Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хора с увреждания отново настояха да се намери решение на техните проблеми

Снимка: БГНЕС

На дискусия тази седмица хората с увреждания отново поставиха на обсъждане темите, свързани с образованието, работните места и лечението им. Те отправиха призив към депутатите от новото 48-то Народно събрание да бъдат чути, и поискаха спешно да се организира кръгла маса, посветена на правата на хората с увреждания.

От тази година предоставянето на помощните средства, приспособления, съоръжения и медицинските изделия за хората с увреждания премина от социалното министерство към Националната здравноосигурителна каса. На дискусия, организирана от Българската асоциация за рекреация, интеграция и спорт на тема „Хората с увреждания вчера днес и утре“ представители на различни организации на и за хората с увреждания настояха да се актуализира списъкът с помощните средства. Според тях не са актуални и приетите финансови лимити за тези средства.

Списъците и финансовите лимити, чрез които се отпускат средства на хората с увреждания за достъп до медицински изделия, са остарели, неефективни и недостатъчни. Нужни са спешни промени във всички спецификации и списъци в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), свързани с т.нар. медицински изделия, нужни на хората с увреждания. Това заявиха на пресконференция в Националния пресклуб на БТА представители на няколко асоциации на хора с увреждания.

Дискусията е организирана от Българската асоциация за рекреация, интеграция и спорт (БАРИС) и е на тема "Хората с увреждания вчера, днес и утре".

"Медицинските изделия са част от един рехабилитационен процес, който е процес на реинтеграция. Този процес е непрекъснат....  Трябва да се забрани гаражната търговия и да не се пускат в употреба втора ръка изделия. Особено тези, които имат контакт с тялото", каза доцент Владислав Иванов Българската асоциация за рекреация, интеграция и спорт.

Заместник-председателят на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания Веска Събева беше категорична:

"Медицинското изделие е част от живота на един човек с увреждане и то трябва да бъде гарантирано, а не да му пречи, не да му застрашава живота, а да му помага да бъде в обществото. Това е най-важното, което се опитваме да обясним на нашите политици".

Павел Савов – председател  на Българска асоциация за рекреация, интеграция и спорт допълни:

"Ние имаме права, искаме да гарантираме нашите права. Няма малки хора, няма малки каузи, всяка кауза е важна и затова ние протягаме ръка на всеки, който иска да ни помогне в това наше начинание".

Председателят на Съюза на инвалидите в България Георги Колев алармира, че представителите на хората с увреждания не са включени в комисията към Здравната каса, които участват в процедурата по определяне на стойността на медицински изделия:

"Както знаем ние всички, които употребяваме инвалидни колички и други медицински изделия през последните години, те са доста некачествени, предлагани от китайския базар, далечния изток, индийския базар. Техните подлакътници не се разглобяват, защото са заварени към рамата и затрудняват прехвърлянето на човека от количката към леглото и към тоалетната чиния. Намалиха лимита от 500 лева на 280 лева за акумулаторите, които са за акумулаторните колички, което е крайно недостатъчно. Техният експлоатационен срок е 10 години. Те още през първите пет години се развалят.  Хората на 10-годишна възраст не могат да ги използват. Акумулаторите на три години трябва да се сменят. Двойка акумулатори струват около 500 лева или 700 лева.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: Психиатрията остава задният двор на медицината у нас

Видно е, че държавата не се справя с проблемите на психично болните хора у нас поради изоставането от добрите практики в Западна Европа . Тази констатация направи в интервю за БНР доц. Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи, бивш заместник-министър на здравеопазването. "Много е голяма пропастта между..

публикувано на 07.02.25 в 09:08

Премиерът на Молдова постави условия на Приднестровието за предотвратяване на нова енергийна криза

Премиерът на Молдова Дорин Речан заяви снощи, че сепаратистката Приднестровска молдовска република трябва да изпълни определени условия, за да не се изправи пред потенциална нова енергийна криза с прекъсвания на електрозахранването, водоподаването и отоплението, предаде Ройтерс. Природен газ достигна до 350-те хиляди жители на Приднестровска..

публикувано на 07.02.25 в 08:59
Емилия Недева

Емилия Недева: Конституционният съдия, избран от НС, ще е пак въпрос на сглобка

Не е регламентирано, че конституционен съдия трябва да представлява страната ни във Венецианската комисия. Това поясни пред БНР адвокат Емилия Недева. " Защо трябва да се гледа само в Конституционния съд , в който пък има трима блестящи професори научни работници – Атанас Семов, Янаки Стоилов, Сашо Пенов. Можеха просто да погледнат към..

публикувано на 07.02.25 в 08:51
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп подписа заповед за налагане на санкции на Международния наказателен съд

Американският президент подписа заповед, с която налага санкции на Международния наказателен съд. Доналд Тръмп определи решенията на съда като "нелегитимни и неоснователни", вредящи на Америка и нейните съюзници. Мерките според указа предвиждат финансови и визови ограничения на лица и техните семейства, които съдействат за разследвания срещу..

публикувано на 07.02.25 в 08:07
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Отношенията между Сирия и Турция винаги са били проблематични

Равносметката от голямото земетресение в Турция и Сирия преди 2 години е 53 000 жертви и над 107 000 ранени – това е приблизително съпоставимо с мащаба в Ивицата Газа в момента. Разрушенията бяха огромни. Около 30% от разрушените постройки са възстановени. Това обясни пред БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика на БАН, бивш..

публикувано на 07.02.25 в 08:05

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането ни в еврозоната

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането на България в еврозоната. Дискусията е експертна и в нея онлайн от Съединените щати ще се включи проф. Стив Ханке, съобщи евродепутатът Станислав Стоянов, който е и председател на партията "Европа на суверените нации" в Европейския парламент: Станислав Стоянов съобщи и за инициатива..

публикувано на 07.02.25 в 08:03
Марко Рубио

Марко Рубио заяви, че Ивицата Газа в момента "е необитаема"

Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че ивицата Газа в момента "е необитаема", поради опасности като неизбухнали боеприпаси и че обитателите ѝ ще трябва да живеят другаде, докато анклавът се възстанови, предаде Ройтерс. Той не коментира въпроса дали палестинците ще могат да се завърнат в нея, според предложението на американския..

публикувано на 07.02.25 в 07:54