Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Блокирането на България се превръща в голям проблем за политическия ни елит, смята евродепутатът

Илхан Кючюк: Ще има все по-голям натиск за отделянето на България от Румъния. Отиваме към пропастта - и за Шенген, и за еврозоната

"Не съм сигурен накъде ще върви целият процес по присъединяването към Шенген, ако виждаме все повече националистически правителства"

Илхан Кючюк
Снимка: БГНЕС

"Ще има все по-голям натиск за отделянето на България от Румъния. И това ще се случи вероятно през март. Европейският парламент ще трябва да се изкаже и ние отново се превръщаме в последни на амбразурата като евродепутати. Абсолютно по същия начин се разигра мобилният пакет. Трябва да има някакви уроци, които са научени."

Това заяви пред БНР евродепутатът от "Обнови Европа" Илхан Кючюк. Опасността е много голяма, предупреди той и посочи, че за разделянето на двете държави за Шенген настояват големи европейски страни.

"Ще има много силен опит за разделянето на България от Румъния. Към настоящия момент има консолидирана позиция, че и двете страни трябва да бъдат в Шенген, но аз не съм сигурен, ако Съветът дойде с предложението за отделяне, как ще гласува Европарламентът. А и не съм сигурен накъде ще върви целият процес по присъединяването към Шенген, ако виждаме все повече националистически правителства."

Блокирането на България за Шенген се превръща в голям проблем за българския политически елит, смята Кючюк. По думите му самокритичността е задължителна, въпреки покриването на техническите критерии и това, че голяма част от аргументите на Австрия и Нидерландия са политически.

Евродепутатът направи паралел между България и Хърватия, където политическата стабилност от последните години е рефлектирала както върху приемането на страната както в еврозоната, така и за Шенген.

"Има значение кой води, има значение как защитава своите национални интереси. Не по байганьовски, с шикалкавене на позициите – днес едно, утре друго."

Според Кючюк преди България да влезе в ЕС, у нас климатът е бил друг и са се обединявали "всички сили, които могат да бъдат полезни", докато сега политическият ни елит не е на висота.

Той подчерта, че не бива "да каляме страната си всеки ден с доклади".

"Дейността на много НПО, хора, които са два дни в политиката – идват в Брюксел или пращат своите доклади, само и само да бъдат забелязани, но тези доклади остават в архивите на европейските институции."

Ако говорим за италиански сценарий, дори в Италия успяват да намерят допирни точки. В България колкото повече провеждаме избори, толкова повече допирните точки се отдалечават, отчита Илхан Кючюк.

"Накъде вървим оттук нататък? Отиваме към пропастта - и за Шенген, и за еврозоната. С всички тези реформи, които трябва да бъдат направени, за да си вземем парите по Плана за възстановяване и устойчивост."

Третият мандат по дефиниция е кризисен, за него са необходими достатъчно подготовка и политическа култура за намиране на допирните точки, изтъкна евродепутатът.

"Дали го виждам към днешна дата? Не, не го виждам. Точно обратното – тежко противопоставяне и деклариране на неподкрепа."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50