Радослав Борисов е напълно неподвижен, страда от мускулна дистрофия, но успешно завърши 12-е учебни години. 19-годишният младеж има удостоверения за завършените две степени на средно образование, но не и диплома, защото не може да се яви на държавните зрелостни изпити. И това е не, защото не иска или не е подготвен, а защото не може да излезе от дома си, за да се яви в училище, където да положи на място, както разпоредбите изискват, двете матури – по български език и по счетоводство, какъвто профил завърши с много добър успех като индивидуален ученик в Старопрестолната гимназия по икономика във Велико Търново.
„Мечтата ми е първо да оздравея, второ – да отида на матурата, да издържа този изпит, да мога да продължа и за висше образование. Учи ми се история и археология, защото ми е интересно“, казва Ради.
Майката на Ради Светла Цанева потърсила Министерството на образованието, за да проучи какви са възможностите синът ѝ, който е със 100% инвалидност и често се налага да му бъде включван кислороден апарат, да положи изпитите вкъщи по начина, по който е провеждано и обучението му като индивидуален ученик. Получила отрицателен отговор.
„Говорихме с неговата класна и тя каза, че 6 часа ще бъде матурата, но трябва в училище. От Министерството така са наредили – всички ученици в училище. Как да го оставя с това гръбначно изкривяване, трябва да нося апарата, трябва да нося всичко в училище, за да отиде Ради да се яви“, описа ситуацията майката.
Действително административните разпоредби за матурите са такива, потвърди Розалия Личева, началник на Управлението на образованието във Велико Търново:
„Като правила са разписани възможности за явяване на държавен зрелостен изпит – в изпитна зала и в изпитна сграда. В конкретния случай такава възможност за явяване в домашни условия не е разписана в правилата на Министерството“.
На матура 19-годишният Радослав не може да се яви вкъщи, но без проблем младежът гласува на изборите миналата година и сега, когато подвижна урна идва в дома му. Защо учих, пита се Ради:
„Няма смисъл да бях учил тези 12 години, така казвам, когато се ядосам, защото наистина е безсмислено. Аз от малък съм искал да уча. Като казаха, че не може, че трябва да полагам 6 часа изпит в училището, направо ми стана едно гадно на сърцето. Ако бях малък, щях да се разплача, стана ми гадно. Не трябва да се отчайва човек“.
Оказва се, че вратичка може да се намери и Ради да положи матура и да получи диплома за средно образование. За възможността Розалия Личева, началник на образователното управление, обясни:
„Регионалното управление ще направи необходимите гаранции и ще поискаме Министерството да ни разрешат явяване на Радослав в определени условия. Ако за българския език и литература се надявам, че като поставим мотивирано искане до министъра по изключение да разреши, ние ще го получим, но не е разписано в правилата, а се прави по изключение, заради самия ученик, според неговата тежест на заболяването. Категорично не мога да отговоря предварително, но съм сигурна, че никой няма да ограничи правото на Радослав, няма да посмее да откаже това явяване. За практическия изпит по счетоводство може би ще се наложи едно от явяванията на Радослав да бъде на територията на училището. Проведохме разговор с майката и ще продължим да обсъждам такава възможност, защото изпитът все пак е практична задача по счетоводство. Предстоят ни разговори и с училището, и с родителите как да го организираме“.
Ради не е изключение. Като него са много български деца с увреждания. 19-годишният младеж преждевременно е научил тежки житейски уроци:
„Трябва в този живот човек да се бори много и да се изправи срещу своите страхове“.
При добра воля на просветния министър младежът може да положи матурите вкъщи, но догодина – през май или септември.
Радослав Борисов от Велико Търново има какво да даже на министъра на образованието:
„Бих му казал, че трябва да променят закона за децата в неравностойно положение, че не трябва да ги дискриминират болните деца. Искам всички деца да могат да учат“.
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..
"Когато Русе беше Русчук" е темата на календара, който вече пет години издават ентусиастите от сдружение "Русчук". На 12 страници са отпечатани пощенски..