Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Тонев: Системата на заплащане в болниците е странна, прилича на тази в ресторантите

Антон Тонев
Снимка: Таня Милушева

Здравеопазването се тресе от протести на медици и от липса на лекарства за пациентите.

На 13 октомври от Синдиката на българските медицински специалисти към многопрофилната болница за активно лечение в Добрич обяви започването на едночасови предупредителни стачни действия. Исканията на протестиращите са постигането на нивото на заплащане на отрасловия КТД или 1 500 лв. на месец. От ръководството на лечебното заведение направиха двукратно увеличение на заплатите на служителите си, като то достигна 37% за медицинските сестри или 1125 лв. основна заплата. Но протестите продължиха , а споровете между двете страни се задълбочиха. Намеси се и Арбитражна комисия, която да определи минималните дейности на болницата по време на ефективната стачка.

Междувременно беше подписан Колективен трудов договор  между ръководството на болницата и  КТ „Подкрепа“, като всеки служител може да се присъедини към него и да се ползва от уредените  права и задължения.

На 9 ноември, Окръжният съд в Добрич ще разгледа делото, образувано по искова молба срещу 136 служители на многопрофилната болница за установяване на законността на стачните действия.  

Многопрофилната болница в Добрич е реалното доказателство как едни политически обещания, за които няма никакви предпоставки да се реализират,  могат да бъдат не просто повод за разочарование, но и причина за възникването на още един проблем в трудното оцеляване на областните болници. Членовете на Синдиката на българските медицински специалисти в леченото заведение настояват заплатите дане  бъдат по-ниски от обещаните от предходното Министерство на здравеопазването 1 500 лв.

Председателят на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева заяви, че се преминава към ефективни стачни действия на 10 ноември. 

Не на това мнение е директорът на болницата д-р Желязков.

Мая Илиева заяви, че ще оспори КТД и спорът ще се решава отново в съда. Тя ще поиска и одитна проверка на финансовото състояние на лечебното заведение.


Системата за заплащане в българските болници е доста странна, обясни пред БНР доц. Антон Тонев, който е председател на здравната комисия в Народното събрание и депутат от „Продължаваме промяната“.

„Тя трябва да бъде променена спрямо реалностите на времето. Всяка година добавяме в нея стойности, които догонват изискванията на работещите в здравния сектор. Това води до отпадане на хора от здравната система през последните 10-15 години. Имаме по-малко лекари  и медицински сестри. Трябва да се говори как тя да бъде променена и да има устойчивост на сектора“.

В България сякаш не е чак такъв приоритет да се дават пари за здравеопазване, смята той.

Системата е ниска работна заплата и добавяне на ДМС. Заплащането е като в ресторант. Един работещ в сектора на здравеопазването не може да разчита на устойчивост. Политиците трябва да направят реформа и да спрат да говорят по един и същи въпрос в края на всяка година“.

Доцент Тонев обясни в предаването "Преди всички", че е направил серия от предложения за такива, но не е имало достатъчно времето те да бъдат довършени при работата на последното редовно правителство.

„Здравната система не реагира добре на резки промени. Трябва да бъде внесен нов бюджет, който да бъде разгледан от Народното събрание. Ние поемаме отговорност, че няма да се държим популистки, ако служебното правителство внесе такъв и ще подходим спрямо възможностите на държавата. Механичното увеличение на парите за целия сектор води до напрежение. В над 150 болници в България има подписани колективни трудови договори на новите, предложени от нас заплати и нито една от тях не е фалирала“.

Като основен негативен фактор доц. Тонев отчете липсата на контрол в системата на здравеопазването.

„Никога не сме чули за спряна обществена поръчка в този сектор. Имаме нужда от контролираща система, която да следи как се харчат парите“.

Той не се ангажира с коментар на проблема за контрола върху системата за лекарствата и липсата на животоспасяващи и животоподдържащи медикаменти.

Цялото интервю на Лора Търколева с доц. Антон Тонев може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хаджа Лабиб, министър на външните работи на Белгия

Съвет "Общи въпроси" на ЕС обсъжда премахването на ветото

Премахването на ветото при вземането на решенията в ЕС е една от темите, които министрите са разисквали на днешното неформално заседание на Съвет "Общи въпроси" в Брюксел. България смята обаче, че то трябва да се запази при политиките от особено значение за Общността. България подкрепя решенията с единодушие в ЕС по "чувствителни теми"..

публикувано на 30.04.24 в 20:49

Два университета обединяват усилия, за да подготвят кадри за леката индустрия и туризма

Два университета обединяват усилия за създаването на нови специалности във Велико Търново, които да подготвят кадри за нуждите на леката индустрия и туризма. Двата отрасъла са основополагащи за местната икономика. На срещата, инициирана от кмета на Велико Търново Даниел Панов, местният филиал на Висшето училище по агробизнес и развитие на..

публикувано на 30.04.24 в 20:07
Мариана Кукушева

Кукушева: Нулевата ставка за хляба е в интерес на потребителите

Запазването на нулевата ставка на ДДС върху брашното и хляба и въвеждането на таван на търговската надценка за хляба са изцяло в полза на потребителите, коментира за БНР председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева: Нулевата ДДС ставка за хляба остава до края на годината "С този жест депутатите задържат..

публикувано на 30.04.24 в 19:43

НС ратифицира промените в договора за Ф-16 блок 70

Народното събрание ратифицира промените в договора за доставка и поддръжка на изтребителите Ф-16 блок 70. Така се дава възможност за коригиране на срокове за осигуряване на компоненти, без да се увеличава договорената вече цена. Депутатите заседават извънредно, за да обсъдят върнатия с указ на президента за повторно обсъждане Закон за насърчаване на..

публикувано на 30.04.24 в 19:29

Правителството разреши на частен инвеститор да построи болница "Мама и аз"

Година и половина след замразяването на проекта на Търговска лига за изграждане на частна детска болница в София, правителството разреши на същия инвеститор да построи многопрофилна болница с името "Мама и аз". Лечебното заведение ще може да работи със Здравната каса и ще предлага лечение както на деца, така и на пълнолетни, става ясно от съобщение на..

публикувано на 30.04.24 в 19:13

Преходът на АЕЦ "Козлодуй" към ново гориво ще започне в средата на май

Преходът на АЕЦ "Козлодуй" от руско към американско ядрено гориво започва в средата на май, когато в реактора на 5-ти енергоблок ще бъдат заредени 43 касети. Ядреното гориво на "Уестингхаус" е съвместимо с руската технология и отговаря на най-високите международни стандарти, съобщиха от Агенцията за ядрено регулиране. Преходът ще продължи 4 години,..

публикувано на 30.04.24 в 19:00

Руската авиация нанесе нови удари по Харков

Руската авиация нанесе нови удари по Харков. Животът става все по-труден за жителите на втория по големина украински град, констатираха в доклад от Международния спасителен комитет. Украйна, на свой ред, се опитва да разруши противоракетния щит над окупирания полуостров Крим, твърди депутат от Държавната дума. Две управляеми авиационни бомби са били..

публикувано на 30.04.24 в 18:29