Предишното - 47-мо Народно събрание, разпореди да бъдат платени половината от парите по договорите за пътно поддържане. Конституционният съд го обяви за противоречащо на основния закон.
Това може да служи като учебник по Конституционно право и парламентаризъм, обясни пред БНР адвокат Валя Гигова от Висшия адвокатски съвет.
„То представлява обобщение на цялостната практика на Конституционния съд, в която ясно и точно са разграничени правомощията на различни държавни органи по осъществяване на функциите на управление на държавата. В една правова държава НС трябва да спазва Конституцията и законите, които само е приело. С решението, което беше обявено за противоконституционно, то нарушава основни принципи. Парламентът не стои най-високо в йерархията на държавните органи и има самостоятелни правомощия, които няма как да отнемат правомощия на орган на изпълнителната власт, какъвто е Министерски съвет, както и на АПИ. НС не може да изземва функциите на изпълнителната власт по управлението на държавата. А още по-малко може да го прави, когато става въпрос за изразходване на бюджетни средства“.
„Тези стопански субекти, които имат претенции за плащания, могат да търсят обезщетение за всички вреди, които са претърпели“.
За изпълнение на решение на Конституционния съд, когато се отменя взето решение, не е необходимо да има нарочен закон, поясни адвокат Гигова.
„Едната възможност е държавата, в лицето на МС, да вземе цялостно решение как ще осъществи политиката и действията по отношение на засегнатите правни субекти, като им предложи едно разумно обезщетение и го изпълни в рамките на бюджета за 2022 година.
Ако има незаконно строителство, разбирано като несъответствие между даденото разрешение за строеж и извършеното фактическо, това не е проблем на строителя, а на възложителя. Възложителят трябва да осигури законосъобразното извършване на строителството. Ако отклонението в строителството е резултат от неправилни действия на строителя, съобразно издаденото разрешение, строителят трябва да носи отговорност за неточното си изпълнение. Но да кажем, че ако нещо е незаконно, няма да платим на изпълнителя, то няма правна опора в закона“.
Решението на Конституционния съд казва, че взетото решение, ограничаващо АПИ да извърши плащания в рамките на бюджета, противоречи на Конституцията, но от това не следва автоматично, че съдът ще уважи иска, уточни тя.
„Може да има друг вид възражения“.
Никой няма нужда от съдебни процеси, държавническият подход е да се уредят нещата по доброволен начин, обясни още тя и допълни, че Конституционният съд не може да задължи парламентът да извърши определени действия.
„НС не може постоянно да показва, че е негодно дори да приеме актове, които са конституционно съобразени. Това подкопава доверието в него“.
Нестабилността в държавата се отразява и на законодателството, отчете адвокатът.
„Пишат се закони на конвейер и не е ясно каква е дългосрочната им идея“.
Цялото интервю на Силвия Великова с адвокат Валя Гигова може да чуете в звуковия файл.
Не изключвам динамика в коалиционната формула, но има предпоставки за 4-годишен мандат . Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов, като добави: " Има всички предпоставки да видим коалиционно парламентарно управление , което, ако се държи по европейски стандарт, и управлява държавата прозрачно, почтено, ефективно..
Продължава напрежението сред гръцките фермери от област Еврос поради несигурност за необходимата вода от България. Блокадите на пътища за кратко продължават и днес. Фермерите от област Еврос настояват за спешна среща с аграрния министър, както и с министъра на енергетиката и водите. Проблемът е голям, защото ако не се сключи и продължи..
Финансовото министерство съобщи, че спешно събира от държавните структури и общините информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за предварителна оценка на дефицита за миналата година. Стойността на дефицита е един от критериите за приемане на страната в еврозоната Министърът на финансите Теменужка Петкова..
Искам да видя политики и конкретни цели в бюджета за 2025 г., а не раздаване на пари на калпак. ДДС-отстъпки за някои сектори, енергийни помощи на бизнеси, които нямат нужда и бизнес моделът им не зависи от енергийния сектор, не трябва, не можем да похарчим пари, които нямаме. Ако продължим така излиза, че плащаме пари на себе си, които..
Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания в ръцете на държава, която я е обявила за неприятел . Около това мнение се обединиха в студиото на БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на..
Представяме ви звуковата картина на основните събития от седмицата, белязана от обвинения за финансов хаос, за саботажи и спорове кой смята правилно и кой е виновен за дупката в бюджета. По-малко от две седмици има правителството на Росен Желязков, за да внесе ревизиран свой проект за държавния бюджет за тази година. Острите политическите..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..
Доналд Тръмп твърдеше, че може да сложи край на войната в Украйна за един ден, но усещайки трудностите американският президент ревизира крайният срок до..