Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Милков: По темата за членството на Украйна в НАТО да се следи позицията на Столтенберг

Снимка: БГНЕС

Два дни след като президентът Румен Радев излезе с позиция, че решението за присъединяване на Украйна към НАТО трябва да бъде взето след изработването на ясни параметри за мирното уреждане на конфликта между Москва и Киев, днес от Министерството на външните работи изразиха резерви към обявената от редица източноевропейски президенти декларация в подкрепа на присъединяването на Украйна към Алианса.

На брифинг днес служебният министър на външните работи Николай Милков препоръча по темата за членството на Украйна в НАТО да се следи позицията на генералния секретар на пакта Йенс Столтенберг. Милков добави, че българската позиция е в духа на това, което той говори.

Външният министър изрази позиция и по темата с присъединяването към Русия на окупираните от Москва украински територии.

Николай Милков показа пред медиите писмо от своя колега от Украйна, в което той благодари за подкрепата на страната ни. А за присъединяването на Донецк, Луганск, Херсон и Запорожието към Русия, заяви:

"Разглеждаме това като нарушение на международното право и на устава на Организацията на обединените нации, на принципите на ОССЕ и на посегателство върху суверенитета и териториалната цялост на Украйна".

По повод темата за приемането на Украйна в НАТО и приетата от девет президенти на страни от Централна и Източна Европа декларация по отношение на Украйна и нейното членство в НАТО, към която не се присъединиха България и други страни от региона, министър Милков заяви, че не вижда никаква реална полза от документа.

От подкрепата на тази декларация нищо е нямало да последва, защото тя не предполага ускорено приемане, ако не я подкрепим, пак нищо няма да последва. Това една политическа изява на група държави, посочи Милков.

Той допълни, че към момента официално молбата за членство на Украйна в НАТО не е разпространена в Северноатлантическия съвет, като тя ще бъде дебат на обсъждания, които тепърва предстоят.

Външният министър съобщи, че предстои среща на върха на НАТО - най-вероятно този месец.

Той препоръча по темата за Украйна и НАТО да се следи стратегическата комуникация на генералния секретар на пакта и Йенс Столтенберг, като добави, че българската позиция е в духа на това, което той говори.

Министърът обясни, че в комуникацията на Столтенберг се казва, че всички решения относно подкрепата на Украйна и това как трябва да се случи, се взимат във формат от 30 държави.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След Хърватия и у нас: Призив за бойкот заради високите цени в хранителните вериги

За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..

публикувано на 04.02.25 в 21:45
Председател на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц.

Три седмици преди парламентарния вот в Германия: Подкрепата за блока ХДС/ХСС отбелязва лек спад

Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..

публикувано на 04.02.25 в 21:36
Володимир Зеленски

Зеленски към Тръмп за залежите на редки метали: Открити сме за разработването им с нашите партньори

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че екипът му вече е в контакт на специалния пратеник на Вашингтон за Украйна Кийт Келог и съветника по националната сигурност Майкъл Уолц и че има "работни дати" за посещение на американска делегация, предаде Ройтерс. Коментирайки интереса на американския президент Доналд Тръмп към украинските редки..

публикувано на 04.02.25 в 21:17

МВнР: Българите, които остават в зоната около Санторини, да се свържат с посолството в Атина

Министерството на външните работи призова българските граждани на Цикладските острови, които са взели решение да не напускат земетръсната зона, да се свържат с посолството ни в Атина и да предоставят свои данни за контакт в случай на необходимост. Хиляди жители на Санторини и близките острови се евакуираха през последните дни с кораби и самолети,..

публикувано на 04.02.25 в 20:58
Снимката е илюстративна.

Полицията в Плевен разкри лаборатория за производство на вейпове с наркотични вещества

Полицията в Плевен е разкрила лаборатория за производство на вейпове ( устройства, които съдържат течност за пушене). Преди месец 14-годишно момче от града почина след употреба на вейп с наркотични вещества.  Токсикологичната експертиза: Смъртта на момчето от Плевен е в причинна връзка с употребата на вейп Нелегалната лаборатория е разкрита на..

публикувано на 04.02.25 в 20:44
Полицейска патрулка на местопрестъплението в Йоребру, Швеция, 4 февруари 2025 г.

Около десет са убитите при стрелбата в образователен център в Швеция, много са ранените

Около 10 са жертвите на стрелбата край образователен център в шведския град Йоребро, съобщиха от полицията. От там все още не са в състояние да уточнят нито броя на загиналите, нито мотивите на нападателя, който е сред загиналите. Полицаите са убедени, че той е действал сам и че не е бил подбуден от терористична идеология. Стрелба в шведско..

публикувано на 04.02.25 в 20:20

ЕС: Поставени са правните основи на специален трибунал за войната на Русия в Украйна

Европейският съюз постави правните основи на специален трибунал за войната на Русия в Украйна, се казва в изявление, цитирано от Ройтерс. Окончателният статут на трибунала ще бъде дооформен в близко бъдеще, уточниха от Европейската комисия. След като започне да функционира, трибуналът ще има правомощията да подвежда под отговорност руските..

публикувано на 04.02.25 в 20:11