Здравеопазването се тресе от протести на медици и от липса на лекарства за пациентите.
На 13 октомври от Синдиката на българските медицински специалисти към многопрофилната болница за активно лечение в Добрич обяви започването на едночасови предупредителни стачни действия. Исканията на протестиращите са постигането на нивото на заплащане на отрасловия КТД или 1 500 лв. на месец. От ръководството на лечебното заведение направиха двукратно увеличение на заплатите на служителите си, като то достигна 37% за медицинските сестри или 1125 лв. основна заплата. Но протестите продължиха , а споровете между двете страни се задълбочиха. Намеси се и Арбитражна комисия, която да определи минималните дейности на болницата по време на ефективната стачка.
Междувременно беше подписан Колективен трудов договор между ръководството на болницата и КТ „Подкрепа“, като всеки служител може да се присъедини към него и да се ползва от уредените права и задължения.
На 9 ноември, Окръжният съд в Добрич ще разгледа делото, образувано по искова молба срещу 136 служители на многопрофилната болница за установяване на законността на стачните действия.Многопрофилната болница в Добрич е реалното доказателство как едни политически обещания, за които няма никакви предпоставки да се реализират, могат да бъдат не просто повод за разочарование, но и причина за възникването на още един проблем в трудното оцеляване на областните болници. Членовете на Синдиката на българските медицински специалисти в леченото заведение настояват заплатите дане бъдат по-ниски от обещаните от предходното Министерство на здравеопазването 1 500 лв.
Председателят на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева заяви, че се преминава към ефективни стачни действия на 10 ноември.
Не на това мнение е директорът на болницата д-р Желязков.
Мая Илиева заяви, че ще оспори КТД и спорът ще се решава отново в съда. Тя ще поиска и одитна проверка на финансовото състояние на лечебното заведение.
Системата за заплащане в българските болници е доста странна, обясни пред БНР доц. Антон Тонев, който е председател на здравната комисия в Народното събрание и депутат от „Продължаваме промяната“.
„Тя трябва да бъде променена спрямо реалностите на времето. Всяка година добавяме в нея стойности, които догонват изискванията на работещите в здравния сектор. Това води до отпадане на хора от здравната система през последните 10-15 години. Имаме по-малко лекари и медицински сестри. Трябва да се говори как тя да бъде променена и да има устойчивост на сектора“.
В България сякаш не е чак такъв приоритет да се дават пари за здравеопазване, смята той.
„Системата е ниска работна заплата и добавяне на ДМС. Заплащането е като в ресторант. Един работещ в сектора на здравеопазването не може да разчита на устойчивост. Политиците трябва да направят реформа и да спрат да говорят по един и същи въпрос в края на всяка година“.
Доцент Тонев обясни в предаването "Преди всички", че е направил серия от предложения за такива, но не е имало достатъчно времето те да бъдат довършени при работата на последното редовно правителство.
Като основен негативен фактор доц. Тонев отчете липсата на контрол в системата на здравеопазването.
„Никога не сме чули за спряна обществена поръчка в този сектор. Имаме нужда от контролираща система, която да следи как се харчат парите“.
Той не се ангажира с коментар на проблема за контрола върху системата за лекарствата и липсата на животоспасяващи и животоподдържащи медикаменти.
Цялото интервю на Лора Търколева с доц. Антон Тонев може да чуете в звуковия файл.Кметът на Перник Станислав Владимиров е разговарял с началника на Акушеро-гинекологичното отделение в МБАЛ "Рахила Ангелова“ д-р Ивайло Лазов по повод тежката ситуация в родилния сектор и риска от затварянето му, съобщиха от общинския пресцентър. Двамата са се ангажирали с незабавни действия за решаване на проблема с недостига на акушерки и..
Няма отклонения в качеството на питейната вода в Банско. Това показват пробите, направени от инспектори на РЗИ-Благоевград, в периода от 22 до 24 април. Резултатите категорично отхвърлят вероятността питейната вода да е причина за масовите случаи на хора със стомашно-чревни разстройства по време на великденските празници. РЗИ и ВиК ще..
Двама 18-годишни младежи са катастрофирали с лек автомобил в индустриалната зона на Сливен, съобщават от полицията. Един е пострадал. Инцидентът е станал снощи около 19.40 часа в посока "Самуиловско шосе", а сигналът е подаден на телефон 112. Водачът е изгубил управлението над автомобила и се ударил в бордюр. От произшествието е..
Политиците да намерят друг начин да получат доверието на хората, а не чрез детектор на лъжата, препоръча доц. Неделчо Стойчев, криминален психолог в интервю пред БНР. В предаването "Хоризонт за вас" той коментира използването на полиграф – детектор на лъжата, от политици, за да докажат "истината". На теста се подложи кметът на София..
Комисията за регулиране на съобщенията наблюдава и анализира действията, довели до инцидента в мрежата на "Виваком България" ЕАД. Това заявиха за БНР от регулатора. Констатирано е, че в малките часове на нощта е имало инцидент с интернет доставките на компанията във Варненско, а към 7 часа сутринта на 25 април е възникнал и проблем, свързан с извършване..
Спортът е едно от най-силните оръжия срещу опасностите, които дебнат младите хора, заяви пред децата в Перник президентът Румен Радев. Днес той присъства на инициативата "Спортувай с президента”, която се проведе на стадион "Металург”. Президентът Румен Радев приветства участващите в спортния празник над 400 деца от 26 училища и заяви:..
Корупцията седи на първия ред в парламента. Това заяви пред БНР Йордан Карабинов, антикорупционен експерт. В НС се обсъждат промени в Закона за защита на подателите на сигнали. " Това, което мотивира хората да подават сигнали и възпира престъпниците, е страх от разкриване. Когато санкциите не са забранително скъпи, корупционерите..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..