Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диян Павлов- Джими изпълнява нов проект за обучение на ученици

Той разказва по интересен и различен начин истории, свързани с развитието на училището

Диян Павлов- Джими
Снимка: Латинка Светозарова

В навечерието на 1 ноември - Деня на будителите, плевенските ученици научават за българската история, за великите умове и примери от учебниците и чрез новия проект на Диян Павлов- Джими-„Школото“. С артистичност и атрактивност Джими пренася децата в миналото с основната идея да погледнат и в бъдещето.

Често наричат Диян Павлов- Джими съвременен будител - художник, който представя своята нова родолюбива идея, нарекъл я е „Школото“ и в навечерието на Деня на будителите ежедневно разказва по интересен и различен начин истории, свързани с развитието на училището, писането, ученето и с най-известните будители. Идеята и цялостната реализация е негова, децата присъстват на своеобразно представление в двора на един от АРТ-центровете на Плевен, затаили дъх.

"Школото" е първото образователно средище в България и още в 18 век е разбрал, че само чрез просвета и образование може да се върви напред. По-заможните българи започват да изпращат децата си на училище", каза за БНР Диян Павлов- Джими.
Диян Павлов- Джими             Снимка: Латинка Светозарова
Той допълни, че в град Плевен е създадено първото българско взаимопомощно светско училище за девойки от Анастасия Димитрова.

"Днес една от най-големите гимназии в Плевен носи нейното име. Това е чест и гордост за плевенчани, защото просветата на момичетата по българските земи тръгва от град Плевен. Анастасия Димитрова обучава стотици български момичета и те завърнали се в своите родни градове - Враца, Лом, Ловеч създават училища".

Ученици присъстваха на урока на Диян Павлов- Джими  Снимка: Латинка Светозарова
Децата и учителите трудно си тръгват от тази обстановка, която ги пренася в годините назад, но и с ясна идея за днес и утрешния ден. 

"Смятам, че това им дава много, защото децата при нас живеят в едно затворено общество и те излизат, за да видят нещо, обогатява ги духовно. Те са любознателни деца, научават още повече. Това са ученици от 1-ви до 7-ми клас, които се обучават в нашето училище", допълни за Хоризонт Добринка Кирова, учител в прогимназиален етап в село Пелишат". 

Петя Чернева, начален учител, заяви:

"Вече учителите трябва да бъдем иновативни и креативни. Много ни беше полезна цялата информация, беше много интересно   и забавно".
Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15