Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Да се инвестира в технологични системи, които пазят живота и на граничните служители, и на мигрантите"

Филип Гунев: За да могат да не се допускат мигранти, Фронтекс не е предпочитан партньор

"Съмнявам се, че България е искала помощ, която Фронтекс е отказала"

Филип Гунев
Снимка: Юлияна Корнажева

"Съмнявам се, че България е искала помощ, която Фронтекс (Европейската агенция за гранична и брегова охрана) е отказала. Според мен това изказване на президента Румен Радев не отговаря на реалността, тъй като има много ясно разписан механизъм. Има и в момента служители на Фронтекс, които от години указват подкрепа по различни операции на българските граници. Фронтекс ежедневно наблюдава българската граница и ако "Гранична полиция" поиска такава помощ, тя не може да бъде отказана. По-реалистично е, че българската "Гранична полиция" предпочита сама да охранява границите на държавата по различни причини. Една от водещите причини е, че това недопускане на мигранти - като се види група мигранти, тя бива отблъсквана и недопусната, което в България от години се смята за нормално, по европейските стандарти не може да бъде правено това, води се за недопустимо връщане. За да могат да не се допускат мигранти, Фронтекс не е предпочитан партньор".

Това каза пред БНР Филип Гунев, експерт по гранична и вътрешна сигурност на ЕС, бивш заместник-министър на вътрешните работи.

Според експерта техническите средства - доброто поддържане на оградата, на пътищата, като и системи за видеонаблюдение - биха заместили в много голяма степен липсата на достатъчно служители и биха помогнали за безопасната охрана на границата. 

По думите на Филип Гунев има участъци от българската граница, които се охраняват по най-модерен начин:

"Включва камери, които могат да виждат в дълбочина на турска територия, по оградата има сензори, така че дори и да я среже някой, веднага постъпва сигнал, има камери, които засичат движение на хора, непосредствено до оградата, има хубаво изградени пътища, за да могат бързо да реагират служителите и да стигнат до мястото, където виждат, че ще има пробив, патрулират дронове".

Той подчерта, че през годините "Гранична полиция" не е успяла да убеди политиците, че трябва да се инвестират сериозни средства, за да може този модел на охрана да се разгърне по цялата граница:

"Всичко се прави на парче, като се чакат единствено пари от Европейската комисия. Ежегодно в бюджета на МВР не се отпускат средства, отпускат се едни 2 млн. лева за някакви неща по Шенген. Такива инциденти, като този с убития граничен полицай, се превръщат в политика, а не в политики. Искат се оставките на министъра и на главния секретар на МВР, а никой не казва, че ни трябват още 50 млн. лева на година, за да можем да инвестираме в охрана на границата по един модерен и цялостен начин. ... Трябва да се инвестира в технологични системи, които пазят живота и на граничните служители, и на мигрантите. Защото, ако вдругиден бъде застреляно сирийско бежанско семейство, скандалът ще е не само в България, а още по-голям. Тогава и оставките няма да помогнат".

Интервюто на Диана Янкулова с Филип Гунев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34

Все по-недостъпната Витоша – какво да се прави?

Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..

публикувано на 28.01.25 в 11:49