Скандалът около меморандума с "Джемкорп" се разраства. Според ГЕРБ той не е прекратен от кабинета "Петков". В петък бяха сезирани ДАНС, МВР и прокуратурата, за да бъде извършена проверка за състоянието на тази договореност. Според партията на Бойко Борисов, тя дава цялата енергетика в ръцете на една офшорка.
Следващата стъпка, която ГЕРБ трябва да предприемат, е да сезират ФБР, иронично заяви пред БНР Александър Николов, който беше министър на енергетиката в кабинета "Петков".
"Скандал няма, той се създаде от една малка група от хора, оправдаваща невъзможността си да свършат нещо през последните 12 години".
Той обясни създаването му с наличието на големи финансови ресурси в този сектор.
"Контролът над енергетиката е контрол над цялата икономика и социалния живот, както и на това, което би се случило на следващите избори. Лъжеговоренето стана стандарт в медиите. Не се прави разлика между документ, на който пише на първа страница, че е неангажиращ, с такъв, който е ангажиращ. Служебният министър използва същите опорки, при положение, че не се дават никакви данни".
Николов коментира и твърденията на Росен Христов - министър на енергетиката в служебното правителство, който казва, че меморандумът не е прекратен.
"Той казва неща, които след 12 часа се променят точно по обратен начин. Повече от 7 месеца съм бил министър, преди това 3 месеца зам.-министър и моля всички медии да намерят дали има тема, по която съм си променил мнението. Този човек е използван многократно, за да повтаря кухи и безсмислени политически тези, за да валидира политически скандал".
"През февруари 2022 година бяхме на посещение в САЩ и имахме срещи с множество инвеститори. След тях се случиха много неща в България. "АйПи 3" търсеше финансов партньор, който да реализира технологични и корпоративно неангажиращи документи с държавата в България. Компанията идентифицира "Джемкорп" като финансов партньор. Всеки енергиен проект е тежка инвестиция. В "АйПи 3" има бивши посланици на САЩ, представители на армията и на други военни структури. В компанията се разработват някои от най-сензитивните технологии, които скоро ще бъдат предлагани в енергийния сектор. Когато такава компания идентифицира партньор, филтърът и цедката, която трябва да минете, е сериозна. Естественият процес е да дадеш възможност на тази компания да реализира инвестиционна дейност в България, която съдейства за трансформацията на сектора".
Николов напомни казаното от изпълнителния директор на "Джемкорп", според когото писма за инвестиционни намерения са входирани в няколко институции. Бившият министър на енергетиката обясни още, че е проявен интерес и към Топлофикация – София.
Александър Николов определи като "неграмотно съставена конструкция" твърдението, че правителството на Кирил Петков е заложило в Плана за възстановяване и устойчивост намаляване на емисиите с 40% до 2026 година, което няма как да стане без затваряне на въглищните централи.
"Намаляването на въглеродните емисии ще се случи от само себе си. Технологията, която в момента се развива и прилага вече на навън, ще позволи това да се случи. Две трети от въглищните централи са корпоративно управлявани – ТЕЦ 1 и ТЕЦ 3 имат план за модернизация. Въглеродните им емисии ще изглеждат по различен начин".
Това, което застрашава работниците в мините в старозагорския регион, е една пропагандна конструкция от бюджета, която предвижда компенсация за бизнеса в размер на 200 лева, обясни още той.
Николов коментира също твърдението на Росен Христов, че дерогацията, която ни е дала ЕК за руския петрол, предвижда износ на произведените от него продукти
"Когато говорителят на ЕК излезе и каже няколко пъти, че не е така, но ние си имаме една малка губерниийка и сме решили, че ще си правим каквото си искаме, е обидно. Да се защитават корпоративни интереси и "Лукойл", при положение, че те не казват колко процента от петрола, който преработват е руски и какви са плановете за трансформация. Дерогацията цели да даде време на компанията да преработва петрол, който не е руски".
Той обясни, че цените на енергийните ресурси у нас са най-ниски в ЕС, а причина за това са структурите на акцизите и митата.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Александър Николов може да чуете в звуковия файл и на видео.
Малко над 234 300 000 лева без ДДС струват 4 спешни договора за строително-монтажни работи на летище "Граф Игнатиево". Това е посочено в отговор на министъра на отбраната Атанас Запрянов на въпрос на депутата Ивайло Мирчев. През октомври миналата година Министерството на отбраната е поканило фирмите, а за първи път от обявяването на..
Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше..
Години наред политиците ни не спират да атакуват държавната администрация, която изпълнява техните политики на терен . В последно време ескалират подобни атаки. Това мнение изрази пред БНР Кремена Атанасова, председател на Синдиката на административните служители към КТ "Подкрепа". Държавните служители не заплащат своите осигуровки от..
Общинските съветници в София ще прегласуват днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските съветници Ваня Григорова от "БСП за България" и Карлос Контрера от ВМРО. По думите ѝ са останали само две от линиите, обслужващи пътници в петък, събота и..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов се включва в започналата преди дни кампания на Държавната агенция за закрила на детето за борбата срещу употребата на вейпове, райски газ и така наречената дизайнерска дрога сред децата. Предвижда се учениците от седми до десети клас да научат повече за последиците от употребата на..
От няколко години наблюдаваме тенденция законодателството да се променя за всеки конкретен случай . Чакаме първо да се случи инцидент и едва тогава осъзнаваме, че има проблем. Превенцията в главата на нашия законодател не съществува. Това мнение изрази пред БНР адвокат Силвия Петкова, която работи в сферата на наказателното право. На..
За днес е обявен бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки. Зад инициативата застанаха четири организации - Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна", "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива". Призивът за бойкот на търговските вериги и магазини за..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..