Тръгването на кораба непрекъснато се отлага, каза той в предаването "Хоризонт до обед" и добави, че първоначално е трябвало да тръгне на 1 декември, след това на 15-и. По думите му отлагането е заради многократни проверки за сигурност.
"Тази експедиция е уникална полярна експедиция. Тя е уникална и в цялата ни морска история, тъй като за пръв път в историята на България военен научно-изследователски кораб ще прекоси почти Атлантика, ще мине през най-бурните води на Земята и ще работи цял месец в Антарктида. По този начин ние ще докажем, че сме морска нация, а не сме затворени в едно континентално море. /…/ Черешката на тортата е корабът "Св. Св. Кирил и Методий". Много ни се вдигна цената, условно, на нашите учени с този кораб, защото изведнъж има много голям интерес от всички полярни държави", коментира проф. Пимпирев относно 31-вата национална антарктическа експедиция.
Преди 2 дни потегли първата група от експедицията към остров Ливингстън. Проф. Пимпирев посочи, че групата е от 11 учени и логистици:
"Те ще имат важната задача да открият базата. Те ще стигнат до базата по стария изпитан начин на стопаджийство. Вдигнах ръка на чилийските военноморски сили и те казаха, че на техен кораб имат 11 места и ще вземат нашите полярници".
Началото на българските научни походи до Антарктида е поставено преди 35 години. За тези години България стана полярна нация, каза проф. Христо Пимпирев и добави:
"За 35 години ние сме една много уважавана и ценена полярна нация. За тези години сме работили с над 300 учени от 35 държави от цял свят. Абсолютно на равностойни начала в момента строим научна лаборатория на остров Ливингстън, която ще бъде изключително модерна и ще подпомогне щурма на ЕС към полярните региони. Те са приоритетни в научните изследвания".
Имаме национална програма за полярни изследвания, приета от Министерски съвет, припомни антарктикът и добави, че това е държавна задача, а не екскурзия:
"Там се правят най-значимите открития, които касаят цялото човечество. Изследват се климатичните промени, защото Антарктида е една природна естествена лаборатория. Там климатичните промени се виждат веднага. /…/ Освен климатичните промени, този континент е много богат на полезни изкопаеми. Има ценни метали, без които не може да се направи една батерия. Доказа се, че има злато в околностите на българската база. Много са важни проучванията. Да не говорим за биологията, където се изследват микроорганизми, които живеят само там", отбеляза още той.
Българските учени вероятно ще останат на ледения континент до 10 март, а през май ги очакваме отново на българска земя, посочи ученият. Освен това той прогнозира, че към края на годината ще видим и първите резултати от проучванията.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Започна Страстната седмица, в която от днес до Великден, християните съпреживяват последните дни от земния живот на Исус Христос. Всеки от дните се нарича "велик" и припомня за драматичните събития, свързани със Спасителя и неговото изкупително дело за човечеството, както и за последните му поучения и наставления . За Страстната седмица,..
Нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса е починал на 89-годишна възраст в перуанската столица, съобщи семейството му в социалната мрежа "Х". "С дълбока скръб съобщаваме, че нашият баща Марио Варгас Льоса почина днес в Лима, заобиколен от семейството си и в мир", пише най-големият му син Алваро. В изявлението се посочва, че Марио Варгас Льоса..
Военни плановици бяха призовани да помогнат за справяне с нарастващите планини от боклук по улиците на втория по големина английски гад Бирмингам след едномесечна стачка на служителите по чистотата. Членовете на профсъюза “Юнайт“ са в пълна стачка от 11 март, заради спор за заплащането, довел до хиляди тонове несъбран боклук, в резултат на което..
Британският външен министър Дейвид Лами призова Израел да прекрати нападенията срещу болници в Газа, след като пострада едно от малкото функциониращи здравни заведения в територията. Болницата в Северна Газа, управлявана от Ерусалимската епархия, беше улучена рано в неделя, което наложи евакуация на пациентите. Малко медицинско заведение преди войната,..
От Велики понеделник започва Страстната седмица, през която християнският свят съпреживява последните дни от земния живот на Исус Христос. Седмицата преди Великден се нарича "Страстна" поради страданията на Христос и "Велика", защото е възпоменание на великите събития от последните му земни дни. През Страстната седмица..
Кипър е в решаващ етап на усилията си за присъединяване към програмата на САЩ за премахване на визите за пътувания. Американски екип ще е на посещение на острова през тази седмица като част от процеса за окончателно одобрение на безвизовия режим, съобщиха в неделя от посолството на САЩ в Никозия. Мисията се провежда в рамките на установения процес на..
Стотици жители на Ямбол и региона се включиха в благотворителната кампания за събиране на средства за ремонт на най-старата църква в града – „Св. Троица“. На Цветница беше организиран и голям базар с ръчно приготвени сувенири, сладкиши и напитки. Кампанията за събиране на средства продължава вече осма година, като междувременно..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..