, че ще бъдат облагодетелствани, ако повече депутати влизат от трите софийски избирателни района, посочи доц. Димитров в предаването "Хоризонт до обед".

"Едно съобразяване с числата, които са обявени от последното преброяване, просто би разместило мандатите. Ще има малко повече четиримандатни района, може би три-четири повече, сега са седем, и ще намалеят част от определените числа за другите райони, за да може да бъдат добавени към трите софийски района, пет общо, пет мандата, както и един към Варна."

Силистра е сред областите, които вероятно ще излъчват по-малко депутати след последното преброяване Снимка: Незабравка Кирова
Силистра е сред областите, които вероятно ще излъчват по-малко депутати след последното преброяване Снимка: Незабравка Кирова

"Влизането от софийска листа ще бъде малко по-лесно за тези партии, които имат солиден корпус от гласоподаватели в столицата. Ще могат да класират един или двама депутати повече от София, но те ще загубят точно толкова в останалата част от страната, все едно в кой район", коментира политологът, който има професионален опит и от работата си в Централната избирателна комисия.

Проблемът с район "Чужбина" е, че не знаем колко точно са гласоподавателите извън страната, отбеляза Димитър Димитров. По думите му за обособяването на този район е необходима "доста солидна техническа работа".

"Няма да има размествания в броя на мандатите общо, в Народното събрание. Просто част от тези депутати биха влезли от район "Чужбина". Може би ще мотивира малко повече общностите в чужбина. Това е евентуалният ефект, който не знаем как би се проявил."

Димитров е привърженик на смесеното гласуване - и с хартия, и с машини, защото смята, че сегашният модел лишава част от избирателите от възможността да упражнят вота си.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28
Александър Загоров

Александър Загоров: И зеленото бъдеще ще е кафяво!

Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...

публикувано на 21.03.25 в 10:29
Никола Николов

Никола Николов за пълните лунни и слънчеви затъмнения

В коридора на затъмненията, за влиянието на тези явления върху процесите в света и в живота на обикновените хора, разказва за "Нощен Хоризонт" астрологът Никола Николов . "През древността пълните лунни затъмнения са се считали за много лоша поличба , защото всяко едно затъмнение означава, че по някакъв начин нашата радост ще бъде затъмнена,..

публикувано на 20.03.25 в 15:46