"Бюджетът е като финансов план, изразител на всичко онова, което възнамерява един редовен кабинет да реализира - реформи и политики. Затова е по-добре бюджетът да бъде направен от редовен кабинет, отколкото от едно служебно правителство. Досега служебно правителство не е внасяло цялостен годишен бюджет на страната".
Това каза пред БНР Любомир Каримански, съветник на служебната финансова министърка Росица Велкова, бивш депутат от "Има такъв народ", като добави, че най-подходящият вариант за бюджет за 2023 г. е този, който служебният кабинет предлага.
"Ние не стъпваме на бюджет, който трябва да изпълнява Маастрихтските критерии, а на бюджет, чиито политика са зададени с актуализацията през 2022 г., а тя съдържаше в себе си достатъчно раздути разходи. Има политики, които все още могат да се използват в т.нар. удължителен бюджет в първите няколко месеца на 2023 г.", обясни бившият председател на парламентарната бюджетна комисия.
Каримански припомни, че Корнелия Нинова и Асен Василев са изразявали друго мнение и отношение към бюджета и към данните, подготвяни от финансовото министерство, а сега настояват служебното правителство да внесат нов бюджет:
"Г-жа Нинова в края на август заяви, че тя съветва служебния кабинет да не се занимава с внасянето на бюджет. Тогава ли е излъгала, или сега лъже, когато настоява да бъде внесен бюджет? Г-н Василев, когато внесе бюджета през февруари, стъпи на макрорамката, определена от Министерство на финансите. Сега не вярва на същите тези колеги, на които тогава е повярвал и разработил бюджета. На кого да повярваме - на г-н Василев тогава или на г-н Василев сега? Виждате какво лицемерие и раздвоение имат политиците сега".
По думите на финансиста парите, "които чакаме от Европа по Плана за възстановяване (ПВУ) и от други фондове", трябва да са отделно и да не ги харчим за наши вътрешни цели - за социални проблеми, а вече част от тях са изхарчени за увеличението на пенсиите:
"В 2022 г. имаме 1,3 млрд. лева транш, до края на годината очакваме още 2,6 млрд. лева. От тези 3,9 млрд. лева държавата може да изхарчи целево по ПВУ не повече от 100 млн. лева до края на 2022 г. Т.е. 3,8 млрд. лева се изхарчват за всичко друго, но не и за самия план и за това как да бъдем по-устойчиви и да бъдат направени реформи. В 2023 г., ако не успеем да осъществим съответните промени или направим, дай боже, залегналите в ПВУ реформи, ние вече няма откъде да вземем, защото вече са ни отпуснати тези пари през 2022 г. и ще трябва да ги вземем от Бюджета, а това формира дефицита".
Няма да се налага да се вдигат данъците, прогнозира Любомир Каримански.
Не трябва обществото да бъде поляризирано в мнението за еврото, смята финансистът и коментира:
"Важното е да намерим истината за анализа от гледна точка ефективността от въвеждане на европейската валута в България. ... Бих искал да влезем в еврозоната на 1 януари 2024 г., но ми липсва анализ, за да съм сигурен дали можем. Политиците не направиха нищо за информираността на българите за ползите от въвеждането на еврото".
Интервюто на Даниела Големинова с Любомир Каримански и репортаж на Марта Младенова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Европейската агенция по лекарствата повече няма да публикува в платформата "Х". "Смятаме, че тя вече не отговаря на комуникационните ни нужди", посочват оттам. От агенцията уточняват, че за да се избегнат опитите за присвояване на акаунта и заради запазване на възможността за слушане на разговори, свързани с общественото здраве и това на животните,..
27 000 лева ще осигури Общината в Кюстендил за възстановяване на осветлението в 20-киломеровия участък от пътя Кюстендил – село Ябълково, където преди близо месец стана ПТП с коне и загина 18-годишно момиче. Осветлението в този участък не работи от 1985 г. и това също е предпоставка за ПТП, коментират експерти. До края на следващата..
Масовото намаляване на населението след началото на войната в Украйна е огромно, като почти половината от гражданите живеят в чужбина. Сега правителството в Киев започна кампания за завръщането им, като се обръща първо към бежанците в Германия. Чрез така наречените "Unity Hubs" (Центрове за единство) ще бъдат предлагани както възможности за..
Страхувах се всеки път при раждане, страдаш заедно с жената. И така, докато детето се роди, докато порасне. И ти стават любимци децата. Колкото по-тежко е раждането, толкова повече го обичаш детето . Това сподели в интервю пред БНР Шенка Неджина, акушерка с над 30 години стаж. "Акушерката е човекът между пациента и апарата и не е..
За втори път прокуратурата се противопостави на заличаването на Делян Пеевски и още седем души от фракцията около него от ръководните органи на ДПС и от самата партия. Това стана по време на заседанието на Софийския градски съд, от който хората около Джевдет Чакъров искат да впишат в Регистъра на политическите партии решенията от заседанието..
Депутатите от ДПС-ДПС Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов определиха исканията на имунитетите им като несъстоятелни и инсценирани . Ибрямов отхвърли твърдението, че отказът на парламента да свали специалната му защита е част от сделка за подкрепа на правителството: "На постановки и на определени лица, които искат аман-заман да се даде..
Остават броени дни до Китайската нова година на Дървената змия. Тя започва на 29 януари 2025 г. и ще продължи до 16 февруари 2026 г. В китайския зодиак носи здраве, благоденствие и напредък, обясни пред БНР Галена Славова, българка, която живее и работи в Китай. Започна обаче и нова ера в отношенията със САЩ, където президентският пост..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Не е вярно, че няма пари в държавата. Категорично не е вярно. Наблюденията ми показват, че ние имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..