Стърджън изглежда не се е предала. "Нямам никакво намерение да се отказвам от стремежа на шотландците към независимост", каза шотландският премиер. Преди да се отправи към Шотландия за серия репортажи, кореспондентът на БНР в Лондон Веселин Паунов разговаря с журналиста Гарет Джоунс, главен редактор в агенция Ройтерс.
Какво на практика означава решението на Върховния съд за Никола Стърджън нейната Шотландска национална партия?
"Решението на Върховния съд означава, че Никола Стърджън не може да проведе втори референдум за независимост на Шотландия следващия октомври, както се надяваше. Не мисля, че Стърджън е изненадана. Повечето хора, включително в нейната Шотландска национална пария, очакваха такова решение на Върховния съд. Това обаче не означава, че референдумът отпада от дневния ред до следващите общи избори във Великобритания, които се очакват в края на декември 2024 или началото на януари 2025 година.
Стърджън каза, че следващите британски общи избори в Шотландия де факто ще бъдат за това дали да има референдум за независимост и ако националистите отново спечелят изборите в Шотландия, тя ще приеме това за мандат да проведе този референдум. Разбира се, нещата не работят точно по този начин. Няма законова основа за такава позиция. Стърджън знае добре това, но тя става все по-отчаяна, защото законът я ограничава, защото няма начин да проведе допитването без одобрението на британското правителство.
Всеки референдум без съгласието на британското правителство ще бъде смятан за незаконен. Стърджън винаги е казвала, че няма да проведе незаконен референдум, както стана в Каталуния. Знаем какво се случи след това - резултатите бяха обявени за невалидни и лидерите на сепаратистите бяха арестувани, някои осъдени и вкарани в затвора. Ситуацията в Обединеното кралство е различна, разбира се. Освен това Лейбъристката партия, която може да спечели следващите общи избори, също заяви, че не подкрепя нов референдум в Шотландия."
В нейното изявление след обявяването на решението на Върховния съд Никола Стърджън каза нещо интересно, а именно, че ще намери други законни, конституционни и демократични начини шотландският народ да изкаже волята си. Какво би могло да означава това?
"Трудно е да се каже какво имаше предвид Стърджън. Предполагам, че тя може би става дума за граждански протести и митинги в подкрепа на референдума, но доколкото разбирам сега тя наистина свързва надеждите си с изхода от следващите общи избори. Ако тогава Стърджън спечели повече от половината от гласовете в Шотландия, тя ще има сериозен аргумент, че това й дава моралното право да настоява за нов референдум. Но пак стигаме до факта, че само британското правителство може да даде "зелена светлина" за провеждането му. А аз не виждам някакви обстоятелства, при които правителството в Уестминстър ще се съгласи на референдум, независимо дали е водено от консерватори или лейбъристи."
Не е ли права все пак Стърджън, като казва, че никой не може да държи против волята й една нация в доброволен съюз, защото това не е демократично? Дори сега Шотландската национална партия с подкрепата на Зелената партия има мнозинство в шотландския парламент в подкрепа на референдума за независимост.
"Да, но проучванията на общественото мнение продължават да показват, че независимостта и нов референдум по този въпрос не са първа точка в дневния ред на шотландците. Те искат правителството в Единбург и правителството в Уестминстър да се фокусират върху поскъпването на живота, инфлацията, върху опит да се възстанови икономическия растеж. Така че в Шотландия в момента няма голямо желание за нов референдум.
Никола Стърджън знаеше, че Върховният съд почти със сигурност ще излезе с такова решение, така че въпросът е защо тя толкова настояваше съдът да разгледа случая и отговорът вероятно е, защото националистите искаха да съживят причината за собственото си съществуване. Шотландската национална партия няма много добра репутация като управляваща. Резултатите в шотландските училища се влошиха значително през последните 10-тина години, през които партията е на власт. Списъкът на чакащите за медицински услуги е по-дълъг, отколкото този в Англия.
За много от нас, които сме в останалата част на Обединеното кралство, изглежда, че те умишлено изтъкват сепаратистките си претенции, само и само да оправдаят съществуването си и да отклоняват вниманието на хората от въпросите, които наистина са от значение за шотландците. Те не са държани против волята им в съюза. Шотландците участваха в демократичен референдум през 2014 година, когато гласуваха за оставане в Обединеното кралство. Разбира се, те твърдят, че след това е бил референдумът за Брекзит, когато, както знаем, мнозинството шотландци гласува за оставане в ЕС. Разликата сега обаче е, че лагерът на юнионистите е по-напред от този на сепаратистите и с това се обяснява защо няма някаква кампания в момента, защо няма изгледи да се проведе референдум.
Шотландската национална партия все още няма отговор на основния въпрос каква валута ще има Шотландия, как ще изградят институции на една независима суверенна държава, как ще убедят инвеститорите, че шотландската икономика има солидни основи. Има много въпроси без отговори. Очевидно една кампания за независимост ще повдигне отново тези въпроси и Шотландската национална партия няма разумни отговори."
Събитията на Острова обаче се развиват много динамично, изненадите стават всекидневие. Изглежда, че следващите общи избори ще бъдат много важни от гледна точна на оцеляването на съюза?
"Лейбъристко правителство или най-малкото лейбъристко правителство на малцинството изглежда твърде вероятно, като се имат предвид грешките и скандалите, които преследват консерваторите от идването на Борис Джонсън на власт след изборите през 2019 година. В проучванията на общественото мнение консерваторите изостават доста от лейбъристите. Много неща могат да се случат за две години, разбира се, но ако тенденцията се запази и лейбъристите дойдат на власт, това ще промени целия политически климат в Обединеното кралство.
Шотландия традиционно през годините гласува за лейбъристите. Шотландската национална партия се утвърди като най-голямата партия в Шотландия през последните 10 години. Техни са и повечето шотландски места в парламента в Уестминстър. Това обаче е доста нов феномен. Мисля, че в ситуация, в която Обединеното кралство като цяло се наклони наляво и в Лондон се настани лейбъристко правителство, това ще направи по-трудно за Стърджън и националистите да обрисуват британското правителство като шепа надути английски сноби, които не разбират или не зачитат Шотландия и проблемите й.
Не е невъзможно картината в Шотландия да се промени, което ще рече, че Шотландската национална партия повече няма да доминира и лейбъристите ще си върнат известна подкрепа, а това ще промени значително политическата динамиката в Шотландия. В крайна сметка лейбъристите са юнионисти."
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..