"Интересът към изборите не се връща с процедурата, а когато се появи нов играч на политическия терен, т.е. когато в менюто има нещо ново - в съдържанието, а не във формата. ... В последните десетилетия изборните процедури в България са по-скоро добри, опитвайки се да ги поправим, най-много да ги направим ужасни. Който е пипал изборните процедури от партиен интерес, обикновено сам е губил от това".
Това заяви пред БНР Първан Симеонов, изпълнителен директор на “Галъп интернешънъл болкан”.
"Както недалновидно беше фетишизирано машинното гласуване, така недалновидно е сега, в първата възможност, когато има мнозинство, да го променят", коментира още той.
По думите на Първан Симеонов партиите се готвят за избори, правейки се, че правят опити за съставяне на правителство:
"Преди седмица малко се бяха повишили шансовете за правителство, но сега отново тръгнаха надолу. ... Бойко Борисов се е усетил, че е грешка да влизат в разделението статукво - промяна, а това разделение не е удобно на ГЕРБ, защото това е разделението от 2020 г. ГЕРБ иска да участва в разделението Изток - Запад. Спасени донякъде от войната в Украйна, защото тя направи така, че не гледаме към наследството на Борисов, а гледаме към фронта,те искат да разкажат себе си като западни хора".
Закриването на Обществения съвет към ЦИК той определи като симптом за самовгледаност на партиите, които не слушат другия и губят реална преценка кое е добре и кое е зле:
"Загубиш ли реална преценка за терена - губиш всичко в политиката. ДПС трябва да разберат този урок, защото, докато пренебрегват общественото мнение, ще стоят в ъгъла демонизирани. Не мисля, че тази роля им харесва. БСП показва симптоми само на свеждане до линията на Корнелия Нинова, готови са на всичко в името на оцеляването, но не на партията, а на председателката Нинова".
С връщането на хартиените бюлетини ГЕРБ, ДПС и БСП дават страхотен коз на своите противници, които ще развият целия фолклор за електронно гласуване и район "Чужбина", смята Симеонов.
Интервюто на Диана Янкулова с Първан Симеонов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..