10 души бяха изключени от съвета. Сред тях личат имената на правозащитника и основател на Комитета против мъченията Игор Каляпин, на Иван Засурски - ръководител на аналитичния център "Сова", който изследва проявите на ксенофобия и екстремизъм, и на известния журналист и историк Николай Сванидзе.
Това, което ги обединява, е критичното им отношение към руското нахлуване в Украйна.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че при новите обстоятелства се появяват нови лидери на общественото мнение, които по-добре представляват гражданското общество.
Председателят на Съвета по правата на човека Валерий Фадеев описа рокадите като "рутинна процедура" и увери, че те не са свързани с предстоящата през декември среща с президента.
Истинските причини за решението на президентската администрация коментира пред БНР известният с антивоенната си позиция вече бивш председател на Комитета по политическите права към Съвета Николай Сванидзе.
Защо ви изключиха от Съвета по правата на човека при президента и беше ли това неочаквано за вас?
"В никакъв случай не беше неочаквано. Очаквах го отдавна. Мисля, че то е свързано конкретно с предстоящата среща на президента със Съвета по правата на човека. Трябваше съветът да бъде прочистен от непредсказуеми и неуправляеми елементи. Бяха премахнати няколко души от управлението и проактивната част от Комисията по политически права, която оглавявах. От самото начало на “специалната военна операция” заехме открита и активна антивоенна позиция."
Можем ли да кажем, че критерият за членство в Съвета по правата на човека при президента вече е отношението към т. нар. "специална военна операция"? Изглежда, че това, което обединява новите членове на Съвета, са патриотичните възгледи и подкрепата за операцията.
"Аз също съм с патриотични възгледи. Просто моето разбиране за патриотизма е по-различно. И не подкрепям операцията."
Какво ще представлява Съветът в новия си състав?
"Мисля, че съветът ще бъде крайно лоялистки и, опасявам се, достатъчно сервилен. Послушен и бюрократичен."
В интервю за БНР в началото на април казахте, че "масовият путински избирател иска война до пълна победа". Промениха ли се обществените настроения след обявяването на военната мобилизация на 21 септември?
"Не са се променили. Просто отсъстват видими успехи на фронта. Няма еуфория. Всички са в изчаквателна позиция. Хората искат не война, а победа. Ако няма победа, ще има разочарование от войната. Като при малките деца, които играят, за да спечелят, а ако не спечелят, губят интерес към играта. Всичко зависи от това как ще се развива войната в Украйна."
Оставам с впечатлението, че държавната пропаганда иска да представи действията на руските войски в Украйна като продължение на борбата срещу нацизма от времето на Великата отечествена война. Доколко убедително изглежда това в очите на повечето руснаци?
"Правилно сте забелязал, че има такова желание. Желание специалната военна операция да бъде представена като Велика отечествена война 2, но това е игра с непостижими цели. Драматизмът на Великата отечествена война е бил толкова голям, че четвърто поколение го усеща. Тогава сме се защитавали, сега - не съвсем. Тогава сме имали подкрепата на голяма част от международната общност, сега нямаме подкрепа. Няма сходства, само различия. Различията не са в полза на специалната военна операция и това се вижда с просто око."
Тази седмица министърът на просветата Сергей Кравцов каза пред депутатите в Държавната дума, че вече е разработен учебник за девети клас, който се нарича "Въведение в най-новата история". В нега са включени такива събития като "специалната военна операция" и "присъединяването към Русия на новите региони". Ще бъде ли успешен новият проект за патриотично възпитание на учениците?
"Сега времето върви много бързо. Кой знае какво ще започнат да преподават. Освен това всичко зависи от учителите, от масовото съзнание. Не вярвам в успеха. Не е възможен. Това е поръчка, която много трудно може да бъде изпълнена."
Докато на остров Бали течеше годишната среща на лидерите на страните от Г-20, Владимир Путин оглави по видеоконферентна връзка заседание на организационния комитет "Победа", посветено на поддръжката и развитието на мемориалните комплекси и на извършения от нацистите геноцид над съветския народ по време на Великата отечествена война. Защо руският президент постоянно говори на тази тема?
"Той се опитва да черпи от историята легитимност за решенията си и за политическото си поведение. Откъде, ако не от миналото? Ние не гледаме към бъдещето. Ние гледаме към миналото, откъдето Путин черпи легитимност в името на субективния си личен интерес. Отнася се към миналото като към куче, което държи при себе си, докато му служи. Ако му кажеш да хапе - ще хапе, ако му кажеш да яде - ще яде, ако трябва да заеме някаква стойка - ще я заеме."
Вие сте историк. Историческите аналогии винаги са неточни, но все пак искам да ви попитам с кой период от руската или съветската история може да се сравни това, което наблюдаваме в момента в Русия?
"Според мен сегашната ситуация е уникална. Можем да се опитаме да я сравним с периода около Първата световна война, когато се рушеше империята. Можем да се опитаме да я сравним с периода след Втората световна война при късния Сталин. Но всички тези аналогии все пак са неточни. Сега е уникално време. Уникално лошо и уникално страшно и гнило."
Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..
Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..
Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува. Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България. Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..
Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..
В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..
През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..
От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри" по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..
Партиите не искат да изпратят изборните резултати в Конституционния съд, защото така ще намалят мандатите си. Това заяви в интервю за БНР лидерът на..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...