Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виолина Дамянова: Който не познава и не отглежда дете с аутизъм, не знае колко е трудно

"Обществото трябва да си даде сметка, че тези деца ги има и те са сред нас"

Виолина Дамянова
Снимка: Ива Антонова

Обществото все още знае малко за децата с аутизъм и за особеностите на света, в които живеят. Така смята Виолина Дамянова от Враца, която има 13-годишно момче с тежки нарушения от аутистичния спектър. Според нея "обществото трябва да си даде сметка, че тези деца ги има и те са сред нас".

Майката следи със съпричастност и тревога случая с изчезналия Александър от Перник. Намира за много добра идеята за електронни проследяващи устройства за децата с аутизъм.

"Защото който не познава и не отглежда такова дете, той не знае всъщност колко е трудно и как нещата стават за секунди. Повечето аутисти са хиперактивни. Както си подскача до теб, следващия миг е някъде в тълпата и става много опасно, защото не може да се върне, не може да разбере какво става. В момента, в който се стресира и не вижда близките си, реакциите му стават още по-непредвидими. Никой не знае от страх какво ще направи, къде ще се скрие."

Повод за срещата с Виолина Дамянова е още един ненаучен урок за различните деца. Първата в града площадка, на която могат да играят заедно всички малчугани, без значение дали имат двигателни дефицити, вече е повредена и неизползваема.

Площадката е изградена с усилията на група врачански майки на деца с увреждания и с помощта на общината преди три години. Събраната сума от кампанията на майките е била около 16 000 лева.

На нея има две съоръжения - люлка-везна, от едната страна на която има рампа за инвалидна количка, и въртележка, пригодена както за здрави деца, така и за такива с увреждания.

Въртележката сега не може да се използва, а люлката вече е без заграждения на гнездото за инвалидна количка. Повредите са се случили въпреки монтираното видеонаблюдение.

Виолина Дамянова е на мнение, че родителите не обясняват достатъчно на децата си да какво служат тези съоръжения, както и че трябва да се пази изграденото.

"Децата са чисти – на тях просто трябва да им се обясни кое, защо и как. Няма различни деца. Всички са едни и същи и трябва да са там."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16
Владина Цекова

Владина Цекова за филма си за професор Минко Балкански "Моето име е Минко"

Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..

публикувано на 20.03.25 в 08:27