Нови протести започват жителите на община Павликени, за да се противопоставят на изграждане на завод за производство на каменна вата в село Върбовка, където енергията ще се осигурява от изгарянето на над 1300 тона модифицирано гориво от битови отпадъци дневно. Инвестицията за над 420 милиона веро на фирма "Петрургия" на свързания с отпадъците бизнесмен Румен Гайтански с прозвището Вълка. На 24 ноември за втори път ще заседава Експертният екологичен съвет, за да се произнесе върху доклада за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение. Събрани са протестни подписки в четири общини, в които над 20 хиляди граждани се противопоставят на изграждането на завода до кариерата за базалти в село Върбовка.
Фирмата на Румен Гайтански "Петрургия" има 35-годишен концесионен договор за кариерата за базалт в павликенското село Върбовка, считано от март 2013 година. Кариерата и бъдещите производствени мощности за каменна вата са на 1,5 км от селото с 1400 жители. Производствената зона ще обхваща 296 декара. Планира се годишно производство на 112 500 тона каменна вата, а енергията за това ще се осигурява от изгарянето на над 1000 тона модифицирано гориво от битови отпадъци дневно.
Това е мегазавод с огромно замърсяване, на което се противопоставяме, заявиха от гражданското сдружение "Ти решаваш" една седмица преди отново да заседава Експертният екологичен съвет, който или ще даде зелена светлина за инвестицията, или ще я спре, заяви Димитър Димитров от сдружението:
"Капацитетът, който е деклариран, е 56 тона на час RDF отпадък, което прави 1344 тона за денонощие. Това са повече от 67 камиона, 20-тонни, за денонощие, само отпадък. Тези инсинератори имат нужда от колосално количество вода за тяхното функциониране. Лятото на 2022 година беше поредното на безводие за жителите на община Павликени“.
От гражданското сдружение са сериозно притеснени и от функционирането на кариерата, защото ще се стигне до замърсяване на въздуха и водите. Ще бъдат засегнати много населени места, коментира адвокат Христо Дишев:
„Според инвестиционното намерение най-високата част, т.е. коминът на тази фабрика, е на 48,5 метра. И ако си представите, че 1 метър височина на коминното тяло отговаря на 1 километър радиус, значи град Велико Търново, който се намира на около 35 километра от съоръжението, е един от пряко засегнатите“.
20 150 подписа срещу изграждането на завода, където ще се горят отпадъци, са събрани в общините Павликени, Сухиндол, Велико Търново, Севлиево и Левски, посочи ветеринарният лекар Ивелин Иванов:
"Всички тези подписки са внесени в РИОСВ Велико Търново и вярваме, че ще бъдат взети предвидена предстоящия Екологичен експертен свет като не се погазват и уронват правата на хората, които са против инвестиционното намерение“.
До Регионалната екологична инспекция, Здравната инспекция, Екологичното министерство и до областния управител на Велико Търново са изпратени 8 протестни писма и подписки от бизнеса в Павликени, от над 50 здравни работници, от десетки земеделски производители, животновъди и пчелари, от юристи и артисти. В протестното писмо на медиците от павликенската болница се посочва, че замърсяването ще доведе до увеличаване на заболеваемостта от онкологични, белодробни, алергични и други хронични заболявания.
В деня на заседанието на експертите отново излизаме на протест, посочиха д-р Анелия Данчева и Грета Александрова от гражданското сдружение „Ти решаваш“:
"Ще проведем мирен протест пред сградата на РИОСВ, на който искаме да припомним на експертите, които участват в този Екологичен експертен съвет нашето категорично неодобрение на този проект“, посочи д-р Данчева.
"Нашето голямо желание е да предотвратим случването на това инвестиционно намерение, вместо след години, неясно колко, да влагаме сили и енергия да се справяме с евентуалните щети, ако това въобще е възможно“, заяви Александрова.
Представител на инвеститора днес не беше открит за коментар. От дружеството говориха само веднъж пред журналисти, през януари тази година, и заявиха, че „няма да има екологични и здравни проблеми с изгарянето на модифицираното гориво от битови отпадъци, които ще са само български“. От тогава е и последната комуникация на гражданите с инвеститора, посочи адвокат Димитър Палов:
"Петрургия" знае, че местната общност е против въпросното инвестиционно намерение. Ние официална разговори не сме водили, но сме запознали всички компетентни институции с нашето становище“.
След заседанието на Експертния екологичен съвет идната седмица директорът на Екологичната инспекция има 7-дневен срок да се произнесе. Решението може да се обжалва пред министъра на екологията и пред Административния съд.
Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..
Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..
Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..
Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот. Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..
През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..
През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват 7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..
Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни . Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че средните глобални температури..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...