Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На стартовата линия - повече смирение или повече различия? Коментират депутати от различните парламентарни групи

Снимка: Ани Петрова

"В момента имаме четири кандидатури (за председател на парламента – бел. ред.) и нито една не подсказва, че е възможно съставяне на мнозинство, което ще се опита да направи правителство. На първото гласуване ще се въздържим. Надявам се на консултации да се очертаят възможностите. Ще подкрепим този кандидат, който потенциално ще представлява мнозинството, което ще се опита да направи правителство", коментира пред БНР лидерът на "Български възход" Стефан Янев преди старта на 48-ото Народно събрание.

Янев посочи още, че е важна "перспективата, която има този парламент и възможността да създаде правителство", а за българските граждани важните въпроси са инфлацията и цената на живота, така че "в предстоящите кризи България да излезе с най-малко щети".

Костадин Ангелов от ГЕРБ заяви в предаването "Преди всички", че не са избрали нестандартна форма на подкрепа и са излъчили контактна група заради очертаните в предизборната кампания "дебели червени линии", а Плевнелиев и Паси имат задачата да намерят пресечните точки, около които преговарящите могат да седнат да говорят за "правителство на националното спасение".

Ангелов е оптимист, че Росен Желязков ще получи необходимата подкрепа, за да стане председател на НС.

Клетвата на депутатите от 48-ото Народно събрание  Снимка: Ани Петрова

"Голяма част от партиите се опитват да се измъкнат от политическата отговорност за решенията, които трябва да се вземат", смята Николай Денков от ПП. По думите му разговорите трябва да бъдат между политическите лидери и няма смисъл да говорят с "хора, които не носят тази отговорност".

Номинацията на Никола Минчев за председателския пост той обясни с "най-добрата възможна кандидатура в момента – прекрасен юрист, много консенсусен човек".

ГЕРБ поставя като приоритети стабилност на публичните финанси, законите по Плана за възстановяване и антикризисните закони, както и съдебната реформа, стана ясно от думите на Костадин Ангелов.

"България е изключение от ЕС по отношение на инфлацията и това е благодарение на всички експерименти и екстравагантности, които бяха допуснати в управлението на ПП."

За ПП най-важно е да има ясен и балансиран бюджет с ограничен дефицит до 3%, грижа за хората и бизнеса през зимата и да бъдат приети законите, свързани с ПВУ, които "не са самоцел".

Тъй като няма формирано мнозинство, от левицата са решили да дадат шанс за избор на председател от по-малките групи. Кристиан Вигенин от БСП подчерта пред БНР, че парламентът може да работи "по-организирано, по-консенсусно", ако има председател, излъчен от някоя от по-малките парламентарни групи. Той открои конфронтационната среда между двете най-големи парламентарни групи – на ГЕРБ и на ПП.

"Няма как с първия мандат. Имаме ясно политическо решение – не можем да приемем правителство с мандат на ГЕРБ, също мандат на ДПС и "Възраждане". Вече с втория сме готови да разговаряме, третия – в зависимост от това на кого бъде връчен. Ще участваме конструктивно в такива разговори с третия мандат", поясни Вигенин. Според него изборите не са неизбежни, но ако няма правителство, ще има нови предсрочни избори.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов смята, че евентуално правителство "няма да разполага със стабилна и хомогенна подкрепа". Според "Възраждане" предсрочните избори "ще бъдат много скоро".

"Не сме сами срещу всички. Зад нас стои огромна част от българския народ. Работа на "Възраждане" е да продължава да убеждава останалите, които не отиват да гласуват, че е важно. Най-големият проблем е този."

Мартин Димитров от ДБ отбеляза, че Никола Минчев е бил свален "несправедливо" и от предложените кандидатури той "наистина изглежда най-добре".

Най-добра перспектива за съставяне на правителство от ДБ виждат при втория мандат.

Чуйте изразените мнения в детайли в звуковите файлове. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09