Това обясни пред БНР Мартин Колев, председател на професионалното обединение на държавните служители от дипломатическата служба, преди началото на днешните стачни действия.
Колев уточни, че сегашната ефективна стачка на служителите на ведомството е била предшествана от протестна акция в министерството през лятото след внезапно уволнение на колега, последвала е друга такава акция на професионалния празник на дипломатите, когато всички да отишли на работа облечени в черно.
"Тези действия са отчаян призив да кажем, че сме част от системата на националната сигурност."
От ръководството има принципно разбиране за проблема със заплащането в системата, каза Колев. Стачкуващите не са съгласни с 30% увеличение на доходите, защото по думите им се тръгва от много ниска база.
"Заплатите при нас са изключително ниски и изостават средно два пъти от заплатите в сродни ведомства на нашето. Средната заплата е 1400 лева чисто."
Самият Колев, който е с три езика – един от които китайски, взема малко над тази сума.
В предаването "Преди всички" той описа лаконично проблема:
"Изключително високи изисквания за вход в системата, изключително ниски заплащания."
Напускат много млади служители, защото не могат да си издържат семействата, съобщи още Колев.
Вдигане на месечните заплати и на командировъчните при мандат – краткосрочни и дългосрочни, са две от основните искания на протестиращите служители на МВнР.
"Тези командировъчни не са актуализирани от години и вече не са адекватни", посочи той.
"Ние сме сред най-най бедните дипломати. Ние сме най-бедното министерство."
Колев даде примери със САЩ и Швейцария, където нивото на заплащане на дипломатическите ни служители ги приравнява с получаващите социални помощи в съответната държава.
"Сякаш са сред най-бедните швейцарци, те са сред тези слоеве на обществото."
На последния изпит за стажант-аташета са се явили много по-малко кандидати, разказа още той.
"Има доста свободни места по дирекциите", каза Колев, като нарече това "битка за хора".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..