Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юридическият факултет на СУ навършва 130 години

Конференция „130 години юридическо образование в България” в Софийски университет "Св. Климент Охридски", 2 ноември 2022 г.
Снимка: БГНЕС

Юридическият факултет в Софийския университет навършва 130 години. На толкова става и българското юридическо образование. Деканът на факултета професор Даниел Вълчев изтъкна пред БНР, че факултета са завършили и много културни дейци, част от които са изложени в изложба във фоайето в Аулата на СУ.

"Юридическото образование едно от първите нетеологични образования още при създаването на университетите от 11 век. насетне. Не е чудно, че освен специализирани знания в областта на правото, то дава и една широка хуманитарна основа", убеден е деканът, който споменава имената на бележити възпитаници като Димчо Дебелянов, Христо Смирненски, Йордан Йовков, Антон Дончев, Владимир Свинтила, оперният певец Борис Христов...

Как стои юридическото образование у нас на Европейския терен

„За разлика от дейности като химията, физиката, математиката, където има пълна съизмеримост, в правото това не е възможно и то, за добро или за лошо, в някаква степен остава  преимуществено национално. Българските юридически факултети, според мен, стоят сравнително добре. Големият въпрос не идва от това дали те имат някакво специално по-високо или по-ниско качество, а по-скоро идва от това, че самото университетско образование в рамките на постмодерните общества е в някаква степен разколебано. При създаването на университета някак си е било ясно за българите, че, ако човек иска да успее, той трябва да прати децата в училище, гимназия, да минат през университета и ще бъдат успешни. Като че ли през последните десетилетия твърде много станаха начините човек да успее в обществото и те далеч не винаги преминават през дипломата. За съжаление, в нашето общество се настани и разбирането, че всеки би могъл да прави всичко, че няма някакви специални изисквания, че не е нужно да тежиш в своята професионална общност, за да управляваш някаква система. Самият правен ред търпи проблемите на този тип кадрови подбор. В България се правят между 800 и 1000 промени в правния ред годишно. Това значи, че един човек, който е започнал сега да учи право в нашия факултет, на 1 октомври, докато завърши, ще има някъде Между 4 и 5000 промени в правния ред“.

Кодексът за социалното осигуряване е приет през 2000 година и към момента има 159 изменения и допълнения. Законът за ДДС е изменен и допълнен 3 пъти преди да влезе в сила още 6 пъти в годината, в която е влязъл в сила, даде примери Вълчев. Заради промени в Наказателния кодекс например, шофьор, ударил минувач на пешеходна пътека, ще бъде наказан по-тежко от друг, който с колата си е излязъл на тротоара и помел спирка.

„Има много случаи, в които всъщност умишлени престъпления се наказват по-леко, отколкото престъпления, извършени при непредпазливост“.

Според Вълчев е необходима цялостна реформа в системата на наказанията, но няма обществен натиск за такава. Той обаче е оптимист, че промени в НПК ще има, защото там има политическа воля и интереси.

„Проблемът за персонализацията на прокуратурата, според мен, неправилно се интерпретира. Големият въпрос, според мен, е: "Ние, при тези правомощия на прокурорите, които в момента имат по НПК, искаме ли наистина да децентрализираме системата?" Аз лично не съм убеден, че е добра идея! Ако се децентрализира, ще създадем много силни феодални владения“.

Според Вълчев обществото е много чувствително към мерките за неотклонение на обвиняемите, но при дълги предварителни производства, а у нас те са „много дълги“, е възможно някой да се възползва от смекчаването или утежняването на тези мерки.

„Хората сякаш не разбират, че задържането под стража е мярка, не е наказание. Този човек още не е осъден. Сериозно трябва да се работи хората да разберат какво трябва да се случи. Човек се задържа под стража, не за да бъде наказан, а за да може да протече нормално наказателното преследване и той да не се отклони“.

