Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекари отказват да направят единствения полагащ се в момента аг преглед на бременна жена без здравни осигуровки

Всяка година у нас се раждат между 6000 и 7000 бебета от непроследени бременности

Снимка: Майчин дом

Един  преглед по време на цялата бременност – на това имат право в момента здравно неосигурените жени у нас. Услугата се заплаща от държавата, но в много населени места лекарите отказват да правят такива прегледи, заради тромавата административна процедура и липсата на проследимост с този единствен преглед. От началото на следващата година броят на тези медицински прегледи се увеличава на четири.

Промяната е извоювана благодарение на усилията на мрежа от неправителствени организации, обединени под името „Тръст за социална алтернатива“. Оттам се надяват, че тя ще мотивира повече жени да следят бременността си и повече лекари да работят с бъдещите майки.  
За проблема, че лекари отказват да направят единствения полагащ се в момента аг преглед на бременна жена без здравни осигуровки, разказа Диляна Дилкова от Националната мрежа на здравните медиатори по време на дискусия, организирана от Фондация "Тръст за социална алтернатива". А причините за отказите са различни според Дилкова.

"В България останаха малко лекари специалисти, които да работят и в много от по-малките градове и населени места акушер- гинеколозите имат достатъчно пациенти и без да се занимават с жените от бедните общности. От друга страна това, което  акушер-гинеколозите са споделяли с нас е, че имат трудности като с регистрацията на здравно-неосигурените бременни в тяхната система така и с получаването на плащанията, които се забавят. Има притеснения да не се дублират прегледи, да не отиде една жена първо при тях, после при друг лекар и да не могат да си вземат парите. Има проблеми, които са от техническо естество".
Здравно неосигурените жени могат да изберат лекар, при който да се прегледат. Увеличаването на броя прегледи, до които тези жени ще имат достъп от 1 януари догодина – общо 4 – ще мотивира и повече лекари да предоставят тази услуга, смята Диляна Дилкова.

Жените от бедните общности трудно стигат до интернет и социалните мрежи, разказа още Дилкова. И, за да разберат за разширеното си право до медицински прегледи, на помощ идват здравните медиатори – над 310 души в цялата страна. Като Вася Василева от ботевградското село Врачеш. Тя е медиатор от четири години.  

"Бременните жени в нашия район много малки забременяват и не са запознати със здравната система на бременната жена, не знаят, че трябва да ходят на прегледи".

Да бъдат ли изравнени правата на здравно осигурените и неосигурените бременни жени – този въпрос беше поставен по време на дискусията. Това означава жените, които не са плащали осигуровки, да имат достъп до 12 аг прегледа по време на бременност – доколкото имат достъп осигурените, но повечето не използват целия брой, заплащан от здравната каса.

"Фокусът трябва да бъде върху бебета, не върху качеството неосигуреност на майките. По един или друг начин се е стигнало в живота до тази ситуация, която не е благоприятна за тях, но нека да не прехвърляме тази тежест и в следващото поколение, което  да започне живота си с увреждане, болест или смърт".
По данни на неправителствените организации всяка година у нас се раждат между 6000 и 7000 бебета от непроследени бременности.  Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48

Литература, любов и кауза - вдъхновяваща история за приятелство от Добрич

Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието "Не може да е късно за любов". Уверена, че именно..

публикувано на 02.01.25 в 10:20

Споделени празници с Франк и Брайън Хърбърт, Дилън Томас и... ChatGPT

"Дюн: Пророчеството" стъпва върху разработките на сина на Франк Хърбърт, Брайън, който (в съавторство с Кевин Андерсън) дописва сюжета, за да разберем как се стига до бъдещата епоха, измислена от баща му. Детето не е много непослушно. Следва подробни бележки, оставени от таткото. Изображението е генерирано с..

публикувано на 31.12.24 в 13:34

Какво се крие зад блясъка на стъклените коледни играчки?

Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..

публикувано на 30.12.24 в 12:01
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница

Старшата акушерка Станислава Копанкова обича много децата и им се радва искрено

Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..

обновено на 29.12.24 в 07:17