"Обществото има нужда от силно управление и работещ парламент".
Това каза пред БНР изпълнителният директор на "Евронюз България" Георги Харизанов.
Според него с вота си на 2 октомври българските граждани са дали ясен знак, че "никой не е упълномощен да управлява еднолично, никой не е упълномощен да говори от името на народа и всички трябва да осъзнаят, че е нужно известно смирение и огромни дози скромност, защото огромна част от обществото казва, че иска правителство и работещо Народно събрание".
Той подчерта, че гражданите са наясно, че парламентът трябва да работи, за да се "синхронизира законодателството и да започнат да се усвояват средствата по Плана за възстановяване, както и да се направят нужните промени и преговори с ЕК, за да се отпушат оперативните програми":
"Ако се търси консенсус, мисля че това е консенсусът. ... Ако погледнем от какво имат нужда работещите хора и работещата икономика, ще се постигне консенсус - близо до 100%. Това е евтина енергия, предвидимо законодателство, устойчива съдебна система и бързо решаване на търговските спорове, ниски нива на данъчните ставки, докато това е възможно в рамките на ЕС, озаптяване на мераците на политици да повишават непрекъснато работната заплата, а оттам и осигурителните прагове, докато това е възможно в рамките на ЕС, преди да въведат единна единна европейска минимална работна заплата. Т.е. всички конкурентни предимства да бъдат съхранени и надградени".
"Учудвам се, че все още трябва да се състои разговорът за позициониране на партиите коя е с Путин и коя е срещу Путин. Мисля, че такъв спор не съществува. Той е решен в годините, когато България стана член на НАТО и на ЕС, да се надяваме скоро и на еврозоната и на Шенген. Ако някоя политическа сила припознава това като интересен терен, за да развива своите послания, това е нейно право. Това не значи, че държавата тепърва трябва да определя своята посока. България е направила своя цивилизационен избор и той е възможно най-добрият", коментира Харизанов.
Интервюто на Даниела Големинова с Георги Харизанов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
От боички и фотоапарат Polaroid, през коте до... съпруг за кръстницата, са сред подаръците, за които кипърските деца молят Дядо Коледа да им донесе тази година. За 11-та година кипърските пощи с технологичната подкрепа на държавния телеком организираха празничната кампания "Поща до Дядо Коледа“ (Post2Santa). Кипърчетата са написали тази година над 2000..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..