Според статистиката деменцията поразява все повече хора и в България и в световен мащаб. Не са оптимистични и прогнозите на учените, че след 10 или 20 години броят на получилите тази диагноза ще намалее, тъкмо напротив. Пада и възрастта, на която се появяват симптомите.
До 2050 година случаите на деменция сред хората на 40 и повече години почти ще се утроят, ако продължаваме да не се съобразяваме с рисковите фактори, предупреждават изследователите.
Предполага се, че през 2050 г. в света ще има около 153 милиона души, страдащи от деменция. В България около 100 000 души са с болестта на Алцхаймер, а в САЩ приблизително 6,5 милиона американци са с от по-лека или по-тежка форма на деменция.
„Деменция” в превод от латински означава „без ум, без разум”. Това е нарушаване на мозъчната активност или загуба на паметта. Обичайно заболяването се развива постепенно, но е възможно да се случи и внезапно.
Изследване, чийто резултати бяха публикувани неотдавна показва, че в периода 2016-2017 година един на всеки 10 американци на възраст 65 и повече години е бил с диагноза деменция.
Проучването е направено от група изследователи от Колумбийския, Браунския и Мичиганския университет. В него са били включени 3496 души.
Целта била да бъде установено не само колко често срещан е този неврологичен проблем сред американците, но и кои са факторите, които оказват влияние. Учените установили, че деменцията, както и по-леките когнитивни нарушения, почти еднакво засягат мъжете и жените, но има разлики, произтичащи от раса, етническата принадлежност, условия и качество на живот, образование на засегнатите от това състояние.
Резултатите от проучването показали още, че тъмнокожите страдат по-често от деменция в сравнение с белите, а сред испаноговорящите са по-разпространени по-леките форми на когнитивни нарушения.
Като един от важните фактори, оказващи влияние за проявата на заболяването, се посочва нивото на образование. Според изследователите всяка допълнителна година образование е свързана с намаляване на риска от деменция.
Ниското образование е отбелязано като рисков фактор, но не по-малко важни са още ограниченият достъп до качествена храна, бедността и заседналият начин на живот, които също могат да бъдат причина за появата на този неврологичен проблем.
Като рискови фактори се отчитат затлъстяването и диабетът - все по-голям проблем в световен мащаб.
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..