Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Тонев: Системата на заплащане в болниците е странна, прилича на тази в ресторантите

Антон Тонев
Снимка: Таня Милушева

Здравеопазването се тресе от протести на медици и от липса на лекарства за пациентите.

На 13 октомври от Синдиката на българските медицински специалисти към многопрофилната болница за активно лечение в Добрич обяви започването на едночасови предупредителни стачни действия. Исканията на протестиращите са постигането на нивото на заплащане на отрасловия КТД или 1 500 лв. на месец. От ръководството на лечебното заведение направиха двукратно увеличение на заплатите на служителите си, като то достигна 37% за медицинските сестри или 1125 лв. основна заплата. Но протестите продължиха , а споровете между двете страни се задълбочиха. Намеси се и Арбитражна комисия, която да определи минималните дейности на болницата по време на ефективната стачка.

Междувременно беше подписан Колективен трудов договор  между ръководството на болницата и  КТ „Подкрепа“, като всеки служител може да се присъедини към него и да се ползва от уредените  права и задължения.

На 9 ноември, Окръжният съд в Добрич ще разгледа делото, образувано по искова молба срещу 136 служители на многопрофилната болница за установяване на законността на стачните действия.  

Многопрофилната болница в Добрич е реалното доказателство как едни политически обещания, за които няма никакви предпоставки да се реализират,  могат да бъдат не просто повод за разочарование, но и причина за възникването на още един проблем в трудното оцеляване на областните болници. Членовете на Синдиката на българските медицински специалисти в леченото заведение настояват заплатите дане  бъдат по-ниски от обещаните от предходното Министерство на здравеопазването 1 500 лв.

Председателят на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева заяви, че се преминава към ефективни стачни действия на 10 ноември. 

Не на това мнение е директорът на болницата д-р Желязков.

Мая Илиева заяви, че ще оспори КТД и спорът ще се решава отново в съда. Тя ще поиска и одитна проверка на финансовото състояние на лечебното заведение.


Системата за заплащане в българските болници е доста странна, обясни пред БНР доц. Антон Тонев, който е председател на здравната комисия в Народното събрание и депутат от „Продължаваме промяната“.

„Тя трябва да бъде променена спрямо реалностите на времето. Всяка година добавяме в нея стойности, които догонват изискванията на работещите в здравния сектор. Това води до отпадане на хора от здравната система през последните 10-15 години. Имаме по-малко лекари  и медицински сестри. Трябва да се говори как тя да бъде променена и да има устойчивост на сектора“.

В България сякаш не е чак такъв приоритет да се дават пари за здравеопазване, смята той.

Системата е ниска работна заплата и добавяне на ДМС. Заплащането е като в ресторант. Един работещ в сектора на здравеопазването не може да разчита на устойчивост. Политиците трябва да направят реформа и да спрат да говорят по един и същи въпрос в края на всяка година“.

Доцент Тонев обясни в предаването "Преди всички", че е направил серия от предложения за такива, но не е имало достатъчно времето те да бъдат довършени при работата на последното редовно правителство.

„Здравната система не реагира добре на резки промени. Трябва да бъде внесен нов бюджет, който да бъде разгледан от Народното събрание. Ние поемаме отговорност, че няма да се държим популистки, ако служебното правителство внесе такъв и ще подходим спрямо възможностите на държавата. Механичното увеличение на парите за целия сектор води до напрежение. В над 150 болници в България има подписани колективни трудови договори на новите, предложени от нас заплати и нито една от тях не е фалирала“.

Като основен негативен фактор доц. Тонев отчете липсата на контрол в системата на здравеопазването.

„Никога не сме чули за спряна обществена поръчка в този сектор. Имаме нужда от контролираща система, която да следи как се харчат парите“.

Той не се ангажира с коментар на проблема за контрола върху системата за лекарствата и липсата на животоспасяващи и животоподдържащи медикаменти.

Цялото интервю на Лора Търколева с доц. Антон Тонев може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музеят в Дряново представя нови дарения

Историческият музей в Дряново отбелязва 55 години от откриването на експозицията за именития възрожденски строител Колю Фичето. По този повод днес ще бъдат представени новите дарения, постъпили в културната институция. Новите дарения - архивни материали и предмети, представляват интересни свидетелства за миналото на Дряново и за неговото..

публикувано на 23.07.24 в 08:16
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху е във Вашингтон за среща с Байдън

Израелският премиер Бенямин Нетаняху ще се срещне с президента на Съединените щати днес, съобщи в края на миналата седмица канцеларията на Нетаняху. Според съобщения в израелските медии, дискусиите във Вашингтон ще се съсредоточат най-вече върху усилията за прекратяване на огъня в ивицата Газа и освобождаването на израелските заложници в..

публикувано на 23.07.24 в 08:13

В СОС обсъждат стандарт за разделно събиране на отпадъци във всички столични райони

Комисията по екология към Столичния общински съвет ще заседава днес като едно от предложенията е да се въведе във всички райони като стандарт трицветната система за разделно събиране на отпадъци от опаковки. В доклада на ресорния заместник-кмет Надежда Бобчева се предлагат нови изисквания към фирмите, които извършват  тази дейност и чиито договори..

публикувано на 23.07.24 в 08:07

Пожарът в Гърция продължава да настъпва към България

Няма промяна в ситуацията с пожара в граничната планина Славянка, каза тази сутрин за Радио Благоевград директорът на Държавно горско стопанство - Катунци, инж. Пламен Поюков.  Той уточни, че пожарът към момента все още е на гръцка територия, но бавно настъпва към нашата граница.  От вчера на помощ на огнеборците се присъединиха и части на..

публикувано на 23.07.24 в 08:06

Сбогуваме се с последния български офицер, участвал във Втората световна война

Съмишленици ще си вземат последно сбогом с последния български офицер, участвал във Втората световна война - капитан Атанас Илев. Той беше последният жив възпитаник на Военното на Негово Величество училище, кавалер на ордена "За храбост". Кап. Атанас Илев почина малко преди да навърши 101 години. Като съвременник на войните през 20-и век, Атанас..

публикувано на 23.07.24 в 08:03

На 25 юли започва кампания в помощ на пострадалите от пожара в село Воден

"Кампанията започва от 25 юли и ще продължи до 30 август . Ще можем в момента, в който на хората им е необходимо, да им занесем продуктите. Ще трябва да осигурим специален транспорт." Това обясни Митка Георгиева, председател на УС на Сдружение "Усмивка" в Бургас за кампанията "Протегни ръка, за да помогнеш на пострадалите от пожара в село..

публикувано на 23.07.24 в 07:59
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън.

Блинкън на обиколка в Азия

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън се отправя на обиколка в Азия в опит да утвърди американското лидерство на фона на нарастващото влияние на Китай, предаде агенция Франс прес. Посланието на Блинкен е, че "Америка е изцяло ангажирана с Индо-Тихоокеанския регион от първия ден на тази администрация". Това обясни Даниел Критенбринк -..

публикувано на 23.07.24 в 07:48