Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Путин се опитва да черпи от историята легитимност за решенията си"

Николай Сванидзе: Непостижима цел е СВО да бъде представена като Велика отечествена война 2

Сега е уникално лошо и страшно време, смята доскорошният член на Съвета по правата на човека при Кремъл

Николай Сванидзе
Снимка: Личен архив

Тази седмица руският президент Владимир Путин обнови състава на Съвета по правата на човека при Кремъл. С президентски указ в съвещателния орган бяха назначени 10 нови членове. Сред тях са военният кореспондент на вестник "Комсомолская правда" Александър Коц, депутатът от Народния съвет на т.нар. Донецка народна република Елена Шишкина и военният журналист и председател на Съюза на писателите Николай Иванов.

10 души бяха изключени от съвета. Сред тях личат имената на правозащитника и основател на Комитета против мъченията Игор Каляпин, на Иван Засурски - ръководител на аналитичния център "Сова", който изследва проявите на ксенофобия и екстремизъм, и на известния журналист и историк Николай Сванидзе.

Това, което ги обединява, е критичното им отношение към руското нахлуване в Украйна.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че при новите обстоятелства се появяват нови лидери на общественото мнение, които по-добре представляват гражданското общество.

Председателят на Съвета по правата на човека Валерий Фадеев описа рокадите като "рутинна процедура" и увери, че те не са свързани с предстоящата през декември среща с президента.

Истинските причини за решението на президентската администрация коментира пред БНР известният с антивоенната си позиция вече бивш председател на Комитета по политическите права към Съвета Николай Сванидзе.

Защо ви изключиха от Съвета по правата на човека при президента и беше ли това неочаквано за вас?

"В никакъв случай не беше неочаквано. Очаквах го отдавна. Мисля, че то е свързано конкретно с предстоящата среща на президента със Съвета по правата на човека. Трябваше съветът да бъде прочистен от непредсказуеми и неуправляеми елементи. Бяха премахнати няколко души от управлението и проактивната част от Комисията по политически права, която оглавявах. От самото начало на “специалната военна операция” заехме открита и активна антивоенна позиция." 

Можем ли да кажем, че критерият за членство в Съвета по правата на човека при президента вече е отношението към т. нар. "специална военна операция"? Изглежда, че това, което обединява новите членове на Съвета, са патриотичните възгледи и подкрепата за операцията.

"Аз също съм с патриотични възгледи. Просто моето разбиране за патриотизма е по-различно. И не подкрепям операцията." 

Какво ще представлява Съветът в новия си състав?

"Мисля, че съветът ще бъде крайно лоялистки и, опасявам се, достатъчно сервилен. Послушен и бюрократичен." 

Доброволци готвят храна за жители на Херсонска област, 18 ноември 2022 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

В интервю за БНР в началото на април казахте, че "масовият путински избирател иска война до пълна победа". Промениха ли се обществените настроения след обявяването на военната мобилизация на 21 септември?

"Не са се променили. Просто отсъстват видими успехи на фронта. Няма еуфория. Всички са в изчаквателна позиция. Хората искат не война, а победа. Ако няма победа, ще има разочарование от войната. Като при малките деца, които играят, за да спечелят, а ако не спечелят, губят интерес към играта. Всичко зависи от това как ще се развива войната в Украйна."

Оставам с впечатлението, че държавната пропаганда иска да представи действията на руските войски в Украйна като продължение на борбата срещу нацизма от времето на Великата отечествена война. Доколко убедително изглежда това в очите на повечето руснаци?

"Правилно сте забелязал, че има такова желание. Желание специалната военна операция да бъде представена като Велика отечествена война 2, но това е игра с непостижими цели. Драматизмът на Великата отечествена война е бил толкова голям, че четвърто поколение го усеща. Тогава сме се защитавали, сега - не съвсем. Тогава сме имали подкрепата на голяма част от международната общност, сега нямаме подкрепа. Няма сходства, само различия. Различията не са в полза на специалната военна операция и това се вижда с просто око."

Тази седмица министърът на просветата Сергей Кравцов каза пред депутатите в Държавната дума, че вече е разработен учебник за девети клас, който се нарича "Въведение в най-новата история". В нега са включени такива събития като "специалната военна операция" и "присъединяването към Русия на новите региони". Ще бъде ли успешен новият проект за патриотично възпитание на учениците?

"Сега времето върви много бързо. Кой знае какво ще започнат да преподават. Освен това всичко зависи от учителите, от масовото съзнание. Не вярвам в успеха. Не е възможен. Това е поръчка, която много трудно може да бъде изпълнена." 

Докато на остров Бали течеше годишната среща на лидерите на страните от Г-20, Владимир Путин оглави по видеоконферентна връзка заседание на организационния комитет "Победа", посветено на поддръжката и развитието на мемориалните комплекси и на извършения от нацистите геноцид над съветския народ по време на Великата отечествена война. Защо руският президент постоянно говори на тази тема?

"Той се опитва да черпи от историята легитимност за решенията си и за политическото си поведение. Откъде, ако не от миналото? Ние не гледаме към бъдещето. Ние гледаме към миналото, откъдето Путин черпи легитимност в името на субективния си личен интерес. Отнася се към миналото като към куче, което държи при себе си, докато му служи. Ако му кажеш да хапе - ще хапе, ако му кажеш да яде - ще яде, ако трябва да заеме някаква стойка - ще я заеме." 

Вие сте историк. Историческите аналогии винаги са неточни, но все пак искам да ви попитам с кой период от руската или съветската история може да се сравни това, което наблюдаваме в момента в Русия?

"Според мен сегашната ситуация е уникална. Можем да се опитаме да я сравним с периода около Първата световна война, когато се рушеше империята. Можем да се опитаме да я сравним с периода след Втората световна война при късния Сталин. Но всички тези аналогии все пак са неточни. Сега е уникално време. Уникално лошо и уникално страшно и гнило."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02