Историята с т.нар. българска следа във взривяването на Кримския мост има две цели - за вътрешна употреба, за да си кажат руснаците, че "братята, които са в НАТО, вижте какво ни правят"; за външна, специално за България - да прозвучи като закана да не си помислим да дадем някакво тежко въоръжение за Украйна, а да спазваме някакъв неутралитет.
Това мнение изрази пред БНР журналистът Чавдар Стефанов, дългогодишен кореспондент на БНР в Москва, и заяви:
"Лъжата е в основата на руската пропаганда".
По думите на Чавдар Стефанов името на България е избрано да бъде включено от Русия сред замесените във взрива на моста над Керченския проток заради това, че ние сме слабото звено в ЕС и НАТО:
"България се смята от Русия за слабото звено, на което може да бъде повлияно. ... Сегашната руска политика е пропаганда на нещо, което да вбива клин между държавите и в обществата".
За управляващите в Кремъл човешките жертви нямат значение:
"Което и да погледнете в руската пропаганда, дори и вестниците им не приличат на това, което беше преди, не приличат дори на това, което беше по времето на Съветския съюз. ... Един от акцентите на руската пропаганда е да се дава различна информация, уж има плурализъм. ... Държавността е над всичко, хората са пепел в прахта на управляващите".
В предаването "Нещо повече" журналистът припомни, че след Чеченската война в Русия е започна поврат към неосъветизма, който и сега е в основата на цялата дейност на руския управляващ режим:
"Терористични актове през 1999 г. - взривове в жилищни сгради в Москва и още два града в Русия - предшестваха Втората чеченска война, когато премиерът Путин започна. На него му трябваше военна победа, за да се кандидатира спокойно за президентския пост, който му беше почти предоставен".
Интервюто на Диана Янкулова с Чавдар Стефанов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..