Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Орлин Колев: Възможно е да се изработят адекватни временни правила за избор на председател на НС

Първо заседание на 48-ото Народно събрание, 19 октомври 2022 г.
Снимка: Ани Петрова

За първи път от 32 години Народното събрание не успя да започне работа заради невъзможността да избере председател на своето първо заседание. Станахме свидетели на нещо невиждано в българския политически спектър, но не бих си позволи да дам драстична квалификация като „конституционна криза“, заяви пред БНР Орлин Колев, който е доктор по конституционно право и преподавател в УНСС. Той отчете и че политическите партии не подмениха вота на избирателя.

Според разпоредбата в алинея 3, член 76 от Конституцията депутатите са задължени да изберат председател, обясни Орлин Колев.

„Ако не са се конституирали органите на НС, няма как да се даде ход на делата. Дори да се внесе законопроект, ако няма комисии, които да го разгледат и председател, който да го разпредели, на практика той ще се блокира“.

Липсва обаче разписан срок колко дълго може да се проточи процедурата по избор на председател на НС, поясни той.

„Бащите на Конституцията не са очаквали, че ще бъдем поставени пред подобна хипотеза“.

След като депутатите са положили клетва, те все пак могат да упражняват функциите си, каза той.

„Това НС може да свърши нещо. Има две направления при формирането на определените структури в парламента. Едните са органите на му - председател, заместник – председатели и парламентарни комисии. Неизлъчването на председател и комисии не пречи на народните представители да се конституират като парламентарни групи“.

Възможно е да се изработят временни правила за избор на председател, които да са адекватни на ситуацията, заяви докторът по конституционно право

„Може например да се премахне възможността да се гласува с „въздържал се“ при избора на председател. Идеята за въвеждане на ротационен принцип също би могла да бъде обхваната от временните правила“.

Дори да не се избере председател на НС следва да се даде ход на следващите стъпки, каза той.

„Това НС не вещае дълголетие, но няма разписана процедура, при която да бъде разпуснато. За да спазим предписанията и президентът да връчи трите мандата, трябва да имаме конституирани парламентарни групи“.

Конституционна криза ще е налице тогава, когато повече от два органа не функционират, обясни Орлин Колев.

„Имаме органи, които са с изтекъл мандат, но е малко пресилено да се говори за такава“.

Най-лесно е да обвиняваме една абстракция като основния закон, но той не може да бъде оправдание за определено политическо поведение, категоричен е той.

Ролята на Конституцията не е да уреди всяко едно обществено отношение в неговите детайли, а да установи основите на публичната власт. Съветвам политиците да проявят разум“.

Цялотои нтервю на Спас Крайнин с д-р Орлин Колев може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мехмед Дикме: Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган

Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието. "Как може той да нарече Делян Пеевски феномен и само два месеца по-късно той да стане проклятие. Кога е бил искрен Доган? Когато е имал интереси с Пеевски, свързани с финикийски знаци, или после,..

публикувано на 01.04.25 в 16:46

Лекарите от ТЕЛК вече имат пълен достъп до здравните досиета на пациентите

Лекарите от ТЕЛК вече имат пълен достъп до здравните досиета на пациентите с трайно намалена трудоспособност.  Така експертните комисии от цялата страна ще разполагат с цялата медицинска информация на хората, които са подали документи за ТЕЛК решение. Друга промяна дава възможност на хората сами да наблюдават и контролират процеса по издаването на..

публикувано на 01.04.25 в 16:44

Музеят в Черни Осъм предлага занимания, посветени на гората

Природонаучният музей в троянското село Черни Осъм предлага от днес до 7 април на посетителите си занимания на открито, посветени на гората и нейното опазване. Заниманията се   организират всеки ден от 11.00 до 13.00 ч. и са по повод предстоящата седмица на гората, поясни Йорданка Якимова, експерт в музея. "Съвсем безплатни са тези занятия,..

публикувано на 01.04.25 в 16:40

Преустановено е приемането на болничен боклук в Столичното предприятие за третиране на отпадъци

Столична община преустановява приемането на всякакви отпадъци от болници в Столичното предприятие за третиране на отпадъци, след като за пореден път в завода беше установено смесване на битовия с опасен медицински отпадък.   Освен опасните, които така или иначе не се приемат, когато бъдат заловени на входа, битовите, които би следвало да..

публикувано на 01.04.25 в 16:32

Късо съединение в трафопост в района на ТЕЦ "София-изток"

Късо съединение в трафопост е предизвикало силно задимяване в района на ТЕЦ "София-изток" в комплекса "Дружба". Това потвърдиха от СДВР.  Досега няма данни за пострадали хора и за щети.

публикувано на 01.04.25 в 16:15
Марин льо Пен по време на интервюто си по френския тв канал TF1 - 31 март 2025

Льо Пен: Няма да се оставя да бъда елиминирана толкова бързо

Лидерът на френската крайна десница Жордан Бардела призова за протести този уикенд срещу забраната за Марин Льо Пен да се кандидатира на избори в продължение на пет години, предаде "Ройтерс". Политическа буря във Франция след присъдата срещу Марин льо Пен Забраната бе наложена, след като Льо Пен бе призната за виновна за отклоняване на европейски..

публикувано на 01.04.25 в 16:10

КЕВР утвърди по-ниска цена за природния газ през април в размер на 75,08 лева/MWh

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди по-ниска цена на природния газ за април в размер на 75,08 лева за мегаватчас (MWh) без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Това представлява сериозно поевтиняване на синьото гориво с 14,3% спрямо март, когато цената беше 87,58 лв. за мегаватчас. В ценовия микс е включено цялото договорено..

публикувано на 01.04.25 в 15:56