На пазара е втората книга от поредицата "Въпросът за развода. За деца и родители".
"Книгата дава възможност да се говори за трудни теми. Дава се възможност на родителите да използват думи, с които детето да ги разбере. Тя е средство за подпомагане на работата вкъщи, но не замества консултацията със специалист". Това каза пред БНР психотерапевтът Калина Йорданова във връзка с книгата на фондация "Кожа - платформа за психично здраве".
"Родителите най-добре познават детето си, ние можем да улесним разговора, като им помогнем да го направят по-синхронен, по-включващ преживяването на самото дете. Един фокус на нещата е да се свали отговорността, която вероятно детето преживява", допълни Борислава Мечева, системен психотерапевт.
Йорданова посочи, че тази сесия е за родителите, за да могат те да изработят наратив, в който се чувстват комфортно, за да бъдат автентични пред децата си:
"Независимо дали родителите избират да говорят, или не, едно съдържание не може да бъде укрито, то е в жестовете, в емоционалните реакции, в мълчанието. Тогава децата са по-склонни да изработят фантазия за онова, което не знаят, отколкото да са във версията на реалността. Понякога тази фантазия може да е по-плашеща. Затова обличането на преживяването в думи позволява на детето да го символизира, вместо да преживява сурова емоция, за която няма обяснение".
В предаването "Преди всички" Мечева подчерта, че историята трябва да бъде максимално достоверна, тъй като децата усещат всичко.
"Децата са част от всичко това, те го чувстват. Ако комуникацията в семейството е такава, че за трудните неща не се говори, то ще бъде трудно в процеса на развод това нещо да се промени... Не разводът или загубата причиняват щета, а начинът, по който преминаваме през тях".
Интервюто с Калина Йорданова и с Борислава Мечева можете да чуете в звуковия файл.
Над 400 семейства бяха евакуирани от домовете си в Малага и Кордоба тази нощ заради опасност от наводнения. Високото ниво на близо 20 реки е наложило провеждането на спасителни операции с хеликоптер. Около 90 литра на квадратен метър са паднали в рамките на 12 часа в провинция Малага. Жители на град Картама са били евакуирани с хеликоптери..
Персоналът на държавните психиатрични болници, които от вчера протестират, решиха днес да прекратят протеста си в знак на солидарност към националния ден на траур и солидарност с Република Северна Македония и почит към загиналите в пожара в дискотека в град Кочани. Това съобщи за БНР д-р Даниела Иванакова, директор на държавната психиатрична..
Пациентски организации поискаха държавата да осигури достъпна за хората роботизирана рехабилитация, която да се използва при възстановяване след инсулт или след инцидент с различни травми. От Асоциацията за инсулт и афазия посочиха, че този вид рехабилитация постига добри резултати за кратко време, а лекари-специалисти отбелязаха като..
Мъжът, задържан в района на бургаското основно училище "Георги Бенковски" с 4,33 промила алкохол в кръвта, пиел непрекъснато от две години. Това той заявил пред полицаите, които го спрели. 41-годишният бургазлия няма шофьорска книжка, а безотговорното му поведение е застрашило преминаващите ученици. Случаят е без аналог в практиката на..
Децата ни са изложени на риск от насилие на много места – и вкъщи, и в училище, и онлайн. Трябва да се изгражда нетърпимост към насилието и правилни нагласи за границите на детето . Това каза пред БНР д-р Благородна Макева, гл. ас. в катедра "Публично-правни науки" в Академията на МВР, бивш заместник-директор на Главна дирекция "Национална..
Не съм правил изследване, но виждам разлика, че децата са спокойни в училището, където преподавам, и я няма тази напрегнатост като в голямото училище. Това сподели в интервю пред БНР отец Любомир Казашки, който над 20 години преподава в частно училище в Ловеч. В предаването "Хоризонт до обед" той сподели своето мнение за..
България и Република Северна Македония споделят обща болка за загубата за невинни човешки животи и обща надежда за бързото възстановяване на пострадалите в пожара в Кочани. Това посочи президентът Румен Радев. Той съобщи, че България е готова да транспортира по въздух още 10 от пострадалите от югозападната ни съседка за лечение в болници в..
Република Северна Македония скърби. Пожарът в дискотеката в град Кочани отне живота най-малко на 59 души. Млади хора и деца. В държавата е обявен 7-..
В България имаме лѝстова демокрация! Ако си близък на лидера - попадаш в листите на партията за изборите. Това мнение изказа пред БНР ПР експертът..