Съдът трябва да бъде разтоварен от наказателни функции. Върви се обаче в обратна посока, коментира деканът на Юридическия факултет:

„Ако прокурорът бил откажел да образува, съдът да го задължи?! Ама ти как ще задължиш един човек да спечели дело? Нали си давате сметка за абсурдността! Съдът е арбитър, него не трябва да го бъркаме с тая работа. Ако трябва, да създадем паралелни органи по повдигане на обвинение, ако трябва - ще дадем възможност на пострадалия да повдигне…“.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици камиони изчакват преди Дунав мост и са паркирали по булевардите в Русе

Около 200 камиона изчакват да преминат Дунав мост и са паркирали по булевардите "България" и "Тутракан" в Русе. Това струпване на тежкотоварни автомобили е заради ремонта на мостовото съоръжение и заради премахването на т.н. "виртуална опашка". Започва втората част от ремонта на Дунав мост край Русе Опашка от автомобили, чакащи да преминат Дунав..

публикувано на 08.01.25 в 21:16
Кайро

Кипър, Гърция и Египет с декларация: Трябват общи усилия за мир и стабилност в региона на Източното Средиземноморие

Кипър, Гърция и Египет подчертават необходимостта от колективни усилия за постигане на мир и стабилност в региона на Източното Средиземноморие, като настояват за незабавно прекратяване на военните действия, деескалация на напрежението и мирно разрешаване на споровете въз основа на международното право и Хартата на ООН. Това се посочва в съвместната..

публикувано на 08.01.25 в 20:47

НС: ВСС с изтекъл мандат да не може да провежда процедура за "тримата големи" в съдебната система

Пленумът на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да не може да провежда процедура и да гласува предложение за тримата големи в съдебната система (главен прокурор и председатели на ВАС и ВКС), реши на първо четене мнозинството в Народното събрание. Три отделни законопроекта обсъдиха на първо четене народните представители - на ПП-ДБ, на..

публикувано на 08.01.25 в 20:02

От Германската федерална мрежова агенция заплашиха "Мета" със санкции

Ръководителят на Германската федерална мрежова агенция Клаус Мюлер заплаши компанията "Мета" със санкции, ако технологичният гигант преустанови използването на проверка на факти в Европа. "Според Законодателния акт за цифровите услуги (DSA), сътрудничеството на големите онлайн платформи с организации за проверка на факти не е задължително, но рискът от..

публикувано на 08.01.25 в 19:58
Сесилия Сала, вляво, е посрещната от премиера Джорджа Мелони на летището в Рим, 8 януари 2025 г.

Италианската журналистка Чечилия Сала, която беше задържана в Иран, се завърна в Рим  

Италианската журналистка Чечилия Сала, която бе задържана в Иран на 19 декември миналата година, днес бе освободена и пристигна със самолет на летище "Чампино" в Рим. Тя бе арестувана  за "нарушаване на законите на Ислямска република Иран". Италианската журналистка Чечилия Сала е освободена от затвора в Иран Чечилия Сала бе посрещната от..

публикувано на 08.01.25 в 19:40

“Правосъдие за всеки” поднови протестите си пред Съдебната палата в София

Гражданската инициатива “Правосъдие за всеки” поднови протестите си пред Съдебната палата в София с искане процедурата за избор на главен прокурор да бъде прекратена.  Единственият кандидат за поста е сега изпълняващият функциите на обвинител номер 1 - Борислав Сарафов.  Адвокат Емил Георгиев от "Правосъдие за всеки" определи като правилна стъпка..

публикувано на 08.01.25 в 19:39
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Няма обективна причина за по-ниско ДДС за хляб и ресторанти, няма криза

Не виждам обективна причина да има по-ниски ставки за хляб, ресторантьори. Няма кризисна ситуация в тези сектори , заяви икономистът Георги Вулджев в интервю пред БНР. "Видяхме, че самият ефект при ресторантьорите не се забелязва в цените, когато намалиха ставката на ДДС-то. От потребителска гледна точка не видяхме плюс. Какви биха били..

публикувано на 08.01.25 в 19:15