Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антон Тонев: Системата на заплащане в болниците е странна, прилича на тази в ресторантите

Антон Тонев
Снимка: Таня Милушева

Здравеопазването се тресе от протести на медици и от липса на лекарства за пациентите.

На 13 октомври от Синдиката на българските медицински специалисти към многопрофилната болница за активно лечение в Добрич обяви започването на едночасови предупредителни стачни действия. Исканията на протестиращите са постигането на нивото на заплащане на отрасловия КТД или 1 500 лв. на месец. От ръководството на лечебното заведение направиха двукратно увеличение на заплатите на служителите си, като то достигна 37% за медицинските сестри или 1125 лв. основна заплата. Но протестите продължиха , а споровете между двете страни се задълбочиха. Намеси се и Арбитражна комисия, която да определи минималните дейности на болницата по време на ефективната стачка.

Междувременно беше подписан Колективен трудов договор  между ръководството на болницата и  КТ „Подкрепа“, като всеки служител може да се присъедини към него и да се ползва от уредените  права и задължения.

На 9 ноември, Окръжният съд в Добрич ще разгледа делото, образувано по искова молба срещу 136 служители на многопрофилната болница за установяване на законността на стачните действия.  

Многопрофилната болница в Добрич е реалното доказателство как едни политически обещания, за които няма никакви предпоставки да се реализират,  могат да бъдат не просто повод за разочарование, но и причина за възникването на още един проблем в трудното оцеляване на областните болници. Членовете на Синдиката на българските медицински специалисти в леченото заведение настояват заплатите дане  бъдат по-ниски от обещаните от предходното Министерство на здравеопазването 1 500 лв.

Председателят на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева заяви, че се преминава към ефективни стачни действия на 10 ноември. 

Не на това мнение е директорът на болницата д-р Желязков.

Мая Илиева заяви, че ще оспори КТД и спорът ще се решава отново в съда. Тя ще поиска и одитна проверка на финансовото състояние на лечебното заведение.


Системата за заплащане в българските болници е доста странна, обясни пред БНР доц. Антон Тонев, който е председател на здравната комисия в Народното събрание и депутат от „Продължаваме промяната“.

„Тя трябва да бъде променена спрямо реалностите на времето. Всяка година добавяме в нея стойности, които догонват изискванията на работещите в здравния сектор. Това води до отпадане на хора от здравната система през последните 10-15 години. Имаме по-малко лекари  и медицински сестри. Трябва да се говори как тя да бъде променена и да има устойчивост на сектора“.

В България сякаш не е чак такъв приоритет да се дават пари за здравеопазване, смята той.

Системата е ниска работна заплата и добавяне на ДМС. Заплащането е като в ресторант. Един работещ в сектора на здравеопазването не може да разчита на устойчивост. Политиците трябва да направят реформа и да спрат да говорят по един и същи въпрос в края на всяка година“.

Доцент Тонев обясни в предаването "Преди всички", че е направил серия от предложения за такива, но не е имало достатъчно времето те да бъдат довършени при работата на последното редовно правителство.

„Здравната система не реагира добре на резки промени. Трябва да бъде внесен нов бюджет, който да бъде разгледан от Народното събрание. Ние поемаме отговорност, че няма да се държим популистки, ако служебното правителство внесе такъв и ще подходим спрямо възможностите на държавата. Механичното увеличение на парите за целия сектор води до напрежение. В над 150 болници в България има подписани колективни трудови договори на новите, предложени от нас заплати и нито една от тях не е фалирала“.

Като основен негативен фактор доц. Тонев отчете липсата на контрол в системата на здравеопазването.

„Никога не сме чули за спряна обществена поръчка в този сектор. Имаме нужда от контролираща система, която да следи как се харчат парите“.

Той не се ангажира с коментар на проблема за контрола върху системата за лекарствата и липсата на животоспасяващи и животоподдържащи медикаменти.

Цялото интервю на Лора Търколева с доц. Антон Тонев може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на Перник Станислав Владимиров и началникът на Акушеро-гинекологичното отделение в МБАЛ

Кметът на Перник се срещна с шефа на родилното отделение в опит да предотвратят криза

Кметът на Перник Станислав Владимиров е разговарял с началника на Акушеро-гинекологичното отделение в МБАЛ "Рахила Ангелова“ д-р Ивайло Лазов по повод тежката ситуация в родилния сектор и риска от затварянето му, съобщиха от общинския пресцентър. Двамата са се ангажирали с незабавни действия за решаване на проблема с недостига на акушерки и..

публикувано на 25.04.25 в 15:30

РЗИ: Водата в Банско е годна за пиене

Няма отклонения в качеството на питейната вода в Банско. Това показват пробите, направени от инспектори на РЗИ-Благоевград, в периода от 22 до 24 април.  Резултатите категорично отхвърлят вероятността питейната вода да е причина за масовите случаи на хора със стомашно-чревни разстройства по време на великденските празници.  РЗИ и ВиК ще..

публикувано на 25.04.25 в 15:11

Младеж е пострадал при катастрофа в Сливен

Двама 18-годишни младежи са катастрофирали с лек автомобил в индустриалната зона на Сливен, съобщават от полицията. Един е пострадал. Инцидентът е станал снощи около 19.40 часа в посока "Самуиловско шосе", а сигналът е подаден на телефон 112. Водачът е изгубил управлението над автомобила и се ударил в бордюр. От произшествието е..

публикувано на 25.04.25 в 15:02

Доц. Неделчо Стойчев: Политиците да намерят друг начин за доверието на хората, а не чрез детектор на лъжата

Политиците да намерят друг начин да получат доверието на хората, а не чрез детектор на лъжата, препоръча доц. Неделчо Стойчев, криминален психолог в интервю пред БНР. В предаването "Хоризонт за вас" той коментира използването на полиграф – детектор на лъжата, от политици, за да докажат "истината". На теста се подложи кметът на София..

публикувано на 25.04.25 в 14:54

КРС анализира срива в мрежата на "Виваком"

Комисията за регулиране на съобщенията наблюдава и анализира действията, довели до инцидента в мрежата на "Виваком България" ЕАД.  Това заявиха за БНР от регулатора. Констатирано е, че в малките часове на нощта е имало инцидент с интернет доставките на компанията във Варненско, а към 7 часа сутринта на 25 април е възникнал и проблем, свързан с извършване..

публикувано на 25.04.25 в 14:53
В присъствието на кмета на Перник Станислав Владимиров (вляво) президентът Радев връчи сертификати на участниците в спортния празник

Президентът поздрави участниците в спортен празник в Перник

Спортът   е едно от най-силните оръжия срещу опасностите, които дебнат младите хора, заяви пред децата в Перник президентът Румен Радев. Днес той присъства на инициативата "Спортувай с президента”, която се проведе на стадион "Металург”. Президентът Румен Радев приветства участващите в спортния празник над 400 деца от 26 училища и заяви:..

публикувано на 25.04.25 в 14:47

Йордан Карабинов: Корупцията седи на първия ред в парламента

Корупцията седи на първия ред в парламента. Това заяви пред БНР Йордан Карабинов, антикорупционен експерт. В НС се обсъждат промени в Закона за защита на подателите на сигнали. " Това, което мотивира хората да подават сигнали и възпира престъпниците, е страх от разкриване.  Когато санкциите не са забранително скъпи, корупционерите..

публикувано на 25.04.25 в 14:40